Az Ecommerce Expo Podcast 2. évadának első epizódjában Sárospataki Alberttel, a Billingo vezérigazgatójával beszélgettünk az online számlázásról és arról, hogy egy jól megválasztott számlázó, hogyan tudja segíteni a teljes ügymenetedet.
Kulcsár István Róbert, a Shoprenter vezető tanácsadója kérdezte Albertet a következőkről:
- Hogyan indult el a Billingo, mi az ő storyjuk?
- Milyen változásokat hozhat a Billingo rendszere a webáruháztulajdonosok életébe?
- Hogyan segíthet a Billingo egy vállalkozás bevételeinek növelésében?
- Honnan jött az ötlet, hogy a Billingo egyben céginformációs rendszer is legyen?
- Miért a Billingo a leginnovatívabb számlázórendszer Magyarországon?
- Milyen fejlesztésre, új funkciókra számíthatnak a Billingot használók a jövőben?
Hallgasd meg a beszélgetést itt:
Ha jobban szeretsz olvasni, mint podcastet hallgatni, akkor itt megtalálod a beszélgetés rövidített tartalmát:
„Az online tranzakciók 69 százaléka elektronikus fizetés.”
A forrás a GKI Digital és Árukereső.hu közös Online Kiskereskedelmi Index kutatásából származik.
Ecommerce Expo Podcast! Stratégia, marketing, logisztika, fulfillment és minden, ami a sikeres e-kereskedelmi vállalkozásodhoz kellhet.
Mikos Ákos:
Szia!
Nagy szeretettel köszöntelek! Ez ismét az Ecommerce Expo Podcast. Mikos Ákos vagyok az Expo egyik házigazdája.
A célunk ezzel a műsorral az, hogy inspiráljunk Téged egy sikeres e-kereskedelmi vállalkozás megalapozásában, miközben a tudásodat is gyarapítjuk. Történetekkel, jó gyakorlatokkal és közvetlen beszélgetésekkel készülünk Neked!
Mielőtt rátérnénk a mai beszélgetésünkre, szeretnék Neked ajánlani egy nyári programot! Összefogott az Ecommerce Expo, a HR Fest, az IT Fest és Az Év Irodája piknik és szervezünk egy olyan eseményt, amely egész nyárra, de akár a következő Ecommerce Expo-ig is bőven adhat lelkesedést.
Várunk Téged 2022. június 9-én a Business Fest-en!
A businessfest.hu-n megtalálsz minden fontos infót!
Mai epizódunkban Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója a vendégünk. Az online számlázás és egyáltalán egy jól megválasztott számlázó, hogyan tudja segíteni a teljes ügymenetedet? Na ezt a kérdést is feszegetik. A kérdező Kulcsár István Róbert.
Kulcsár Róbert:
Sziasztok! Kulcsár István Róbert vagyok a Shoprenter-től, és ez az Ecommerce Expo Podcast adása. Ebben a mai podcastben nem más a vendégem, mint Sárospataki Albert, aki a Billingo ügyvezetője. Albert nagyon sok szeretettel köszöntelek.
Sárospataki Albert:
Köszönöm szépen Robi a lehetőséget, sziasztok.
Kulcsár Róbert:
Igazából, előzetesen nagyon nagy tanácstalanságban voltunk, hogy mi is az amiről beszélnünk kellene, mert nem lenne jó, nem lenne üdvözítő, ha nagyon sales-es tartalmú reklámmal próbálnánk titeket bombázni, hanem mindenképp valami hasznos tudás irányába kéne ezt a podcast adást elmozdítani. Bár kipróbálhatjuk, ha van kedved, milyen lenne, ha végig sales-jük ezt az egészet, és azok az emberek akik az autóban adott esetben hallgatják, odébb érnek 100-120 km-t már kényszeres vágyat éreznek, hogy előfizessenek a Billingora. De van ennél szerintem jobb módszer is, ha egyetértesz.
Sárospataki Albert:
Nem, nem venne rá a lélek.
Kulcsár Róbert:
Reméltem, hogy ezt mondod. Nekem az első kérdésem, hogy azok kedvéért, akik nem ismerik mélyrehatóan a storytokat, nem ismernek titeket, mert elértetek már annyit, hogy egy fantasztikus sikerstory a tietek. Elértetek egy olyan státuszt Magyarországon, hogy már nem nagyon van olyan ember a hazai e-kereskedelemben, aki ne ismerne titeket, és talán már mondható, nem csak az e-kereskedelemben, de az olyan kereskedőcégek vagy cégek, akik számlázást végeznek, amit a cégek többsége csinál. Nem nagyon van olyan, aki ne ismerne titeket, de a storytokat talán kevésbé. Ha ezt egy kicsit összefoglalnád, az nagyon szuper lenne.
