Idén 6. alkalommal indult el az Év Webshopja verseny, ahol Lipovszky Judit, a Bubbaland alapítója, címvédőként nyerte el a 30 millió Ft nettó árbevétel alatti kategóriában az Év Webshopja 1. helyezést. Judit mellett a 30-300 millió Ft nettó árbevétel közötti kategória nyertese a Smart Clinic webáruháza lett, míg a 300 millió Ft nettó árbevétel felett az Okosjáték vihette haza a fődíjat.
Kíváncsiak voltunk, hogy mi a titkuk és hogyan lehet egy webáruház díjnyertes egy ilyen szakmai versenyen, így megkérdeztük Juditot, és Nagy Barnát, a Kreatív Vonalak tulajdonosát, aki a Smart Clinic és az Okosjáték webáruházak dizájnját álmodta meg, hogy árulják el egy élő előadás keretein belül a siker kulcsát.
“Elsődleges szempont a kiemelkedő ügyfélélmény”
Kulcsár István Róbert, a Shoprenter társtulajdonosa és az Ecommerce Expo egyik megálmodója vezette a beszélgetést, akinek az első kérdése arra irányult, hogy hogyan lehet felkészülni egy ilyen versenyre. Judit kiemelte, hogy bár idén másodjára nyerték el az első helyet, az ő fókuszukban nem a versenyre való felkészülés állt, hanem a kiemelkedő ügyfélélmény létrehozása. Véleménye szerint számukra ezt az eredményt az hozta el, hogy végig az volt a céljuk, hogy egy olyan webshopot hozzanak létre, amiben élmény a vásárlás, ami következményként magával vonzotta azt is, hogy a versenyhez szükséges szakmai háttér erre a szintre fejlődött.
Mekkora szerepe van egy külsős cégnek a megvalósításban?
Judit álláspontja az, hogy egy külsős kreatív cég rengeteget tud segíteni a design és a kívánt funkciók megvalósításában, de a tervezés és ötletelés munkáját egy webáruház tulajdonos sem spórolhatja meg magának. Fontos, hogy a tulajdonosok tisztában legyenek a saját igényeikkel és azokkal az irányvonalakkal, amelyeket képviselni szeretnének, amik mentén egy külsős cég el tud indulni a kivitelezésben. Azt is kiemelte, hogy nem szégyen más webáruházaktól tanulni és praktikákat ellesni, ráadásul az inspirációt adó webáruházak bármilyen szegmensből származhatnak. Erre például tökéletes platform az Ecommerce Expo, ahol a résztvevők más e-kereskedőktől tanulhatnak.
Nagy Barna egyetért Judittal abban, hogy nem a díj, hanem a vevő élménye a fontos, a díj maga csak egy visszaigazolás arról, hogy a webáruház jó irányba halad. Külsős kreatív cégként az ő céljuk is az, hogy márkát építsenek ügyfeleik számára és értéket szállítsanak a vevőknek, amihez az kell, hogy a cég meg tudja fogalmazni, hogy ők miben másak, mint a többiek. Véleménye szerint annál az ügyfélnél, akinél ez van a fókuszban, egyszerűen testre lehet szabni a designt, hogy az a céges értékeket tükrözze. Külsős szakértő cégként egyébként nemcsak a design megvalósításában, hanem az arculattervezésben, a stratégia alkotásban és a megvalósításban is támogatják partnereiket.
A siker receptje a perszonalizáció és a megbízhatóság
Nagy Barna szerint az sosem vezet tévútra, ha egy webáruház arra figyel, hogy a célcsoportjának az igényeit a lehető legjobban kiszolgálja és valós értéket teremtsen számukra.. Szerinte fontos, hogy ne legyen sablonos a megjelenés és a kommunikáció, valamint meg kell teremteni azt a közeget és vizualitást, ahol a vevő megbizonyosodik arról, hogy az itt történő vásárlásával jó döntést hoz. Ezen kívül természetesen szükség van a pontos szállításra, a kedves ügyfélszolgálatra, de márka szempontjából mégis az a nélkülözhetetlen, hogy a cég tudja, hogy mit akar képviselni webáruházával.
A 2023-as Ecommerce Expo-n Zajdó Csaba fog előadni perszonalizáció témakörben, amiben elmondja, hogy hogyan hozhatod ki a maximumot minden hirdetésre költött forintból.
