A képlet egyszerű.
Magasabb konverzió = nagyobb bevétel
Köztudott, hogy a bevételnövelés alapvető módja a webáruház minél több látogatójának vásárlóvá konvertálása. Amikor szóba kerül a konverziónövelés, a legtöbb marketinges oldalbetöltési sebességről, remarketingről, márkaismertségről kezd beszélni. Bár ez mind fontos a konverzió növelésének szempontjából, sokan elfeledkeznek az egyik legalapvetőbb tényezőről.
A webshopon belüli keresési élményről.

Ki gondolná, hogy a webshop kereső lehet az üzleti siker kulcsa?
Forrás: Dribble
Persze, a látogatóid számára fontos az ár, az ügyfélélmény, a gyors kiszállítás, de mindez mit sem ér, ha nem találják meg webshopodban, amit keresnek. Felmérések alapján UX kutatók az alábbiakat állapították meg:
- A webáruházak látogatóinak átlagosan 30%-a használja a webshop belső keresőjét
- A webáruházon belüli keresések több, mint 30%-a találat nélkül végződik
- A felhasználók 68%-a nem térne vissza egy olyan webshopba, ahol rossz keresési élményük volt
- A webshopok 61%-a nem nyújt megfelelő keresési élményt felhasználóinak
És ami a legfontosabb:
A webáruházakban kereső felhasználók átlagosan 200%-kal jobban konvertálnak.
A fentiekből jól látható, hogy ha webshopod keresője nem nyújt megfelelő keresési élményt, azzal vásárlókat veszíthetsz, ha viszont sikerül egyedülálló keresési élményt kínálnod, azzal akár meg is duplázhatod bevételeid.
Az alábbiakban összeszedtük, hogyan javíthatod webáruházad termékkeresőjét, a végén pedig azt is eláruljuk, hogyan tudod az összes itt felsorolt javaslatot a gyakorlatba átültetni programozói tudás nélkül, kevesebb, mint tíz perc alatt.
A kereső doboz kiemelése
Sok webáruház rendelkezik belső termékkeresővel, de ha a keresődoboz nem elég figyelemfelkeltő, a látogatók nem fogják használni. Érdemes ezért a keresőnket minél figyelemfelkeltőbb helyen és módon megjeleníteni, hogy a látogatók könnyen megtalálják.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
- A keresőt jelenítsd meg minden oldalon, a weboldal fejlécében
- A keresőmező legyen más színű, mint a fejléc
- Mobilnézetben a keresőmező hossza csak kicsit legyen rövidebb az oldalszélességnél
- Nagyító ikon feltüntetésével egyértelműsítheted a keresőmező funkcióját
- Egy egyszerű animációval még jobban odavonzhatod a látogatók tekintetét
Mindig tartsd szem előtt a felhasználói élményt, ezért a kereső doboz elhelyezésénél vedd figyelembe weboldalad sajátosságait is.

Példa a keresőmező kiemelésére. A Rapid Search keresődoboza jól látható helyen van, nagyító ikonnal jelölve, mellette kék Küldés gomb. A keresőmezőben alapértelmezettként külön feltüntették a terméktípusok számát is.
Forrás: SzerszámKell.hu
A keresési élmény javítása
A keresési élményt azáltal javíthatjuk, ha a keresési találatokat a felhasználók igényeire szabjuk, azáltal, hogy számukra releváns találatokat jelenítünk meg nekik. Ehhez jó kiindulópont lehet a “dobozos” webáruházak beépített keresője, azonban ezek a keresőmotorok alapvető funkciókat nélkülöznek.
Íme néhány módszer, mellyel javíthatod a felhasználók keresési élményét:
- Termékajánlások
Segítsd a látogatókat azzal, hogy felajánlod nekik a népszerű keresési kifejezéseket, még mielőtt egyetlen karaktert is beírnának a keresőmezőbe. Az úgynevezett zéró-karakter kulcsszóajánlások meggyorsíthatják a keresés folyamatát és támpontot adhatnak azoknak, akik csak nézelődnek.

Ez a webshop kihasználja a zéró-karakter kulcsszóajánlások adta lehetőségeket. Már akkor megjelennek a népszerű termékek és kategóriák, mielőtt bármit beírnánk a keresőmezőbe.
Forrás: Helló Meló
- Keresési javaslatok megjelenítése
Észrevetted már, hogy minden alkalommal, amikor elkezdesz beírni valamit a Google keresőjébe, megjelennek a keresési javaslatok? Ez segít, hogy a megfelelő keresési kulcsszavakra keress és garantálja, hogy keresésed releváns találatokat adjon. Webshopodban az automatikusan megjelenő keresési javaslatokkal javíthatod a felhasználói élményt.