Sárospataki Albert:
A Billingo 2014-ben indult, pár programozó barát kezdte el összerakni. Semmiféle gazdasági alapja nem volt, nem arra a célra szánták, hogy mindenki elkezdjen Billingozni, hanem saját maguknak írtak egy jó számlázó programot mert nem tetszettek azok, amiket találtak a piacon. Aztán adták vették egymás között, aztán mégiscsak kirakták mindenki számára elérhetővé és ez egy szombati nap volt és 70-en azonnal regisztráltak is ami nagy sikernek számított akkor, innen indult a Billingo sikerstoryja. Akkor 65 darab számlázó volt egyébként és mi voltunk a 66.-ak. Nem volt egy leányálom felküzdeni magunkat.
A legnagyobb konkurencia a kézi számlatömb volt akkor még. Nagyon sokan használtak a kézi számla tömböt, és nehéz volt felhozni a digitális világba a vállalkozásokat. Ugyanúgy ott volt a szamlazz.hu, Kulcs-Soft, tehát komoly szereplők voltak. Viszont 2017-re elértük, hogy mi voltunk a második legnagyobb szereplő.
Mindvégig fontos volt az e-kereskedők kiszolgálása, az automatizmusok. Már az elejétől API-ra építettük az egész Billingot. Most már az API három frissítésen ment keresztül és mindig törekedtünk arra, hogy az adott időszaknak megfelelően mindig a legújabb technológiákra tudjuk építeni az API-nkat. Erre külön büszkék is vagyunk, hogy sok webáruház rendszerrel vagyunk kapcsolatban és összeköttetésben. A Shoprenter a legkiemeltebb azt gondolom, és nagyon sokan használják a Shoprenternél is. Így alakult a Billingonak az eleje.
Kulcsár Róbert:
Talán szerintem ezzel el lehet büszkélkedni, hogy 2014-ben elindultatok, jelenleg hányan használják a rendszereteket?
Sárospataki Albert:
Most már több, mint 120 000 felhasználó van, ebből elég komoly szám, aki e-kereskedőként használja a Billingot, ők közel 10 000-es számra tehető. Ez annak is köszönhető, hogy nagyon sokáig ingyenes volt az API. Most is olyan ár stratégiát tűztünk ki, hogy ár-érték arányban a Billingo legyen a legfelhasználóbarátabb és a legalkalmasabb számlázó.
A Billingonak a legnagyobb értékelőnye, hogy nem csak a számlázásban gondolkodunk, hanem más termékekben is. Kifejezetten figyelünk arra, hogy hogyan tudunk a számlázás mellett egyéb szolgáltatásokat is nyújtani, ami az ügyfeleknek és az e-kereskedőknek az értékesítését segíti.
Kulcsár Róbert:
2014-ben említetted, hogy nagy verseny volt, az egyik legnagyobb versenytársatok a kézi számla tömb volt. Egy számlázóval szemben a legfontosabb követelmény, hogy az életemet és az adminisztratív terheimet a lehető legnagyobb mértékben könnyítse.
Ugye ahogy említetted akkor is voltak jó versenytársak, szerinted mi a legfontosabb elvárás egy számlázóval szemben, tehát ha most van éppen egy hallgató, aki számlázórendszert szeretne beüzemelni magánál, akkor mik azok a szempontok, amikre mindenképpen figyelnie kell?
Sárospataki Albert:
Mivel itt a hallgató közönség első sorban webáruház indítás előtt áll, vagy webáruház tulajdonos, a legfontosabb a stabilitás, mennyire egyszerű összekötni a webáruházat a számlázóval, mennyire egyszerű üzemeltetni, és hogy tényleg ne legyen gondja egy webáruház tulajdonosnak azzal, hogy még a számlázót is külön menedzselnie kelljen.
Azt gondolom akkor működik jól egy számlázó, ha összekötötted a webáruházzal és utána teljesen automatán elvégzi a feladatát. Ahogy jön a rendelés és ki van fizetve vagy átutalással megrendeli az ügyfél, legenerálja a számlát, és kiküldi az ügyfélnek. Most már a Billingot bankkal is össze lehet kötni, ha bejön az utalás a bankba, akkor ezt össze is párosítja a Billingo.
Kulcsár Róbert:
Én ezt az utolsó dolgot laikusként elég fontosnak ítélem meg. Ez arról szól, ha jól értem és adminisztratív oldalon ez nagy könnyítés, hogy azok a rendelések, amik beérkeznek hozzád, vagy beérkeznek az én webáruházamba, akkor azzal az volt a feladat, ha bankkártyával ki lett fizetve az az egyszerűbb, de valljuk be a rendelések nagyobb hányada mind a mai napig, valamilyen utólagos fizetési formával kerül kielégítésre, vagy a futárnál kerül kifizetésre és a futárral számolsz el, vagy banki utalással.
A banki utalásnál és a futárnál is az történik, hogy a megállapodásotoknak megfelelően ha utánvét akkor az ügyfél elutalja a bankszámlaszámodra, ha pedig a futárnál fizetnek akkor a futárral adott időközönként szintén elszámol a webáruház, vagy elutalja a számlájára, vagy tételesen vagy ömlesztve.
