Ma már mérföldekkel egyszerűbb megnyitni egy webáruházat, mint 5-10 évvel ezelőtt, ami a rendelkezésre álló, széleskörű szolgáltatásoknak és e-kereskedelmi vállalatoknak is köszönhető.
Viszont pontosan az óriási kínálat és az információ-dömping miatt sok kezdő webáruház tulajdonos nyomasztónak találhatja a választási lehetőségek áradatát, ami gyakran inkább megnehezíti a helyzetét, mintsem hogy leegyszerűsítené azt.
Pontosan milyen szolgáltatókra van szükség ahhoz, hogy egy webáruház gördülékenyen működjön és maximálisan kiszolgálja a modern vásárlók igényeit? Mik azok, amelyeket elég már a webáruház egy későbbi stádiumában bevezetni és melyekre van szükség már az első pillanattól kezdve?
Ebben a cikkben ezeket mutatjuk be számodra szolgáltatás csoportokra lebontva, hogy könnyebben eligazodj a hazai és nemzetközi szolgáltatói piacon. A cikken kívül az Ecommerce Expo is egy olyan rendezvény, ami egy helyre összegyűjti a hazai ekereskedelem legfontosabb szolgáltatóit, így nem kell külön keresgélned és kapcsolatot felvenned velük, hanem ezt egy helyen megteheted február 23-án.
1. Webáruház motor
Minden webáruház alapja a webáruház motor, amit két kategóriába sorolhatunk. Ez a rendszer az, ami az online áruház vázát és kereteit adja. Meghatározza az elérhető funkciókat, a kinézetet és nagy hatása van a havi fenntartási és üzemeltetési költségekre is.
a, Bérelhető webáruház rendszer
Egy bérelhető webáruház rendszer egy olyan szoftver, amelyet egy vállalat a hazai e-kereskedők igényeire szabva megálmodott, lefejlesztett és ezután elérhetővé tett a felhasználóknak, bizonyos testre szabhatósági és bővíthetőségi lehetőségekkel. Hazánkban a legnagyobb ilyen szolgáltató a Shoprenter, míg nemzetközi viszonylatban a Shopify a piacvezető.
Egy ilyen szolgáltatásnak az előnye, hogy a karbantartást nem az e-kereskedőnek kell elvégeznie és saját fejlesztő csapatot sem kell fenntartania, hanem fix havi díjért cserében bérli és használja a rendszert és az előfizetési csomagjával járó funkciókat, míg neki “csak” a termékeket, az arculatot és más egyedi elemeket kell feltöltenie/beállítania a webáruházban.
A Shoprenterrel kapcsolatos kérdéseidet felteheted személyesen az idei Ecommerce Expo-n, hiszen ők is ott vannak a kiállítók között, ráadásul legfontosabb újításaikról is itt rántják le a leplet először.
b, Egyedi fejlesztés
Az egyedi fejlesztésű rendszerek között a legismertebb a WooCommerce, a Magento és a Prestashop, melyek 100%-os testre szabhatóságot és rugalmasságot biztosítanak. Itt a webáruház tulajdonosnak kell mindent kitalálnia, beleértve az ahhoz szükséges bővítményeket és funkciókat is. Ezen kívül, ha nincs meg házon belül a megfelelő szintű programozói tudás, fejlesztőket kell felkérnie a webáruház létrehozásához és karbantartásához, de cserében minden extra kérése teljesülhet.
A 2023-as Ecommerce Expo kiállítói között megtalálod majd az Oander-t és a Loginet-et is, akik webáruház fejlesztési szolgáltatást is nyújtanak.
2. Webáruház üzemeltetés
A webáruház publikus eléréséhez szükség van egy domain névre és egy tárhelyszolgáltatóra, ami a működés szerver oldali részét biztosítja. A legtöbb bérelt webáruház előfizetési csomagja a tárhelyet már tartalmazza, ám egyedi fejlesztésnél erről külön kell gondoskodni.
Hazánkban ilyen webáruház üzemeltetési szolgáltatást biztosít például a vshosting, aki a 2023-as Ecommerce Expo egyik kiemelt támogatója és kiállítója.
3. Marketing és média
Egy webáruház sem működhet hatékonyan, ha nincs mögötte egy megalapozott és részletes marketing stratégia. A marketing és média nem csak a hirdetéseket foglalja magában, ahogy nagyon sokan gondolják, hanem – a teljesség igénye nélkül – az arculattervezést, a webáruház struktúrájának kitalálását, a szezonális kampányok megtervezését és a kommunikációs anyagok elkészítését is.
Nagyon fontos, hogy az új webáruház rendelkezzen egy megnyerő arculattal, stabil pozícionálással, sajátos hangvétellel és olyan logikusan felépített marketing kampányokkal, amelyek a marketing szemlélettel felépített weboldalra terelik a releváns közönséget.