A releváns keresési javaslatok ideális esetben már az első néhány karakter beírását követően megjelennek a keresőben.
Forrás: Mr. Alkohol
- Kategóriák ajánlása
A kategóriák segítenek eligazodni a termékek között a keresés során. Ha webáruházad például ékszerek kereskedelmével foglalkozik, a „nyaklánc” keresőkifejezés beírásakor felajánlhatod a látogatóknak az „Arany nyakláncok” és „Ezüst nyakláncok” kategóriákat a könnyebb navigáció érdekében.
Tudtad, hogy a Rapid Search mesterséges intelligenciával ellátott gyorskeresője képes a keresési kulcsszavak kiegészítésére, valamint népszerű termékek és kategóriák megjelenítésére?
- Készlethiányos termékek hátrébb sorolása a keresési találatokban
Nincs annál frusztrálóbb, mint mikor megtalálod a terméket, amit kerestél, és az utolsó pillanatban derül ki, hogy nincs raktáron. A felhasználói élmény javítása céljából rendezd a találati lista végére a készlethiányos termékeket.

Az Office Market Rapid Search keresője tökéletesen bemutatja az ideális keresési élményt.
Forrás: Office Market
- Keresés gomb
Bár a legtöbb ember tudja, hogy a billentyűzeten az enter leütésével aktiválhatják a keresést, ennek ellenére érdemes feltüntetni egy jól látható “Keresés” gombot a keresőmező mellett.
- Találatok számának feltüntetése
Mindenképpen jelenítsd meg a találati oldalon a keresési találatok számát, ezzel is segítve a felhasználók navigációját.
A sikertelen keresések csökkentése
Történt már veled olyan, hogy valamit kerestél egy webshopban, de a keresés nem adott találatot?
Lehet, hogy elírtad a keresendő termék nevét és „iPhone” helyett „ihpone”-ra kerestél. Talán „chili paprikát” kerestél, de a fűszert „csilipaprika” néven árulták. Esetleg laptopot akartál venni, de a webáruházban a laptop szinonimáját, a notebookot használták a termékek megnevezésére.

A BikePro kerékpáros webáruházban ha a “bicikli” keresőkifejezésre keresünk, kerékpárral kapcsolatos találatokat kapunk, mivel a kereső felismerte, hogy a két szó szinonimája egymásnak.
Forrás: BikePro
Akárhogy is történt, végül azért nem vásároltál, mert nem találtad meg, amit kerestél. Vásárlóid hasonlóan gondolkodnak: a felhasználók 12%-a egyből a konkurencia oldalát keresi fel egy sikertelen webáruházas keresést követően.
Kijelenthetjük tehát, hogy a sikertelen keresések pénzben mérhető veszteséget okoznak webáruházad számára.
Ezért fontos, hogy webáruházad keresőmotorja képes legyen felismerni a szinonimákat és az elírásokat.

Az Auchan online felületén a “bugronya” szóra keresve burgonyával kapcsolatos találatokat kapunk – a kereső felismerte a keresőkifejezést az elütés ellenére is.
Forrás: Auchan
Persze bármennyire is igyekszünk, mindig lesznek találat nélküli keresések. Nem mindegy azonban, hogy mit látnak ilyenkor a látogatók. Rosszabb esetben csak egy “nincs találat” oldalt, ami olyan, mintha a felhasználó zsákutcába került volna. Ilyenkor a látogatót nagy valószínűséggel el fogjuk veszíteni.
Ennél sokkal jobb, ha elismerjük, hogy nincs találat, de azonnal alternatívákat kínálunk a látogatónak legújabb vagy legnépszerűbb termékajánlatainkkal, így a látogató tovább tudja folytatni a böngészést.