Ezt kell minél egyszerűbben lekezelnie a webáruház tulajdonosnak, hogy ne neki kelljen odagörnyednie a saját netbankja elé és nézni, hogy mely napon mennyit kell beszedni, mik a hivatkozások, és ha stimmel átállítom a webáruházamba, hanem minél automatizáltabban tudja megcsinálni a számlázóval. Ha össze van kötve a saját számlámmal, akkor ezt meg tudom csinálni vagy jelentősen tudom egyszerűsíteni ennek a folyamatát, ha jól értem?
Sárospataki Albert:
Jobb kifejezés az egyszerűsíteni, teljesen automatizálni szerintem nem lehet Magyarországon egyik számlázónál sem.
Kulcsár Róbert:
Mi az oka egyébként, mi kell ahhoz, és nyilván belemehetünk a jövő fejtegetésébe is, látva az irányt és a technológia fejlődését. Gondolom nektek is az a cél, hogy amint lehet legyen minden automatikus. Mi kell ehhez szerinted?
Sárospataki Albert:
A futárszolgalátok beintegrálása, mert ha te dolgozol egy futárszolgálattal és kimegy valamennyi csomagod egy nap. A futárszolgálat jó esetben minden nap elutalja a csomagok ellenértékét. Ugye ilyenkor, ha kiküldesz 50 darab csomagot és egy utalásba jön meg a pl. a GLS-től akkor azt nem tudja egy banki összekötés összeintegrálni, mert a bankba egy utalás érkezik, de neked 50 darab számlád ment ki.
Így úgy gondolom ebben van még hova fejlődni, és igyekszünk mi is ilyen irányokba elmenni, hogy tudja kezelni a csomagszállító cégek excel fájljait és csv fájljait. Úgy gondolom ezzel az automatizmust jelentősen lehet még segíteni. A bankszinkron azoknak a webáruházaknak jó, ahol fogadnak direktbe utalást számlára, és ez jelentősen tudja csökkenteni az adminisztrációt.
Kulcsár Róbert:
Ez az egyik oldal, ez a te adminisztrációs terheidnek a csökkentése. Én azt látom, hogy azok a cégek mi ügyfeleink közül, akik eljutottak, hogy elindultak valahonnan egy kicsi cégként, akik saját autójukkal mentek be a nagykerbe elhozni azt a napi három rendelést, és már ott tartanak, hogy milliárdosok, természetesen borzasztóan büszkék vagyunk és ők is azok lehetnek saját magukra, mert fantasztikus teljesítmény amit elértek Mindig is szerettem figyelni a cégvezetőket, van az a könyv a sikeres cégvezetők x meg y szokása meg tulajdonsága, van belőle rengeteg.
Én azt látom, hogy az igazán sikeres cégvezetőket a webáruházas piacon az az attitűd jellemzi, hogy a kiadásaikat szeretnék minél hatékonyabban csökkenteni, hiszen a profit úgy jön össze, hogy növelem a bevételeimet, másrészt csökkentem a kiadásaimat. A bevétel növelésnek nincs nagy trükkje tolom a marketinget, jó kiszolgálást csinálok, egyebek, viszont a másik oldalról, hogy milyen hatékonysággal szolgálom ki ezeket a rendeléseket, én ezt látom szűk keresztmetszetnek és ebben minden eszköz jó.
Viszont a másik oldal. Egy számlázó program a másik oldalon mennyire tud akár a marketingben, akár a vevőszerzésben, akár a lojalitásban segíteni, mennyire számít a számlakép, mennyire számít, hogy vevőként mennyire könnyen használható a kezelőfelület? Neked erről mi a véleményed?
Sárospataki Albert:
Nagyon érdekes kérdés, amit el kezdtél fejtegetni, mert sokan a számlázásra úgy tekintenek, mint nettó adminisztráció, amit egy felesleges rosszként élnek meg, amit le kell tudni, küldje be a NAV-hoz, megkapja a vevő a számlát és kész. Viszont, ha belegondolsz, hogy használsz egy óriás fájlküldőt, ott, amikor feltöltesz egy fájlt és elküldöd a partnerednek az óriásfájlt, egy marketingfelületről tölti le a partnered és te is egy marketingfelületre töltöd föl.
Ezt felismerve, nekünk is van egy számlaletöltő felületünk. Kitaláltuk, hogy miért ne lehetne egyedivé tenni és miért ne lehetne befogni hirdetési felületként vagy egy ügyfél elégedettség növelő eszközként. Amikor kimegy a számla akkor az ügyfél megkapja, le is tölti, a méréseink szerint több, mint 90%-a le is tölti, ezzel megőrizve a garanciát, a jótállást, igazolva az áru megvételét.
