A vállalkozás- és webshop indítás 3 fő fázisa

vállalkozás indítása

A vállalkozás, mint karrier egyre elfogadottabbá válik.

A fiatalabb generációkat ma már sokkal jobban vonzza az üzleti világgal járó szabadság, pénzkereseti potenciál vagy fokozott szakmai kihívás, mint a korábbiakat.

Míg régebben — a királyok, majd az iparmágnások korában — főleg olyan emberek birtokolták a hatalmat, akik valamilyen módon örökölték azt, a jelenkor leggazdagabb emberei a tinédzser éveikben még ugyanolyan átlagosak voltak, mint a legtöbbünk.

Az olyan példaképek, mint Elon Musk, Steve Jobs vagy Bill Gates nagy mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a vállalkozás indítás az egyik legnépszerűbb modern karrierúttá váljon.

A vállalkozás azonban nem való mindenkinek…

A legtöbb vállalkozás ötlet megvalósításához komoly üzleti- vagy technikai tudásra van szükség.

Ám létezik egy szegmens, amelynek a belépési küszöbe rendkívül alacsony, ezáltal ideális választás lehet a kezdő vállalkozók szárnypróbálgatásaihoz.

Ez a szegmens nem más, mint az e-kereskedelem.

A webshop indítás ma már gyakorlatilag bárki számára elérhető, akár előzetes tudás nélkül is — a benne rejlő potenciál pedig gyakorlatilag végtelen, gondoljunk csak a világ második leggazdagabb emberére, Jeff Bezos-ra, aki egy webáruházzal, az Amazon-nal vált azzá, akit ma mindannyian ismerünk.

A jó hír az, hogy bármilyen jellegű vállalkozásról is legyen szó, mindnek ugyanazon a három fázison kell keresztülmennie, míg az ötletből egy profitábilis vállalkozássá fejlődik.

Az alábbi cikkben ezeket a lépéseket fogjuk részletesebben bemutatni.

A vállalkozás indítás lépései

hogyan indítsunk vállalkozást?

1. Tervezés

Ez az a lépés, amit a legtöbben teljesen figyelmen kívül hagynak.

Nem csoda, hogy a vállalkozások több, mint fele nem éli meg az 5. születésnapját.

Ezért az igen letaglózó statisztikáért — döntő részben — három faktor felelős:

  • A kereslet hiánya
  • A marketing hiánya
  • A pénzügyi ismeretek hiánya

Szerencsére létezik ellenszer, ráadásul mindhárom faktorra ugyanaz: a tervezés.

Az üzleti tervezés gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy olyan üzleti modellt építünk, ami bizonyítottan működik, ezért a fentebb felsorolt csapdák nem jelentenek rá veszélyt.

Ehhez nem elég, ha megtaláljuk a milliós vállalkozás ötletünket — validálnunk is kell azt.

Lényegében tehát az egész vállalkozásunk működését le kell fektetnünk, és el kell hárítanunk a folyamat során felbukkanó problémákat, logikai buktatókat és veszélyeket.

Amennyiben pedig sikerül minden elméleti kérdésre választ kapnunk (pl.: miben leszünk jobbak/különbözőek, mint a konkurencia, mekkora üzemeltetési költségekkel kell számolnunk, milyen profit lesz az egyes termékeken/szolgáltatásokon, és így tovább), és a hipotéziseket a gyakorlatban is igazoljuk (validálás, tesztelés), abban az esetben végre a startvonalhoz állhatunk, és elindíthatjuk a vállalkozásunkat!

Ekkor szokott felmerülni az üzleti élet egyik legnehezebb kérdése: hogyan indítsunk vállalkozást?

2. Vállakozás indítása

Amennyiben az első lépést maradéktalanul elvégeztük, óriási előnybe kerültünk azokkal szemben, akik a második lépéssel kezdenek.

Ekkor ugyanis a vállalkozás elindítása már szinte kézenfekvő lesz — gyakorlatilag csak a lefektetett stratégiát kell lépésről lépésre megvalósítanunk.

Milyen lépések tartoznak a vállalkozás indításához?

