Hogyan válaszd ki, hogy mit árulj webáruházadban?

webshop-termek

Ha bele szeretnél vágni egy webáruház indításába, akkor elsőként el kell döntened, hogy milyen termékeket szeretnél árulni online boltodban. Az interneten temérdek felkapott termék listát találhatsz arról, hogy miket érdemes értékesítened az adott évben vagy szezonban, de mégis hogyan döntsd el, hogy melyik termékkörre alapozd webáruházad?

  • Vannak, akik szenvedélyüket szeretnék átültetni e-kereskedelmi konstrukcióba (a bringázás szerelmese nyit egy biciklis webshopot),
  • Vannak, akik erkölcsi okok miatt elutasítanak bizonyos termékköröket (egy vegán ember nem fog hús termékeket árulni),
  • Vannak, akik kifejezetten az aktuális trendeket vadásszák (Covid idején a maszkok értékesítése),
  • Esetleg keresik a piaci réseket (balkezeseknek szóló termékek, például balkezes egér).

Az biztos, hogy végső soron Neked kell eldönteni, hogy mely termékek mellett teszed le a voksod, hiszen számos személyes faktor befolyásolja a döntésedet, ám mégis jól jöhet néhány tanács még mielőtt fejest ugrasz ebbe az új és izgalmas projektbe.

A felsorolásban megemlítettük azokat az e-kereskedőket is, akik trendekre alapozva nyitnak webáruházat. Általában ezek az emberek már jelentősebb e-kereskedelmi tapasztalattal rendelkeznek és tudják hogyan kell online értékesíteni, és a trendeket meglovagolva gyorsan akarnak sok pénzhez jutni. Ebben az esetben nem feltétlen szükséges a termék kiválasztásához szenvedély, ahogy azt az alábbi paragrafusokban írni fogjuk, viszont nélkülözhetetlen az e-kereskedelmi tapasztalat.

Ezt a cikkünket leginkább azoknak javasoljuk, akik most indulnak el az e-kereskedelem útján, amikor érdemes olyan terméket választani, amelyhez szenvedély és személyes kötődés is társul, hogy a kezdeti lendület még hónapokig, évekig megmaradhasson. Miután már megvan a sikeresen működő webáruház, és a megfelelő tapasztalat, már lehet 1-1 új, kisebb webáruházat indítani trendi és niche termékekre alapozva a bevétel növelése céljából.  

1. Körvonalazd az elképzeléseidet és a számodra fontos értékeket

Annak érdekében, hogy el tudj kezdeni keresgélni termékkörök és beszállítók között, tudnod kell, hogy Neked milyen értékek fontosak a webáruházad létrehozásával kapcsolatban.

Vannak, akik kifejezetten ragaszkodnak a hazai vagy európai gyártókhoz, hogy minimalizálják a rendeléssel járó költségeket és káros kibocsátást. Egyes e-kereskedők olyan termékeket keresnek, amelyeken kiemelkedően magas árrést alkalmazhatnak, míg mások ahhoz ragaszkodnak, hogy webáruházukban csak olyan egyedi termékek legyenek elérhetők, amelyek sehol máshol nem találhatók az országban.

Azt pontosan csak Te tudod, hogy milyen stratégiát és értékeket szeretnél képviselni az árult termékekkel, ezért fontos, hogy ezeket átgondold mielőtt egy új webáruházat nyitsz.

2. A szakértelem és a szenvedély találkozása

Évente egyre több webáruház nyílik, ami kihegyezett piaci versenyt eredményez. Az Ekerstat kimutatásai szerint 2021-ben 12%-kal több online áruház nyílt, mint az azt megelőző évben. Egy ilyen környezetben csak az az e-kereskedő fog érvényesülni, aki szívvel-lélekkel dolgozik webáruháza fejlesztésén és megfelelő erőforrást és energiát tesz ebbe a projektbe. 

Biztosan Te is ki szeretnél tűnni konkurenseid közül új webáruházaddal, és nem az a célod, hogy egy legyél a sok közül. Viszont ma már ehhez sokkal több kell, mint egy jól kinéző webáruház és az árakciózás. Azt tanácsoljuk, hogy olyan termékkategóriát válassz, amivel szenvedélyesen tudsz foglalkozni, szívesen elmerülsz a téma legapróbb részleteiben, ezáltal idővel a téma szakértőjévé válhatsz – ha esetleg még most nem lennél az.

Így szaktekintéllyé válhatsz a témában, könnyebben pozícionálhatod magad, és a közönséged is tudni fogja, hogy hozzád kell fordulnia, ha kérdése van ezzel kapcsolatban. Ráadásul amennyiben ez a tudás még szenvedéllyel is társul, biztosan nem fog teherré válni számodra az ügyfelekkel való kommunikáció és tudásmegosztás.