A kezdő webáruházak ezt elérhető kapacitás és megfelelő tudás esetén gyakran házon belül oldják meg, ám egy bizonyos szint után felmerül az igény arra, hogy ezt egy külsős szakértőre bízzák. Ilyenkor jöhet szóba egy vagy több szabadúszó vállalkozó felbérlése, vagy egy komplex szolgáltatásokat nyújtó marketingügynökség.
Az Ecommerce Expo-n idén több marketinges szakemberrel is találkozhatsz a kiállítók sorai között, mint például a Growww Digital, a Maximum Business, a HD Marketing, az Optimonk, a SalesAutopilot, a NetMarketing, vagy a Webmotion.
4. Árösszehasonlítók és piacterek
Manapság a piacterek és az árösszehasonlító oldalak egyre növekvő népszerűségnek örvendnek, ezért egy idő után szinte minden e-kereskedő fejében megfordul a kérdés, hogy érdemes-e feltölteniük termékeiket ezekre az oldalakra. Sőt, olyan e-kereskedők is léteznek, akik nem rendelkeznek saját webáruházzal, hanem kizárólag ezeken a piactereken kínálják a termékeiket az érdeklődők számára, melyre jó példa az Amazon FBA, vagy az eMag Marketplace.
Ezeknek az oldalaknak az előnye, hogy a vásárlók már országosan jól ismerik őket, megbíznak bennük, ezért nagyobb valószínűséggel adják le ott a rendelésüket, mint egy olyan webáruházban, amelyről csak most hallottak elsőként egy hirdetésben.
Az idei Ecommerce Expo-n számos kiállítóval találkozhatsz, akik ebbe a kategóriába sorolhatók, mint például az Árukereső, az eMag, az Olcsóbbat.hu, vagy például a PSA Consulting, akik az Amazonra való értékesítésben segítenek. De ott lesz a Mergado is, akik a webáruház és a piacterek, vagy árösszehasonlító oldalak közötti szinkronizációban nyújtanak támogatást.
5. Fizetés és számlázás
A webáruház készítésének egyik kritikus eleme az online fizetés és a számlázás. Bár hazánkban még mindig elég népszerű az utánvétes fizetés, egyre több webáruház iktatja ki teljesen ezt a megoldást és áll át a kizárólag online fizetési lehetőségekre. A Shoprenter Nagy Webáruház Felmérése például kimutatta, hogy a kitöltők 79%-a biztosít online bankkártyás fizetési opciót webáruházában.
A megbízható és jól ismert online fizetési megoldások integrációja nélkülözhetetlen a webáruház sikere szempontjából, ugyanis a vásárlók leginkább csak akkor adják meg a bankkártya adataikat, ha bíznak annak a biztonságában. Amennyiben a vásárló bizonytalan és félti az adatait, akár el is hagyhatja a webáruházat a rendelés leadása nélkül, ami komoly fejfájást okoz a webáruház tulajdonosának.
Ilyen országosan ismert szolgáltató például a Barion és a SimplePay by OTP Mobil, akik szintén képviselik magukat idén hazánk legnagyobb e-kereskedelmi rendezvényén.
A fizetést értelemszerűen a számlázás követi, ami ideális esetben teljesen automatikusan működik, így nem jelent extra terhet az adminisztrációt végző kollégáknak. Amellett, hogy a számláknak komoly formai és tartalmi előírásoknak kell megfelelniük, könnyen elérhetővé kell őket tenni a könyvelő számára és integrálni kell az alkalmazott számlázó szoftvert a NAV rendszerével, amelyre már az összes hazai szolgáltató képes.
Nem is gondolnánk, de a számla is hozzájárulhat a pozitív ügyfélélményhez, így megéri több energiát belefektetni a testre szabásába. Az idei Ecommerce Expo-n meglátogathatod a Billingo standját, akik szívesen bevezetnek a számlázás rejtelmeibe.
6. Jog és könyvelés
Ahogy a számlázásnál olvashattad, egy webáruháznak különböző e-kereskedelmi előírásoknak kell megfelelnie, melyek nem merülnek ki csupán a megfelelő formátumú és tartalmú számlák kiállításában. Foglalkozni kell az ÁSZF-vel, az adatkezelési nyilatkozattal, továbbá az elállás és a szavatosság kérdésével is.
Ráadásul az e-kereskedelmi jogszabályok egy webáruház működése során akár még változhatnak is, így nagyon fontos, hogy a könyvelő és a jogi képviselő tisztában legyen ezekkel.
Az idei EcomExpo kiállítók között a VirtualJog, az ITM és az Adriana Consulting csapatát keresheted fel a rendezvény helyszínén, ha érdekel ez a kérdéskör.
7. Csomagolástechnika
A rendelések beérkezése után azon is el kell gondolkodni, hogy azok milyen formában fognak eljutni a megrendelőkhöz. A csomagolás viszont nemcsak a biztonságos szállítás miatt fontos, hanem reprezentálhatja a cég imázsát és értékeit is. Így például kiváló megkülönböztető módszer lehet a konkurensekkel szemben a lebomló vagy újrahasznosított csomagolás, esetleg egy egyedileg tervezett megoldás.