Minőségi képek, informatív termékleírás és blog
Judit szerint a sikerhez mindenképpen szükségesek a minőségi termékképek és az egyedi, informatív termékleírás, ami a vevő minden kérdésére választ ad. Baba-mama webáruház tulajdonosként ő maga írja a termékleírásokat, és megírásuk előtt a kezébe veszi a termékeket. Anyaként átgondolja, hogy más anyáknak milyen szempontok lehetnek fontosak ahhoz, hogy dönteni tudjanak és ezeket beleépíti a hosszú termékleírásokba.
Szerinte a személyességet, a személyes hangvételt még a blogba lehet belecsempészni. Ezeknek a tartalmaknak nem arról kell szólnia, hogy “gyere és vásárolj nálam”, hanem extra információkat és értéket és segítséget kell, hogy adjanak az érdeklődőknek. Emellett azt is fontosnak tartja, hogy a potenciális vásárlók lássák, hogy valódi emberek állnak a webáruház mögött.
Mi kell ahhoz, hogy egy webáruház évről-évre versenyt nyerjen?
Kulcsár István Róbert kiemelte, hogy ahhoz, hogy egy webáruház évről-évre versenyeket nyerjen, nem biztos, hogy elég az, hogy ugyanazt csinálja, mint egy évvel azelőtt. Judit szerint nagyon fontos egy vállalkozói attitűd, ami miatt az ember sosem elégszik meg azzal, amije van. Nem szabad hátradőlni attól, hogy a webáruház megnyert egy versenyt, hiszen az e-kereskedelem nagyon gyorsan fejlődik, ami mellett nem lehet tétlenül ácsorogni. Ezekre a fejlesztésekre azért kell összpontosítani, hogy a tulajdonos a saját dolgát egyszerűsítse, például automatizációval, vagy szolgálja a vevők érdekeit.
Barna szerint a töretlen sikernek két kulcsa van, az egyik az, hogy folyamatosan figyelni kell a felhasználókra, ugyanis nekik is folyamatosan változnak az igényeik és viselkedésük. Ez nem feltétlenül csak az analitikában testesül meg, hanem leginkább a piacra való érzékenységben, és a vásárlók felé való nyitottságban. A másik pedig az, hogy nem szabad azt hinni, hogy a webáruház készen van, még akkor sem, ha díjat nyer, ugyanis ezek a versenyek egy aktuális állapotot értékelnek, de lehet, hogy egy kreatív cég és az ügyfél már tudja, hogy onnan merre felé célszerű elmozdulni, hogy még tovább fejlődhessenek.
Hogyan járulnak hozzá az ilyen versenyek az e-kereskedelem fejlődéséhez?
Barna szerint a versenyek három szempontból járulnak hozzá ehhez. Szerinte első sorban azért is fontosak ezek a díjak, mert ráirányítják a reflektorfényt azokra a webáruházakra, amelyek kitörtek a sablonos gondolkodásból és egyedi termékeket árulnak. Másrészt ezek késztetik a többi e-kereskedelmi szereplőt arra, hogy ők is fejlődjenek, hiszen, ha szeretnék a díjat, de nem nyerték el, akkor elgondolkodhatnak azon, hogy hogyan szolgálhatják ki jobban a piacukat. Harmadjára pedig a díjnyertes webáruház szempontjából is kritikusak, hiszen ők is észlelik azt, hogy megéri beletenni az extra energiát és erőforrásokat, hiszen ezt mások is látják és elismerik.
Judit Barna gondolatait még azzal egészítette ki, hogy a versengési kedv minden jó vállalkozóban benne van, ezért érdemes megmérettetnük magukat. Ez végeredményben nem a verseny győztesének lesz jó, hanem a vásárlónak, hiszen annál több jó és figyelmes webshopot kap, minél többen részt vesznek ilyen versenyeken.
Lipovszky Judittal a 2023-as Ecommerce Expo-n is találkozhatsz, ahol előadóként fog mesélni az ügyfélélményről és a webáruházak jelenlegi kihívásairól.
Vegyél részt Te is az Expo-n, vásárold meg a jegyed itt.
Nézd meg a Judittal és Barnával folytatott interjú felvételét itt.