Idén 6. alkalommal került megrendezésre Magyarország legnagyobb e-kereskedelmi rendezvénye, az Ecommerce Expo. A tavalyi, pandémia miatti nehézségek ellenére a 2022-es konferencia minden elvárást felülmúlt, amiről nemcsak a szervezők és a szakmai kiállítók, hanem a közel 1600 fős résztvevői közönség is tanúskodik. A szervezői csapat eddig nem látott újdonságokkal lepte meg az érdeklődőket, mint például a World Cafe vagy az átalakított és kibővített kiállítói tér, ami a visszajelzések szerint is nagy sikert aratott.
70+ hazai, szakmabeli kiállító
A budapesti egynapos konferencián több mint 70 népszerű kiállító képviseltette magát, akik olyan egyedi ajánlatokkal készültek, amelyeket kizárólag az Expo résztvevői tudtak igénybevenni. A kiállítói ajánlatok között szerepeltek a 30-50%-os kedvezmények, ingyenesen meghosszabított próbaidőszakok, vagy ajándék extra szolgáltatások. A standok között sétálgatva az érdeklődők olyan cégekkel találkozhattak, mint például a Webshippy, a Billingo, a Shoprenter, az MPL, a SimplePay, az Adriana Consulting, a Growww Digital, az OptiMonk, vagy a Foxpost.
A kiállítói standokat szemlélve mindenki számára egyértelművé vált, hogy az ott megjelenő cégek hónapok intenzív munkáját fektették bele egyetlen egy nap megjelenésébe, hiszen esztétikus stand kialakítással, ötletes ajándékokkal, felkészült szakemberekkel és kreatív ajánlatokkal találkozhattunk.
Újdonságok és finomságok a standok között
Az idei konferencián számos újítással találkozhattunk. Ilyen például a kibővített és átalakított kiállítói tér, hiszen idén elsőként, a megszokottnál nagyobb helyen reprezentálhatták magukat a kiállítók, ráadásul a standok elrendezése is eltért az eddigiektől. A korábbi 800 négyzetméter helyett, most dupla annyi, 1600 négyzetméter állt a kiállítók és a kapcsolatépítés rendelkezésére.
Vállalkozói közönséghez híven, óriási sikere volt a belépőjegy mellé kapott kávékuponnak, ami miatt a kávés pultoknál időnként hosszú sorokban álltak a résztvevők. Egy-egy intenzív előadás vagy networkingelés után ugyanis mindenkinek jól esett egy kis koffein utánpótlás.
Ezen kívül nagy sikernek örvendett a Billingo Lounge, ahol bárki meg tudott pihenni egy-egy előadás után, vagy kényelmes kanapékon folytathatta a kapcsolatépítést. Emellett a Billingo még friss popcornnal is kényeztette azokat, akik a standjuk környékére látogatott.
Továbbá a standok között sétálgatók találkozhattak az expo szelfi robotjával is. Az elkészült képeket pedig kinyomtatva haza is vihették, hogy a 2022-es Ecommerce Expo örök emlék maradjon.
40+ professzionális e-kereskedelmi előadás
Az Ecommerce Expo kulcsfontosságú elemének kétségkívül a szakmai előadásokat tekinthetjük, amelyekben idén is bővelkedett az esemény. Több, mint 60 szakember előadását hallgathatták meg az érdeklődők, 5 különböző helyszínen. Az e-kereskedelmi témák között találkozhattunk a számlázással, a joggal, a fizetési megoldásokkal, különböző webáruház marketing tippekkel és még a pszichológiával is.
Az eseményen olyan neves vállalkozók és vezetők jelentek meg és adták át tudásukat, akiknek jelentős tapasztalata van az e-kereskedelemben. Az előadók háta mögött nemcsak évek és évtizedek kemény munkája és tapasztalata áll, de még az elmúlt két év nehézségei során is kiemelkedő eredményekkel vészelték át a piac átalakulását. Az előadói gárdán belül olyan nevekkel találkozhattunk, mint Perényi András, Sárospataki Albert, Kulcsár István Róbert, Papp Gábor, Berze Márton, Wolf Gábor, Nagy Barna, Cserháti-Herold Janka, Dr. Almási Kitti vagy Görög Ádám.
Az ismert nevek mellett az Expo olyan rutinos webáruház tulajdonosoknak is előadási lehetőséget biztosított, akik napi szinten foglalkoznak webáruház üzemeltetéssel. Ennek köszönhetően a résztvevők gyakorlati tippeket is hallhattak az előadóktól. Az előadók között találkozhattak a ChiliYard, a Grilltársaság, a Demeter Chocolate és a LokálKosár tulajdonosaival.
Az Ecommerce Expo külön felhívás keretében várta az előadásra nyitott webáruház tulajdonosok jelentkezését. Ezáltal azok az e-kereskedők is a színpadra kerülhettek, akik még nem rendelkeznek nagy hírnévvel a szakmában, mégis jelentős gyakorlati tudásuk van webáruház üzemeltetés terén.
8×30 perces intenzív tudásátadás és kapcsolatépítés a World Cafe beszélgetéseken
Ahogy korábban említettük, az idei Ecommerce Expo több ízben is más volt, mint az eddigiek. Ilyen például a World Cafe beszélgetések is, amelyeket ebben a formában elsőként tartottak.
4 különböző témakörben kiscsoportos beszélgetésekre jelentkezhettek az érdeklődők, ahol az adott témát részletesen körbe tudták járni egy szakmabeli moderátor segítségével. Minden egyes beszélgetést két különböző időpontban is elérhetővé tettek, így összesen 8×30 perc állt a résztvevők rendelkezésére.