Ezeken a számlaletöltő felületeken be tudsz állítani egyedi képeket, egyedi üzeneteket, vagy csak meg tudod köszönni a vásárlóidnak, hogy megvették a terméket, vagy tudod ösztönözni más termékek megvételére vagy bármelyik social felületed követésére tudod rábírni. Nagyon sok olyan dolgot lehet megcsinálni a számlaletöltő oldalon a Billingonál, amire eddig nem volt lehetőség és a piacon sem látom máshol.
Kulcsár Róbert:
Mondjuk úgy, hogy az igazán jó számlázóprogramoknál lehet ilyet csinálni és akkor nincs benne reklám. Tehát a jó számlázóknál ez is fontos szempont.
Ezeknek egyébként méritek az eredményességét? Én azt gondolom, ezek a csatornák kicsit úgy működnek, hogy a mai modern reklámnak a legfontosabb szempontja, amitől működni tud egy reklám, a reklámpszichológiában mintamegszakításnak hívnak. Amikor van egy minta és ezeket a mintákat az emberi agy kiszűri, így működünk ezért nem veszünk észre egy óriásplakátot, ezért nem érdekel minket, ami a reklámblokkba lemegy, fogalmunk sincsen, ismerjük kívülről a reklámok zenéjét, de én vettem észre magamon, hogy megy egy reklám, amit már tudom hogy negyvenszer láttam, vagy negyvenszer ment a tévében, miközben ott ültem előtte, el tudtam volna dúdolni az egészet, tudtam, hogy férfi vagy nő fog megszólalni, de, hogy mit reklámoz fogalmam sincsen.
Ezeket a mintákat, úgy lehet megszakítani, hogy ha az ember nem olyan formában, nem olyan csatornán, nem olyan módon reklámoz, mint ahogy a minket körülvevő egyre nagyobb reklámzajban mindenki más teszi. Ezt az eszközt én egy ilyennek tartom, nem számít rá az átlag fogyasztó. Ha az ember ügyesen csinálja, akkor úgy gondolnám mivel láttam már ilyeneket, hogy ez működik.
Méritek e ezt, látjátok-e ezt, hogy milyen hatékonysággal jelennek meg itt a reklámok, hány százalék az akik a számla után betöltik ezt a számlaképet és utána az átkattintásoknak milyen aránya van?
Sárospataki Albert:
Nagyon jól látod ezeket a dolgokat, ez valóban egy olyan felület, ami szokatlan. Senki nincs hozzászokva, hogy amikor kap egy számlát, akkor ott a számlaletöltő felületen találkozik egy üzenettel vagy köszönömmel vagy bármilyen marketing anyaggal.
Azt látjuk, hogy nagyon sok ügyfelünk még nem kezdte el használni, viszont látszik hogy folyamatosan a felhasználók száma. Én úgy látom, hogy ez annyira új, hogy itt is kell egy edukáció, egy megszokás, nem csak a megkapó, hanem a számlázó oldalon is. A cégeknek fel kell ismernie, hogy ez egy jó lehetőség. Hétről hétre szebb számokat érünk el felhasználók tekintetében, és nézzük is milyen átkattintási és konverziós arányok vannak. Ez nagyban függ attól is, hogy mi a cél.
Kulcsár Róbert:
Nyilván a CTA-tól függ az, hogy átkattintanak-e vagy sem. Nem is kell konkrét számot mondani, de ha ösztönözhetnéd az embereket, akkor azt mondanád nekik, kapcsolják be bátran mert jó lesz?
Sárospataki Albert:
Ha belegondolsz, nem tud rossz lenni, mert mindenképpen kimegy az a számla. Ez nem egy igen vagy egy nem kérdés, az kimegy. Tehát ha a számlaletöltő oldalad a saját cégedre van igazítva, az téged is minősít. Tehát ez mindenképp egy megkülönböztető termék, ha úgy tetszik és nem egy sablon megy ki, hanem a te üzeneted a te képed, a te köszönöm üzeneted.
Ezt egyébként naponta, vagy óránként is tudod változtatni, ez abszolút rajtad múlik. Ez függ a számla kiállítás darabszámától is, minél több a kiállított számla, annál többen látják az üzenetedet. Sok olyat látok, aki upsell-ben használja, tehát, ha az ügyfél megrendel egy terméket, egy masszázskönyvet vagy akármit és utána egy kuponkód jelenik meg, hogy például a következő rendeléshez adnak egy 20%-os kuponkódot vagy egy kisebb terméket mutatnak ott meg, hogy rendelj utána és akkor megkapod ingyen kiszállítással.
Egyre több ilyet látok, és szeretem is nézegetni, mert egyre ötletesebbek a felhasználók. Én úgy gondolom, aki ezt használja, az megkülönbözteti magát a többi piaci szereplőtől, a konkurensektől. Erre érdemes figyelni, hogy más legyek, mint a versenytársak.
Kulcsár Róbert:
Ebben abszolút egyet értek.