Az e-kereskedelemben az alábbi teendők várnak ránk:

  • Webjogi alapok (pl.: ÁSZF, adatkezelési tájékoztató)
  • Vállalkozás hivatalos elindítása (vállalkozási- és adózási forma, számlázás, stb.)
  • Az online jelenlét, webshop kialakítása
  • Termék beszerzése vagy legyártása

A vállalkozás elindításakor az is fontos, hogy melyik iparágat választottuk — valamint az üzleti modellünk típusa is lényeges.

Amennyiben például könyvekről, kártyákról vagy akár táplálékkiegészítők értékesítéséről van szó, ugyanúgy az e-kereskedelmi szabályok fognak ránk vonatkozni (pl.: TEÁOR szám, vállalkozási forma, adózási forma, webjogi dokumentumok, stb.), illetve ugyanúgy egy webshop kialakítására vagy bérlésére lesz szükségünk.

A vállalkozás indítási szakasz lényege a tanulás.

Ekkor ugyanis még nem érdemes túl nagy profittal számolni — ehelyett inkább arra érdemes fókuszálni, hogy összehozzuk az 1-es (tervezés) és 2-es (vállalkozás indítása) lépést, és működővé tegyük a korábban felvázolt stratégiát.

Ez nem lesz egyszerű, a legtöbb vállalkozás ebben a fázisban bukik el. Rengeteg próbálkozásra, kísérletezésre és tesztelésre lesz szükségünk, amíg a puzzle darabkák szépen lassan a helyükre kerülnek — de ha ez megtörténik, az eredmény mindenért kárpótol majd.

Vajon meddig tart ez a szakasz?

Addig, míg már azt érezzük, hogy valós, tartós kereslet van a termékünkre / szolgáltatásunkra, a cég pedig profitábilisan tud működni és már csak a volumenek növelésére van szükség.

Ekkor jön az utolsó, harmadik lépés.

3. Növekedés

A növekedési szakasz lényege a skálázás.

Amikor ebbe a szakaszba jutunk, akkor a fő feladatunk nem lesz más, mint hogy minél több ügyfelet szerezzünk, lehetőleg minél olcsóbban.

Fontos, hogy csak és kizárólag akkor lépjünk a harmadik fázisba, ha az első kettő már tökéletesen működik és összhangban van egymással — tehát valóban szükség van a termékünkre / szolgáltatásunkra és ezt bizonyítani is tudjuk.

Amennyiben ez nem áll fenn, akkor a skálázással lényegében csak a bukást gyorsítjuk meg, hiszen egy több helyen is lyukas tölcsérbe öntjük bele az embereket, akiknek csak a töredéke fog ténylegesen is vásárolni.

Először mindig az a cél, hogy betömjük a felesleges lyukakat (erről szól az első két lépés), és csak az után öntsünk új embereket a rendszerbe (a harmadik lépésben).

A növekedés tehát leginkább a marketingről és az automatizálásról szól: a már jól működő folyamatok kibővítéséről, önműködővé alakításáról és delegálásáról.

Azok a cégek, amelyek ebbe a szakaszba lépnek, már komoly bevétellel rendelkeznek, a skálázással pedig az a céljuk, hogy a jól működő rendszerüket minél több emberhez juttassák el.

Szeretnél még többet tudni arról, hogy fejleszd vállalkozásodat e-kereskedőként? Akkor csatlakozz hozzánk a 2022-es Ecommerce Expo-n, ahol Görög Ádám, a Tacit Project alapítója fog jobban elmélyülni a témában. Ádám már több mint 2000 vállalkozónak segített elindulni az úton, így előadásából biztosan te is tudsz majd akár több százezreket érő tudást hazavinni.

Vedd meg jegyedet január 20-ig Early Bird kedvezménnyel az eseményre!

A szerzőről

Molnár Dávid

Üzleti és marketing tanácsadó – Targeter.hu

A targeter.hu online vállalkozói képzésrendszer társ alapítója, aminek célja, hogy kinevelje Magyarország leendő vállalkozó generációját. Az oktatáson kívül pedig jelenleg marketing szakemberként tevékenykedik, fő területe a keresőoptimalizálás.

Ilyen volt az Ecommerce Expo 2025

Feltörekvő webshopok, marketplacen értékesítők, kicsinek maradni vágyók, nemzetközi piacra törő brandek, szakértők és piacképes e-kereskedelmi szolgáltatók sorakoztak fel a 9. Ecommerce Expo eseményen a Lurdy