Mi történt az e-kereskedelemben 2021-ben?

A tavalyi évben hatalmasat fordult a világ a Covid-19 járvány beköszöntével, ami alól nem maradt ki az e-kereskedelem sem. Mivel minden terv felborult, így nem volt könnyű megjósolni, hogy mi fog történni 2021-ben, azonban ez az év is tartogatott meglepetéseket, sikereket és újításokat.

A GKI elemzése alapján az első félév hozta a tavalyi lendületes növekedést az e-kereskedelemben, ugyanakkor új kihívásokkal is szembe kellett nézniük a kereskedőknek, mint a készlethiány, a külföldi beszerzés megnehezítése, ezáltal pedig a szállítási idő növekedése is gondot okozott.

Az év tartogatott még újdonságokat, nézzük meg, mi történt 2021-ben.

Erős ügyfélhitelesítés bevezetése

A bejelentést követően két évet kellett várni, míg 2021. januárjától minden pénzintézménynek kötelező volt bevezetnie a PSD2-t, vagyis az erős ügyfélhitelesítést. Ez a kétfaktoros autentikáció nem csak a bankok életét nehezítette meg, hanem az e-kereskedőkét és vásárlókét is.

Milyen változás történt a virtuális fizetésben? Ha online szeretnénk használni bankkártyánkat fizetésre, akkor már nem elegendő csak a bankkártya adatokat megadni, beleértve a CVC-t, vagyis biztonsági kódot, hanem szükség van egy sms-ben vagy alkalmazáson keresztül kapott kód beírására vagy a fizetés jóváhagyására.

Az év elején ez okozott fennakadásokat, aminek a következményét leginkább az online is értékesítők érezhették meg, hiszen, rajtuk kívülálló okok miatt, megnövekedett a sikertelen bankkártyás fizetések száma. Beláthatjuk, hogy ez igen kedvezőtlen hatást gyakorolt rájuk, ugyanakkor hosszú távon a PSD2 bevezetésével nőhet a bizalom az online fizetéssel szemben, ami mindenképp egy pozitív irány.

Fizetési élmény riport 2021

2021-ben is elkészítette a Mastercard, a Frontira és a Big Fish közösen a Fizetési Élmény riportot. A letölthető riport elsősorban webáruházaknak nyújt segítséget abban, hogy naprakészek legyenek az online vásárlók fizetési szokásait illetően. Négy fő részre osztható a kimutatás:

Hogyan változtak az online vásárlási szokások a 2020-as évhez képest? Felerősödött a kényelmi vásárlás, lényegében mindenhol vásárolunk, ahol hozzáférhetünk a telefonunkhoz és internethez. Az online ügyintézéstől még mindig idegenkedünk, aminek a változásához az egyszerűséghez kell visszanyúlni.

Nincs olyan, hogy magyar vásárló. A tavalyi év után megerősítést nyert, hogy nincsenek már életkori határok, és az eddigi különbségek is csökkentek. Ez is alátámasztja, hogy már nem magyar vásárlókról beszélünk, hanem ezen csoporton belül további szegmensekről, ahol már a kort és a területi elosztást vesszük figyelembe. Míg az előbbiben a határok elmosódnak, utóbbinál éles vonal alakult ki, ha online fizetésről és ügyintézésről van szó. Ez egyben alátámasztja azt a tényt, hogy minden e-kereskedő felelős valamelyest a digitalizációs oktatás részvételében.

Bizalom, mint az e-kereskedelem katalizátora. Elkerülhetetlen, hogy bizalmat építsünk a vásárlókban az online vásárlás tekintetében. Míg a mások által adott pozitív visszajelzés a webshopról háttérbe szorult, úgy az előző évhez képest ugrásszerűen nőtt a bankkártyás fizetést kínáló oldalakba vetett bizalom a vevőben.

Hogy fog kinézni a jövő? Várhatóan az emberek ugyanannyit fognak online vásárolni, mint offline, azonban a fizetési szokásokban fontos szerepet játszik a bizalom fenntartása és a vásárlók folyamatos edukációja, hogy tudatos fogyasztókká váljanak.

Google bejelentette az új algoritmus frissítést

A Google Page Experience kerül az előtérbe, vagyis az Oldal-élmény algoritmus. Az eredetileg májusra tervezett frissítés végül június közepén vette kezdetét, ami augusztus végével záródott be.

Mi is ez az új algoritmus? A Google Page Experience az ügyfélélményt helyezi előtérbe, azaz egy oldal jól használhatóságát díjazza a Google a találati listákban.

Ezek a mutatók a Core Web Vitals néven futnak. Ez három nagyobb részt foglal magába:

  • az oldalbetöltést,
  • az interaktivitást,
  • vizuális stabilitást.