Az előbb említettél egy dolgot, ami szöget ütött a fejemben. A számlakép, ami fontos mert rólad is kiállít egy szóvirággal élve „egy számlát” a vásárlónak. Megnéztem a ti oldalatokat, az admin felületeket, az árstruktúrátokat és úgy láttam, hogy a legtöbb dolog ingyen van a Billingoban. Az egyik viszont, ami alacsony tételként ott van és szerepel a White label.
Ezzel kapcsolatban nekem van egy szigorú elvem fogyasztóként, hogy nem vagyok hajlandó olyan webáruháztól vásárolni, aki egy saját egyedi domain nevet nem hajlandó lefoglalni a webáruházához, mert ez gagyinak hat. Nem vagyok hajlandó olyan webáruházról vásárolni, akinek a kapcsolattartó emailcíme gmail, citromail, freemail, stb.
Szerinted az, hogy egy számlán ott van vagy nincs ott a cég logója, ez hozzátartozik az igényességhez vagy ez annyira nem fontos a fogyasztóknak?
Sárospataki Albert:
Ez vitatott kérdés. Visszatérnék ahhoz, hogy a számlázást sokan még mindig egy adminisztrációhoz kötik. Ebben próbálunk változást hozni, hogy ne csak adminisztrációként hanem ügyfélélmény növelő vagy sales vagy bevételnövelő eszközként tekintsünk rá.
Kulcsár Róbert:
Így igazából ahogy elmondtad, nagyjából megadtad rá a választ. Ha jól értem, ezt Te kifejezetten fontosnak érzed.
Sárospataki Albert:
Igen
Mikos Ákos:
Na itt álljunk meg egy pillanatra! Albert is előadott a 2022 Ecommerce Expo-n. Ebből hallhatlattok meg most egy-egy izgalmas részletet, hogy legyen mit elvinned a tarsolyodban:
„Jogos a kérdés, hogy van-e olyan instant módszer, amivel biztosan tudjuk azt garantálni, hogy a webáruházunk, az e-kereskedelmi platformunk az biztosan sikeres lesz-e? A jó, hogy az, hogy van! Ezek nem más, mint a részletek és az 1 százalékoknak a szemlélete és elve. Mik is ezek az 1 százalékok? Kicsit misztikusan hangzik, hogy csak az 1 százalékokra kell figyelni , viszont én most elhoztam nektek egy olyan történetet, ami számomra in nagyon-nagyon motiváló volt és én is itt értettem meg igazán, hogy mit is jelent az 1 százalékoknak a szemlélete és az elve.”
Sárospataki Albert – Ecommerce Expo 2022
Kíváncsi lettél az egész történetre? Keresd meg Albert teljes előadását és közben juss hozzá az Ecommerce Expo felvételeihez.
Most pedig folytassuk a beszélgetést Sárospataki Alberttel.
Kulcsár Róbert:
Örülök, hogy nem csak én vagyok ilyen, mert ezekre én borzasztóan háklis vagyok.
Sárospataki Albert:
Viszont azt látom, hogy sokaknak ez nem fontos, nem ad erre. Sok olyannal találkozom, hogy lekérek egy ügyfél listát, azt látom, hogy rengeteg a gmail-es, freemail-es és citromail-es emailcím. Nem tagadom az ügyfelek jó része nem használja a White label-es megoldást.
Kulcsár Róbert:
Egy kicsit a jövőbe tekintve ezt tartom nagyon izgalmas kérdésnek, hogy többször említetted, hogy egy edukációs folyamatnak vagytok a kellős közepén. Az, hogy úgy kezdtetek tekinteni egy számlázó programra, hogy azon kívül, hogy kiállít egy számlát, mert persze ki kell állítani egy számlát, ezen kívül a piacon berögzült dogmákat, és rendezési elveket elvetettétek. Ez kell ahhoz, hogy olyat találjatok ki, amit más nem talált ki. Például, hogy a számlakép mellé oda tudunk tenni reklámot, hiszen kimegy a számla akkor miért ne. Én látom, hogy vannak nagyon jól kirajzolódó irányok és jó lenne, ha tudnánk ezekről az irányokról beszélni.
Beszéljünk arról, ami már megvan, és hogy hogy jött az, hogy nem csak számláztok, hanem, ha már adminisztráció, ha már kereskedelem, akkor vannak termékek, azt raktározni kell. Vannak itt 1000 éves dogmák, amiket jól meglehet dönteni. Hogy jött ez, mi ennek a jövője, mik lesznek még?
Sárospataki Albert:
A Billingonak a kezdetektől fogva az volt a célja, hogy hogyan tudunk időt spórolni a vállalkozásoknak, hogy ne az adminisztrációba fulladjanak bele? Ezt támogatja az API, az automatikus fizetési felszólítás, a számlaismétlő funkció, és még sorolhatnám, amik szinte már a kezdtetek óta megtalálhatók voltak a Billingoban, és ez megkülönböztető címkéje is volt.