3. Inspirálódj terméklistákból, de ne alapozz átmenetileg felkapott termékekre

A terméklisták böngészése rengeteg segítséget és ötletet adhat számodra ahhoz, hogy megtaláld azt a termékkört, amivel foglalkozni szeretnél. Ám, ha hosszú távon gondolkodsz, akkor azt javasoljuk, hogy ne alapozd az egész webáruházad ideiglenesen felkapott termékekre, amiket az angol nyelvű listákban “trending products” vagy “winning products” néven találhatsz.

Ezeknek a termékeknek a hátránya az, hogy bár pár hónapig, akár 1-2 évig is jól eltarthatják a vállalkozásodat, ám amint kimennek a divatból, a rendeléseid mennyisége és értéke rohamosan csökkeni fog. Ilyen esetben szinte a nulláról építheted újra a webáruházad koncepcióját és ismét olyan termékeket kell keresned, amelyeket szívesen árulnál. 

Természetesen azzal nincsen probléma, ha ezekkel a termékekkel egészíted ki a kínálatodat, például gyermekjátékokat árulsz, és pop it és fidget spinner is található a boltodban, ám kifejezetten egy pop it termékeket árusító webáruház nehézségekkel találhatja szemben magát a trend csillapodása után.

Néhány terméklista, ahonnan inspirálódhatsz:

4. Ellenőrizd a szezonalitást és a keresletet a Google Trends-ben

Ha már kezd körvonalazódni a termékkör a fejedben, érdemes arra is rápillantanod, hogy hogyan alakulnak abban a szegmensben a keresési trendek és hozzávetőlegesen mennyien érdeklődnek a termék iránt. 

Egy sikeres webáruházhoz ugyanis nem elég, hogy profi legyél a termékeket érintő kérdésekben, és imádj azokkal foglalkozni. Emellé még szükséges a megfelelő számú közönség is, akik hajlandóak fizetni a termékedért, ráadásul olyan mennyiségben, ami nem csak éppen fedezi a költségeidet, hanem profitot is termel számodra.

Ennek a kinyomozására ideális eszköz a Google Trends, ahol megvizsgálhatod, hogy Magyarországon mennyien keresnek egy adott kifejezésre. A kapott kimutatásokból akár szezonalitást is észrevehetsz és információt kaphatsz azokról a régiókról, megyékről, ahol a legtöbben írják be a keresőbe az adott kifejezést.

Ha esetleg külföldön szeretnél webáruházat nyitni, de még nem tudod, hogy pontosan hol, akár több ország eredményeit is összevetheted egymással.

Ha a Google Trends-en kívül is részletesebben megismernél néhány népszerű termékkategóriát, nézd meg az alábbi oldalakat:

5. Nézz utána a beszállítóknak

A webshopodban árult termékeket az is befolyásolhatja, hogy az azokat biztosító beszállítók milyen feltételekkel dolgoznak. Vannak olyanok, akik megszabják, hogy mennyi a minimális rendelési mennyiség, ami akár több tíz, száz, vagy ezer darab is lehet. Kezdő webáruház tulajdonosként nem biztos, hogy érdemes több százas vagy ezres raktárkészletet fenntartanod a termékeidből.

Ezen kívül az elérhető beszállítók lokációját is figyelembe kell venned, ugyanis nem mindegy, hogy EU-n belüli, vagy EU-n kívüli országból kell importálnod a termékeket. Külföldi beszállító választása esetén már a vámmal és a megnövekedett szállítási idővel is számolnod kell.

Továbbá azt is el kell döntened, hogy dropshipping megoldást alkalmazol majd a webáruházadban, saját raktárkészletet fogsz fenntartani, vagy esetleg egy fulfillment szolgáltatást veszel majd igénybe. 

Itt valójában két megközelítést alkalmazhatsz; vagy elsőként elhatározod, hogy melyik a legideálisabb megoldás számodra a felsoroltak közül és ez alapján szelektálsz a disztribútorok között, vagy alkalmazkodsz a legszimpatikusabb gyártó gyakorlatához.

Ha még több praktikus tippet szeretnél olvasni arról, hogy hogyan hozz létre egy sikeres webáruházat, olvasd el ezt az e-book-ot.

Összefoglalás

Összességében elmondhatjuk, hogy ahhoz, hogy megtaláld a számodra ideális termékkört, amelyet szívesen árulnál webáruházadban, a személyes preferenciáidat, a piaci keresletet és az elérhető disztribúciós opciókat kell figyelembe venned. 

Bár helyetted senki sem hozhat meg egy olyan kritikus döntést, mint például hogy milyen termékeket árulj új webáruházadban, a fentebbi 5 szempont figyelembe vételével biztosan sokkal közelebb kerülsz a válaszhoz. 

Ilyen volt az Ecommerce Expo 2025

Feltörekvő webshopok, marketplacen értékesítők, kicsinek maradni vágyók, nemzetközi piacra törő brandek, szakértők és piacképes e-kereskedelmi szolgáltatók sorakoztak fel a 9. Ecommerce Expo eseményen a Lurdy