Így néz ki egy jól optimalizált “nincs találat” oldal.
Forrás: PureGold Protein
A kereső mobiloptimalizálása
A mobilos keresések arányát nem szabad alábecsülni. Statisztikák szerint 2025-re a mobilos vásárlások értéke megduplázódik, meghaladva a 728 milliárd dollárt, csak az Egyesült Államokban.
Minél több figyelmet fordítasz webáruházad mobilos megjelenésére, annál nagyobb szeletet hasíthatsz ki ebből a tortából.
A mobilos keresési élmény javításának érdekében:
- Győződj meg róla, hogy a keresési találatok olvashatók kis képernyőn is
- Használj automatikus keresési javaslatokat és termékkategóriákat
- Jelenítsd meg a keresési találatokat úgy, hogy azokra könnyedén rá lehessen nyomni mobilon is
- Ne használj túl sok szöveget
- Használj ikonokat és képeket
A kereső, mint titkos fegyver
Az eddigiekben összefoglaltuk, hogyan növelheted a vásárlások számát a keresési javaslatokkal, arról azonban még nem esett szó, hogy a keresőt marketingcélokra és termékkínálatod folyamatos bővítésére is használhatod.
Webshopod látogatói olyan termékeket is rá fognak keresni, amelyek nincsenek még kínálatodban. A keresési statisztikák folyamatos monitorozásával nyomon követheted az aktuális termékeket, így, ha egy termékre sokan kerestek rá és beleillik termékkínálatodba, érdemes lehet elkezdened neked is árulni.

Ebből a jelentésből kiderül, hogy két mobiltelefon típusra is sokan kerestek, de a termék nem elérhető a webshopban. Talán érdemes lenne felvenni ezeket a kínálatba.
Emellett a keresőt használhatod arra is, hogy bizonyos termékeket kiemelj, úgy, hogy azok mindig a keresési lista tetején jelenjenek meg, gyakorlatilag ingyenes promóciót biztosítva nekik.
A Rapid Search ajánlata az Ecommerce Expo résztvevőinek
Ha idáig eljutottál az olvasásban, gratulálunk!
Most már tudod, hogy mekkora jelentősége lehet egy olyan, látszólag apró tényezőnek bevételeid szempontjából, mint webshopod keresőmotorja. A jó hír, hogy nem kell a következő hónapokat azzal töltened, hogy lefejleszd a tökéletes keresőt. Mi már megtettük helyetted. A neve Rapid Search.

A Rapid Search keresője leveszi a válladról a terheket.
Forrás: Pixabay
A Rapid Search egy intelligens gyorskereső bővítmény, kifejezetten webáruházak számára kifejlesztve. Pár kattintással hozzáadhatod meglévő weboldaladhoz bármiféle programozói tudás nélkül, majd egy pár perc alatt beüzemelheted.
Az egész folyamat nem vesz igénybe több időt, mint egy kávészünet.
Miután beállítottad, akár meg is feledkezhetsz róla – a Rapid Search mesterséges intelligenciája gondoskodik róla, hogy vásárlóid a legjobb keresési élményben részesüljenek.
A Rapid Search kezeli a keresési kifejezések elütéseit, szinonimáit és nyelvi elemzés segítségével a hosszú keresőkifejezéseket is képes feldolgozni. Termék- és kategóriaajánlásokkal segíti a látogatók navigációját, valamint megjeleníti a termékfotókat is. Képes termékek kiemelésére vagy hátrébb sorolására a keresési találatokban, továbbá átlátható jelentéseket készít a felhasználók kereséseiből.
Már több, mint 2500 webáruház szavazott nekünk bizalmat, köztük olyan cégek, mint az Auchan, a Pingvin Patika, a Reflexshop és a WhiskyNet.
Most neked is szeretnénk megadni a lehetőséget, hogy egy hónapon keresztül ingyen és kötelezettségektől mentesen kipróbáld a Rapid Search keresőt. Csak látogass az ecomexpo.rapidsearch.hu oldalra, töltsd ki az oldal alján található próbaidőszak igénylő űrlapunkat és munkatársunk hamarosan megküldi számodra a telepítő linket, mellyel elindíthatod ingyenes próbahónapot. Amennyiben a próbaidőszak után úgy döntenél, hogy szeretnél előfizetni éves csomagjaink egyikére, úgy azt március 17-ig 20-30% kedvezménnyel teheted meg. Éves csomagjaink már 59.000 Ft + ÁFA ártól elérhetőek!
A szerzőről

Zilahy Máté
Marketing menedzser – www.rapidsearch.hu
A Rapid Search intelligens gyorskereső már több mint 2000 webáruháznak segített plusz bevételt szerezni a belső kereső javításával. Célunk egy Google szerű keresési élményt elhozni a magyar webáruházak számára is, megfizethető áron.