Pont 1 éve gondoltunk egy sokkal nagyobbat amikor kihoztuk a pályázatfigyelő szolgáltatást és sokan felhúzták a szemöldöküket, hogy mit keres egy számlázórendszerben egy ilyen szolgáltatás. De mi úgy tekintettünk erre, hogy pont akkor jött egy újabb 7 éves pályázati ciklus. Így szerettük volna a cégeket segíteni abban, hogy ne nekik kelljen utánajárniuk milyen pályázatok vannak, ami érdekelheti őket, hanem egyszerűen beállítod a Billingo szűrőjébe, és automatikusan tájékoztat.
Utána kihoztuk a céginformációs szolgáltatást, partnerfigyelést. Mivel a számlázódba ott vannak a partnerek, hiszen nekik számlázol, miért ne állíthatnád be, hogy figyeled őket, hogy ha ők felszámolást, végelszámolást, vagy bármilyen negatív információt kapnak, akkor és a Billingod első kézből szól neked, hogy hoppá valamelyik partnereddel probléma van.
Kulcsár Róbert:
Igen, végelszámolás alatt álló partnernél jó hogyha inkább a kifizetés elején vagy, mint a végén. Itt sok 10 vagy 100 millió forintról lehet szó, hiszen például egy B2B cégnél a 30 meg 60 napos meghagyás sem ritka, hogy 30 meg 60 nappal később kell fizetni, és ez idő alatt elvitt tőlem 100 millió értékű árut és közben csődeljárás folyik ellene, akkor jó ha az ember az elején iratkozik fel a kifizetési listára, mert ha a cégnek nem marad értéktárgya, akkor akik a végén járnak, azok pórul járnak.
Sárospataki Albert:
Abszolút. Meg a céginformáció szolgáltatás is, ha valakivel üzletelsz, meg tudod nézni, hogy mekkora árbevétele van, van-e negatív információja, mit kell tudni róla? Tehát egy olyan információs adatbázist adunk a felhasználónak, mind az üzletkötés előttre, mind az üzletkötés utánra, amivel nagyon sok bosszúságot meg tudsz spórolni.
Sajnos nekem ment már csődbe azért vállalkozásom, mert nem vettem észre a partneremnél, hogy veszélybe került, és nem tudott kifizetni egy nagy értékű számlát és ez veszélybe sodorta a vállalkozásomat. Így a saját bőrömön tudom mit is jelent ez valójában. Megépítettük a fizetésikérelem funkciót.
Kulcsár Róbert:
Egy gyors kérdés. Mennyire léptetek rá ezzel a partnerfigyelő szolgáltatással a konkurencia tyúkszemére?
Ha megnézzük a Bisnode-ot, nekik az üzleti modelljük, egy az egyben ez. Ahogy ezt látom, mi ezt használtuk korábban, most már a ti rendszereteket használjuk. Hiszen pont az, ami megkönnyíti az életet, hogy nem kell beírni, nincs elírás a számlában, vagy hogy elnézést meg tudná mondani az adószámát, és el kezdi keresni, mert ki az, aki fejből tudná az adószámát, hanem minden gyorsabb, minden egyszerűbb, minden ott van a céginformációs adatbázisban plusz még amik a Bisnode-ban is benne voltak, hogy milyen kapcsolódások vannak, van-e eljárás, van-e negatívum a céggel szemben, ez mind mind benne vannak.
Szerinted mennyire léptetek rá, a többi csak ezzel foglalkozó vállalkozás tyúkszemére? Mennyire váltja ki ez az ő szolgáltatásukat?
Sárospataki Albert:
Nagyon más a célközönség. Mert akiket említettél, ők nagyobb cégekre mennek egyedi árazással, sokkal komplexebb szolgáltatásaik vannak, üzleti elemzéseik, sokkal régebb óta vannak a piacon, sokkal másabb berendezkedésben vannak. Mi a kicsiket szerettük volna kiszolgálni, vagyis azokat a cégeket, akiknek nincs szüksége ilyen ultrakomplex céges elemzésekre, hanem érteni szeretnék az ő partnereikkel mik vannak. Nekünk nagyon más a szegmensünk.
Kulcsár Róbert:
Tehát KKV, nem KKV. A cégméret az amiben különb vagy és meg tudjátok húzni a vonalat.
Sárospataki Albert:
Akik a Billingot használják, azok jellemzően kisebb cégek. Nagyon sokan vannak kisebb cégek. Az, hogy nekik van egy ilyen könnyen hozzáférhető integrált szolgáltatás, ez egy nagyon nagy segítség nekik. Mivel amúgy is nekik itt vannak a partnereik automatán a Billingóban, hiszen nekik számláznak és így automatikusan partnerekké válnak, így könnyedén lehet kezelni céginformációs és partnerfigyelő szolgáltatásokat.
Mi más gondolkodással jöttünk a piacra, így nem vagyunk direktben konkurensei. Nagyon sok céginformációt szolgáltató van, sokan nem is tudják, hogy nem csak a két nagy szereplő van, hanem sok és mi egy kicsit speciálisabb szegmenst céloztunk meg.