A Core Web Vitals mutatók mellett megmaradtak az eredeti szempontok is rangsorolásnál, amelyek a mobilbarát oldal, a biztonságos weboldal, a HTTPS előtag, és a zavaró felugró ablakok. Ezek kiegészülve tehát az, amit figyelembe vesz a Google egy-egy oldal rangsorolásánál az idei évtől kezdődően.

Új áfa-szabályok léptek érvénybe

Két fontos áfa-szabály is életbe lépett 2021-ben. Ami minden e-kereskedőt érintő változás, az a július 1-től érvényes új e-kereskedelmi általános forgalmi adó szabályainak változása. Ennek értelmében változik az EU-n belüli online értékesítés és az áfa fizetés, még pedig egy 10.000 eurós értékhatár felett. Ha a vevő átlépi ezt a keretösszeget, abban az esetben az áfát a vevő tagországára vonatkozó áfa kulcs szerint szükséges azt befizetnie.

Egy másik fontos változás, ami szintén július 1-gyel vált aktuálissá, az a 22 euró alatt áfamentesség eltörlése harmadik országbeli rendelések esetén, a vámmentesség azonban továbbra is megmarad, néhány kivétellel.

Hogyan érintette ez a változás az európai e-kereskedelmet? Nagyjából semmiben nem történt változás a termékbeszerzést illetően, az viszont mindenképp egy pozitívum, hogy ezzel a lépéssel kevesebb Kínából érkező rendelés várható, így támogatva ezzel az európai piacot és kereskedőket.

iOS 14.5 frissítés

Az év egyik meglepetése volt az Apple bejelentése, aminek nem örülhettek túlságosan a Facebook alapítói, de a platformon hirdetőket sem hagyta hidegen, ugyanis a frissítés bevezetésével a felhasználók korlátozni tudják tevékenységük követését, ami többek között a remarketing hirdetések alapjául szolgál, de befolyással van a hirdetések méréseire is.

Amellett, hogy ezzel a változással nehezebben lehet pontos célzást és személyre szabott hirdetéseket létrehozni, a vállalkozások számára sokkal több teszteléssel is jár egy-egy hirdetés létrehozása, hogy pontosabb képet lehessen kapni az eredményekről, így az optimalizálási folyamat is megnő.

E-kereskedelmi befektetések, változások

Versenyek

A korábbi évekhez hasonlóan idén sem maradtak a webáruház tulajdonosok megmérettetések nélkül, így ismét kiválasztásra kerültek az e-kereskedelem legjobbjai.

  • Az Árukereső.hu által szervezett Ország Boltja verseny győztese a Gymbeam.hu webshop lett, akik táplálékkiegészítők értékesítésével foglalkoznak.
  • A Complexpressz szervezésében, az ide Év webshopja első helyezettje a Bubbaland.hu webáruház, akik babatextileket és kelengyéket értékesítenek.
  • Az év minden hónapjában kiválasztásra kerül a Shoprenter által a Hónap Webáruháza, ami idén sincs másként.

Nagy Webáruház Felmérés

A Shoprenter minden évben elkészíti a Nagy Webáruház Felmérést, amiben az adott év trendjeit mérik fel az e-kereskedelemben. A felmérés 707 webáruház tulajdonos kitöltésével készült el, amellyel átfogó képet kaphatunk a hazai online kereskedelem fejlődéséről. A kimutatásban számos kérdésre választ kapunk, ami iránymutatásként is szolgálhat a jövőre nézve. Ilyen például, azon iparágak listája, amelyeket pozitívan érintett a COVID járvány: élelmiszeripar, ital kereskedések és sport és szabadidős tevékenységek online értékesítése. Negatív hatást az idei évben a webpatikákra, a webplázákra és a mobiltelefonok és azok tartozékaihoz kapcsolódó webshopokra gyakorolt a vírushelyzet.

A teljes felmérést már letölthetjük az ekerstat.hu oldaláról, ahol a korábbi évek eredményeit is elérjük, illetve a hazai e-kereskedelem trendjeit és sajátosságait is megismerhetjük az oldalon található statisztikák által.

Mi várható 2022-ben?

A pandémia okozta e-kereskedelmi változások új irányba mozdították el az ágazatot és mozgalmas évet zárhatunk, ugyanakkor nehéz megjósolni, hogy mi várható a jövőben. Egy biztos, a digitalizációnak és az online jelenlétnek sosem volt ekkora szerepe a kereskedelemben, mint az elmúlt két évben és napjainkban.

Ilyen volt az Ecommerce Expo 2025

Feltörekvő webshopok, marketplacen értékesítők, kicsinek maradni vágyók, nemzetközi piacra törő brandek, szakértők és piacképes e-kereskedelmi szolgáltatók sorakoztak fel a 9. Ecommerce Expo eseményen a Lurdy