A következő 4 témáról fejthették ki a véleményüket a jelentkezők:
- Hogyan építsünk közösséget egy brand köré?
- Ügyfélszolgálat profi módra
- Visszáru kezelés – Problémák és hatékony megoldások
- Customer Journey Map: Ügyfélélmény és analitika?
A lehetőség sikerét mutatta, hogy az összes World Cafe beszélgetés teltházas volt.
Amennyiben Téged is érdekel, hogy mi volt ennek a 8 szakmai, zárt körű beszélgetésnek a konklúziója, készülj, hiszen következő cikkünkben ezt fogjuk majd megosztani veled!
After Party – idén elsőként az Ecommerce Expo-n
Az újítások listáját gazdagítja az After Party is, amelyet a konferencia után, az A38 hajón tartottak a Duna parton. Idén elsőként nyílt lehetősége az érdeklődőknek arra, hogy belépőjük mellé külön After Party jegyet vásároljanak, ahol kötetlenebb és lazább környezetben folytathatták a networkingelést. Az After Party-n résztvevők nemcsak a többi érdeklődővel találkozhattak, hanem a szervezőkkel, a kiállítók és az előadók egy részével is.
A következőkben bepillantást nyújtunk az Ecommerce Expo két előadásának anyagába, hogy azok is el tudják képzelni mi zajlik ezen az eseményen, akik még soha nem vettek részt rajta.
1. Webáruházaknak kötelező! Így használd ki a Shopping-hirdetések erejét!
Az expo egyik előadója Flekács Zoltán volt, a Growww Digital egyik vezetője, aki előadásában arról beszélt, hogy miért kötelező a Google Shopping hirdetés az e-kereskedőknek és hogyan tudják maximalizálni annak hatékonyságát.
Zoltán elmondta, hogy 2022-ben a sikerhez nem elég elindítani egy szimpla Shopping hirdetést. Annak eredményességéért többet kell tennünk a termékek Merchant Center-be való feltöltésénél. A siker érdekében jó minőségű termék feed-et és üzleti cél fókuszú kampánymenedzsmentet kell alkalmaznunk. Ezek nélkül a Shopping hirdetésünk nem tud az élre kerülni.
A Shopping hirdetések teljesítményének maximalizálásához alapvetően két feladatot határozott meg, ami nem más mint a termékfeed javítása, majd a hirdetés elindulása után a feed optimalizálása. Egy ilyen kampánynál az adatfájl a lelke mindennek, így elkerülhetetlen, hogy nagy figyelmet szenteljünk neki. Ráadásul Zoltán azt is kiemelte, hogy amennyiben sok elutasított termékkel rendelkezünk a Merchant Centerben, még a fiók letiltásának kockázatát is jelentősen megemeljük.
A teljes előadásban Zoltán még arra is kitért, hogy milyen elemekkel kell kötelezően rendelkeznie a termék feed-nek és milyen struktúra szerint kell elnevezni egy terméket, hogy az garantáltan jobb helyen jelenjen meg a többi hirdetés között.
2. Hogyan válassz szolgáltatót webshopod különböző életszakaszaiban?
Arról a témáról, hogy hogyan válassz helyesen külsős szolgáltatót vagy építs belsős csapatot a webáruházad növekedésével összhangban, Kulcsár István Róbert, a Shoprenter társalapítója és vezető tanácsadója adott elő.
Róbert az előadását azzal kezdte, hogy szemléltette egy vállalkozás életszakaszait, ami egy grafikonon a hokiütő vagy a harang alakot veheti fel. Bizton állíthatjuk, hogy az összes vállalkozó a hokiütő formájú fejlődésről álmodozik, viszont az sokak fejében megválaszolatlan kérdés marad, hogyan támogassa az adott szakaszokat megfelelően, profi szolgáltatókkal.
Róbert elmondta, hogy egy webáruház indításánál, a kezdeti szakaszban fő szempont a költségcsökkentés és az egyik napról a másikra való túlélés. Ebben a fáziban érdemes ingyenes számlázó programokat és bérelhető webáruházrendszert választani. Ebben a stádiumban a legtöbben még nem tudnak grafikusra, marketingesre vagy webfejlesztőre költeni.
Amikor a webáruház nulláról egyre lép és már nem elég magánszemélyként árusítani a termékeket, hanem egy vállalkozói forma is kell hozzá, akkor a költséghatékonyság szem előtt tartása mellett érdemes sablonos jogi megoldásokat igénybe venni, Canva-ban megszerkeszteni a logót és rugalmas fizetési megoldásokat választani. Róbert véleménye szerint ebben a stádiumban az egyetlen dolog, amit érdemes és ajánlott kiszervezni, az a Google Ads és a SEO.
A skálázási fázisban már olyan rendszerek kerülnek előtérbe, mint az ERP, a CRM vagy egy skálázható webshop rendszer. Ezeken kívül ilyenkor már érdemes kapcsolatba lépni egy külsős grafikussal vagy marketing ügynökséggel. A logisztika és fizetési megoldás terén pedig kulcsfontosságú a változatosság.
Amennyiben még részletesebben meg szeretnél ismerkedni ezzel a témakörrel, vásárold meg az Ecommerce Expo előadásainak felvételét, beleértve a Zoltánét és a Róbertét is!
Élvezd ki az Ecommerce Expo 20 órányi tudásanyagát otthonodból!