Kulcsár Róbert:
Mi van még?
Sárospataki Albert:
Kihoztuk a bankszinkront. A bankszinkron legnagyobb előnye, hogy több bankszámlával is össze tudod kötni, látod egyben az egyenlegeidet, nem kell külön belépni, ha jön egy tranzakció össze tudja párosítani a Billingoban lévő számlákkal. Sokkal pontosabb cash flow képet ad a vállalkozásról, nem kell összepontozgatni, hanem a Billingo ad egy ajánlást.
Mi arra törekszünk, hogy Magyarország összes bankjával meg tudjuk csinálni ezeket az adatkapcsolatokat, csak sajnos ez nem mindig rajtunk múlik. Jelenleg 11 bankkal vagyunk kapcsolatban.
Kulcsár Róbert:
De a nagyobbakkal megvan.
Sárospataki Albert:
Nagy szívfájdalmunk az Erste, akivel nem tudunk mit kezdeni, és nagyon sokszor megkapjuk, hogy, hogy jó, hogy van bankszinkron szolgáltatásunk, de miért nincs például az Erstével, és nem győzzük kommunikálni, hogy ez nem rajtunk múlik, mert amikor be akarunk menni a kapun, nem engednek be, be van zárva és senkit nem engednek be, akkor nem tudunk bemenni. Vannak ilyen nehézségek, de ezeket is meg fogjuk tudni ugorni előbb-utóbb.
Van fizetésikérelem szolgáltatás. Ez azt jelenti, hogy ha kiküldöd a számlát, be tudod állítani, hogy a partnered netbankjában jelenjen már meg a fizetési kérelem. Kiküldöd a számlát és abban a másodpercben ott van a partnered netbankjában, hogy neki fizetnie kell.
Kulcsár Róbert:
Gondolom ezt pár kattintással meg tudja csinálni, nem kell belépnie a netbankba, ott új utalás indításával kikeresni a partnert.
Sárospataki Albert:
Valójában például az OTP megoldotta azt, hogy ilyenkor jön egy push üzenet, rákattintasz hogy teljesítem és kész, már ki is fizetted a számlát. A számlát ki tudod fizetni részletben is, illetve azonnal vissza is kapja a Billingo az információt, hogy ezt a számlát kifizették, így fizetettre tudod állítani automatikusan.
Ezek már nagy innovációk, így kifejezetten szeretnénk figyelni erre, hogy a Billingonak legyen ez a legismertetőbb jele, hogy a leginnovatívabb számlázórendszer Magyarországon.
Kulcsár Róbert:
Ehhez jó úton haladtok. Most nálatok ülünk éppen és voltam már itt egy csomószor, és többbször már megjegyeztem, hogy van évhonlapja díj meg el vagytok halmozva díjjal. Ez jól mutatja, hogy szépen haladtok előre. Utolsó kérdés: Merre tovább?
Sárospataki Albert:
Ami nagyon fontos számunkra, hogy most el kezdtük építeni a készletkezelőt. Ezt decemberben hoztuk ki, akkor még viszonylag csekélyebb funkcionalitása volt, azóta is fejlesztjük. Amióta kijött azóta is 60 funkciót tettünk bele, drasztikusan fejlődik. Nekünk az a legfontosabb, hogy automatikusan működjön a számlázással, és a webáruházakkal. Úgy építjük ki az API kapcsolatot, hogy teljesen szinkronban tudjon működni a készletkezelés. Ezt látjuk egy nagyon nagy űrnek, és sokan érkeznek készletkezelővel.
Kulcsár Róbert:
Ezt látom én is a KKV piacon, hogy ez nagy probléma.
Mi is kell egy induló webáruház tulajdonosnak? Kell egy viszonylag egyszerű készletkezelő program és egy számlázóprogram. Piacon lévő szoftverek többsége, ezen jelentősen túlmutat. Nem csak a funkcióiban, hanem a költségeiben is. Amennyivel többet tudnak ezek a rendszerek annyival többet is kérnek érte. A 3. legnagyobb probléma pont a funkcionalitásban rejlik.
Emlékszem mikor kipróbáltuk a CRM rendszerként a ZOHO-t még nagyon-nagyon régen és azt, és azt láttuk, hogy beléptünk a felületére, és ez mindent is tud. Ezek azonban nem a lenyűgözöttség szavai voltak ezek, hanem a kétségbeesésé, hogy hogy kéne eltüntetni azt a sok menüpontot, ami soha nem fogunk használni. Nehezíti a betanulást, nehezíti hatékony és gyors használatot.
A KKV-knál tipikus, hogy maguk sem tudják hogy kéne működnie a raktározásnak, hanem azt várják, egy ilyen rendszertől, hogy nyújtson segítséget abban, hogy kéne megvalósítani hatékonyan. Ebben nem rendelkeznek tudással, hanem ha van egy rendszer, ami pont azt tudja amire nekik szükségük van és fogja a kezüket, vezeti őket, az egy nagyon jó szolgáltatás tud lenni.