Hazánkban többek között a Fiorex, a ZalaPack, a Raja, a Ripac vagy a Biocsomag foglalkozik hasonló szolgáltatásokkal, akikkel mind személyesen fel is veheted a kapcsolatot a Lurdy házban február 23-án.
8. Logisztika
A csomagolás megoldása után kell a “hogyan” kérdésével foglalkozni, azaz azzal, hogy hogyan jut el az áru a megrendelőkhöz. Erre a kihívásra adnak választ a logisztikai vállalatok, akik nemcsak házhoz szállítják a megrendeléseket, hanem akár csomagpontra is, melyek egyre felkapottabbá válnak. Ilyen népszerű szállítási szolgáltató hazánkban az MPL, a UPS, a DPD, a Packeta vagy a Foxpost, akik szintén jelen lesznek az EcomExpo-n.
Ezen felül a logisztikai vállalatok gyakran a tárolás és raktározás kérdésére is megoldást nyújtanak. Ezek a fulfillment vállalatok nemcsak kiszállítják az árut, hanem tárolják is a raktárkészletet és nyomon is követik annak a mozgását és változásait, sőt, a csomagolást is elintézik helyetted. Ilyen például a Boxy, az Ecommerce Expo főtámogatója, az iLogistic Fulfillment, a Webshippy vagy az MXP Fulfillment, akik a többi kiállítóhoz hasonlóan egyedi ajánlatokkal és kedvezményekkel várják majd az érdeklődőket a standjuknál az idei EcomExpo-n!
9. Ügyfélszolgálat
A csomag megérkezése után, vagy a rendelés leadása előtt a vásárlóknak és az érdeklődőknek különböző kéréseik, kérdéseik lehetnek a termékkel kapcsolatban. Az is lehet, hogy el szeretnének állni a rendeléstől, vagy érvényesíteni szeretnék a garanciát, melyekhez mind szükséges az ügyfélszolgálat elérhetősége.
Ezek kezelése és a webáruház jó hírnevének kialakítása vagy megtartása miatt elkerülhetetlen, hogy rendelkezz egy ügyfélszolgálati email címmel és telefonszámmal, ahol munkaidőben mindig elérhetnek Téged és csapatodat.
Ügyfélszolgálat témakörben a Daktela csapatával konzultálhatsz az Ecommerce Expo kiállítói részlegén!
10. Üzlet és vállalkozásfejlesztés
A webáruház növekedésével kisebb-nagyobb nehézségek merülhetnek fel a mindennapi operáció során, valamint maga a skálázás is kihívások elé állíthatja a webáruház tulajdonosát. Ilyen lehet például az a pont, amikor a hatékonyság növelése céljából folyamat-automatizációra kerül a sor, esetleg új kollégát kell felvenni.
Ilyenkor nemcsak újszerű szakmai kompetenciákra van szükség, hanem eddig nem használt szociális és üzleti tudásra is, főleg akkor, ha már egy több főből álló csapatot kell valakinek koordinálnia. Ezért a vállalkozás technológiai hátterének fejlesztése mellett, mint például egy vállalatirányítási vagy egy ügyviteli rendszer, a tulajdonos vagy a menedzsment képességeit is érdemes kiszélesíteni.
Ebben segíthet a Minner, az E-kereskedelmi Akadémia vagy a CloudERP, akik standját szintén meglátogathatod a rendezvény alatt.
11. Nemzetközi terjeszkedés
A webáruház hazai sikerei után a webáruház tulajdonosban megfoganhat az ötlet arra, hogy vállalkozását kiterjessze egy másik ország piacára is. Egy külföldi országban való elindulás senkinek sem egyszerű. Még annak sem, aki gyakorlott a magyar e-kereskedelemben. Minden piac és célközönség más, mások a vásárlási szokások, az igények és összességében az egész e-kereskedelmi környezet is, így érdemes ilyen esetben egy olyan szolgáltató segítségét kérni, aki otthonosan mozog ebben a témakörben és át tudja segíteni a vállalkozást a külföldi terjeszkedés nehézségein.
Az Ecommerce Expo-n ezzel a témakörrel is foglalkozunk, így nemcsak az előadások között hallhatsz ehhez praktikákat és új szemléleteket, hanem még a kiállítói folyosón is megkörnyékezheted a PSA Consulting, UPS, Webshippy, Pricekit, vshosting vagy az eMAG standját.
Nézd meg itt a 2023-as Ecommerce Expo kiállítóinak teljes listáját, ahol a weboldaluk mellett a bemutatkozó videókat is megtekintheted! Gyere el február 23-án a Lurdy házba, ahol kezdő és haladó webshoposként is megtalálod a számodra fontos információkat, szolgáltatókat és vállalatépítési lehetőségeket.
Ráadásul az összes kiállító egyedi ajánlattal készül a résztvevők számára, amelyek kizárólag a helyszínen lesznek elérhetők. Ezekkel a kedvezményekkel jókora összeg is a zsebedben maradhat, ha épp most keresel egy új szolgáltatót webáruházad létrehozásához vagy fejlesztéséhez.