Sárospataki Albert:
Az az érdekes a készletkezelésnél, mert az is nagyon jó amit mondtál, viszont egy nagyobb probléma, hogy ha megnézed milyen készletkezelők vannak, és hogy mi az ismérvük, azt veszed észre, hogy offline-ok.
Kulcsár Róbert:
Tehát, hogy kliens alapúak a mai napig.
Sárospataki Albert:
Abszolút, tehát telepítős a legtöbb, ezért nehéz összeintegrálni a webáruházrendszerrel. Eleve nem online, nem tudod egyszerre több gépen ugyanazt látni, Nagyon sok kérdés merül föl.
Kulcsár Róbert:
Nem tudod megnézni a telefonodon, mikor ott vagy a nagykerben, hogy az adott termékből, ami elmaszatolódott a papíron, hogy hármat kell venni vagy ötöt, mert mikor számoltad még kettő volt belőle vagy négy.
Sárospataki Albert:
Még offline uralom van készletkezelésből. De azért láttunk már online megoldásokat.
Kulcsár Róbert:
Ők azok, akik nagyon sokat tudnak, viszont cserébe jó eséllyel drágák is, és a KKV-kból a középső K betűnek vannak kitalálva.
Sárospataki Albert:
Nagyon jól látod, és mi meg pont azt a szegmenst szeretnénk betölteni, akik online szeretnék ezt csinálni, egyszerre szeretnék a számlázással kezelni, tehát hogy ha történik egy megrendelés a webáruházból, az legyen kiszámlázva és a raktárkészletből levonva, adja vissza a raktárkészlet darabszámát a webáruháznak, tehát teljesen automata rendszer legyen.
Kulcsár Róbert:
Kezelhető vonalkódleolvasóval.
Sárospataki Albert:
Szeretnék automata készletfigyelést bele, ha bizonyos szintek alá megy, akkor különböző figyelmeztetéseket fognak kapni az ügyfelek, vagy automata megrendelést leadni.
Kulcsár Róbert:
Egy nagy kérdés, pénztárgéppel összeköttetés?
Sárospataki Albert:
Lesz
Kulcsár Róbert:
Akik offline rendszert tartanak fenn, az szokott lenni a legnagyobb kérdés, hogy mi van ha fizikai üzletben is eladok egyet? Ez mindig egy nagy vesszőparipájuk szokott lenni, de akkor megnyugtatod őket, hogy hamarosan lesz ilyen funkció is.
Sárospataki Albert:
Eleve úgy csináltuk meg a készletkezelőt, hogy több raktárat tud kezelni.
Kulcsár Róbert:
Van egy webáruház raktár, meg az online raktár vagy offline raktár.
Sárospataki Albert:
Gyakorlatilag bármennyi raktárat létre tudsz hozni. Tudod közötte mozgatni az árukat, már most nagyon sok lehetőség van benne. Év közepére is egy szép fejlettségi szinten lesz. A fejlesztések folyamatosak. Sok észrevétel jön be az ügyfelektől, és ezért tud jól fejlődni a Billingo, mert minden ügyfélvéleményt meghallgatunk, priorizáljuk.
Kulcsár Róbert:
Nagy a bázisotok, így könnyebb bejövő ügyfélvéleményekre alapozni, ha van 100-120 ezer partner, mintsem van 500 partner és ők adják a visszajelzéseket. Ez a jó a sok partnerben, még akkor is ha egy részük az ingyenes szolgáltatásokat használják, de a vélemények meg tudják határozni a fizetős lehetőségek irányát. Ebben szerintem nektek nagyon nagy előnyötök van.
Köszönöm, hogy itt voltál, sok hasznos információ hangzott el. Ha szeretnél még egy gondolatot, amit tanácsolnál a kereskedőknek arra itt a lehetőség!
Sárospataki Albert:
Én azt üzenném mindenkinek, hogy legyünk nyitottak az újdonságokra, merjünk adott esetben váltani. Mi a Billingoval tényleg azon dolgozunk, hogy még több olyan kényelmi funkciót hozzunk el, amivel időt tudnak spórolni az ügyfelek.
Kulcsár Róbert:
Lefordítom egyszerűbbre! Próbáljátok ki a Billingot, mert veszíteni valótok nincs vele, és mi a legrosszabb, ami történhet? Még a végén elkezditek használni.
Sárospataki Albert:
Így van!
Mikos Ákos:
Sárospataki Albertnek, a Billingo vezérigazgatójának köszönjük a válaszokat és a lelkesedést, Kulcsár Robinak pedig a kérdéseket. Neked pedig azt, hogy figyeltél erre a beszélgetésre.
Keresd a további részeinket is, vagy tanulj a legfrissebb trendekről a2022-es Ecommerce Expo előadásaiból. Fejlődj velünk együtt a még sikeresebb ecommerce vállalkozásod felé haladva. A következő epizódban találkozunk.
Addig is minden jót kívánunk!