6,8 mrd Ft bevétel egy nap alatt – Mit tanulhat egy KKV az eMAG-tól?

2,7 millió regisztrált látogató, 253.859 rendelés, 6 milliárd forint bevétel.

Így lehetne röviden összefoglalni az eMAG Black Friday kampányát.

Ez a cikk azonban nem az eMAG-ról fog szólni, hanem arról, hogy milyen hibákat követ el a legtöbb webshop és hogy Te mit tudsz tanulni a számokból. Továbbá ad egy mankót ahhoz, hogy hogyan tervezd meg a jövő éved Black Friday fókusszal – a marketingtől kezdve a rendelések teljesítéséig.

A szakértők vitatkoznak arról, hogy az év végi időszak a teljes éves forgalom 40-60 vagy 70%-át teszi-e ki, de az szinte minden iparágra igaz, hogy november és december kiemelt értékesítési időszak, ezért aztán érdemes rá felkészülni.

Legjobb, ha úgy fogod fel, hogy a 2019-es Black Friday kampányod már januárban kezdődik.

Milyen problémákkal szembesültünk idén?

  1. Magasabb a piac ingerküszöbe: A vevők hozzászoktak a -50-60%-os ajánlatokhoz, ezért aztán egy 20% kedvezmény csak az amúgy is szexi termékek esetében mozgatta meg a vevőket.
  2. Drágább CPC: A Black Friday kiemelt időszak a hirdetési szolgáltatóknál is. Többen és nagyobb értékben hirdetnek, ezért aztán nagyobb a verseny a hirdetési helyekért és így fentebb kúsznak a kattintási költségek is.
  3. Gyenge konverzió: Hirdetünk, nő a látogatószám, de a rendelések ezzel nem egyenesen arányosak.
  4. Leállnak a webshopok: Minden évben találkozunk olyan webáruházakkal, amik szimplán percekre vagy akár órákra leállnak, mert nem bírják el a látogató mennyiséget.
  5. Nem érkeznek meg időre a csomagok: A több látogató mellett több rendelés is jut a Black Friday időszakra, mint egy átlagos napon, a vevők pedig gyenge értékelést adnak, ha nem érkeznek meg a csomagjaik határidőn belül. Konkrétan az eMAG-nak volt olyan perce, amikor 1047 rendelést adtak le a vevők. Nem is beszélve a napi 2,7 millió látogatóról.

Mit érdemes ebből leszűrnöd? Hogyan készülj fel jövőre?

Január, Február, Március – Sztár termékek gyűjtése

Mivel magasabb a piac ingerküszöbe, és árversenyben nem veheted fel a versenyt a nagyokkal. Mit tudsz tenni? Érdemes tesztelni 8-10 olyan terméket, amit legalább 2X annyiért tudsz eladni év közben, mint amennyi a beszerzési és marketing költsége.

  • A januárt töltsd azzal, hogy felkutatsz 10-15 olyan terméket, amit 1) könnyű online eladni, 2) vélhetően magas árréssel (min 200%) tudod év közben értékesíteni, 3) nem szezonális termék, amit ősszel nem fogsz tudni eladni.
  • Februárban készítsd el a termékoldalakat
  • Márciusban pedig futtass erre a 10-15 termékre hirdetéseket, majd a hónap végén már látni fogod, hogy mi az a 4-5 termék ezek közül, amelyikre tudsz építeni a Black Friday kampányodban.

Április, Május, Június – Új marketing csatornák tesztelése + listaépítés

Mit tudunk tenni a magas kattintási árakkal? Érdemes év közben felépíteni egy aktív listát és új marketing csatornákat tesztelni, hogy ne minden az év végi időszakra maradjon.

  • Április: Készíts el egy csalit, amit több csatornán is fel tudsz használni, majd építsd a listádat hirdetésekkel és a meglévő csatornáidon. Listát tudsz építeni Instagramon (követők), emailben és Messengeren is. A hogyanokról pedig rengeteg forrást találsz.
  • Május: Válassz ki és tesztelj egy új marketing csatornát, amire Black Friday-kor nincs nagy verseny. Pl.: SMS, postai levél, Instagram hirdetések.
  • Június: Tesztelj még egy csatornát.

Július, Augusztus – Webshop + rendelés teljesítés előkészítése

Ebben a 2 hónapban minimalizálni szeretnénk a leállásokat és késve érkező csomagok számát. Ez ne azt jelenti, hogy neked is arra kellene készülni, mint az eMAG-nak (260.000 rendelés, 2,7 millió látogató per nap), de azért érdemes felkészülni. Hogyan?

  • Július: A szerverek skálázása a webshop rendszertől függ. Bérelhető webshopoknál ezzel nem kell foglalkoznod, de egy WooCommerce-es webshopnál érdemes gyorsabb vagy nagyobb tárhely csomagra váltani vagy gyors megoldásként, akár át is költöztetheted a webshopod egy bérelhető webáruház rendszerre erre az időszakra.
  • Augusztus – Rendelés teljesítés skálázása: Leszerződhetsz diák szervezetekkel, hogy gyorsabban tudd feldolgozni a rendeléseket és B tervnek érdemes 1-2 új futár partnerrel is leszerződni.

Szeptember, Október, November – Felkészülés a Black Friday kampányra

Black Friday kampány tervezése és konverzió javítása: Ekkorra már látod, hogy milyen termékekre és marketing csatornákra tudsz majd támaszkodni. Illetve érdemes a csatornákat is figyelembe véve optimalizálni a termék oldalakat.

  • Szeptember: Megtervezed a Black Friday kampányod és akciótervet készítesz, beleszámítva a következőket: tuningolhatsz a kiválasztott 4-5 termék leírásán, készíthetsz nekik termék videókat vagy legalább ennek a 4-5 terméknek a mobil megjelenését rendbe rakhatod, illetve edukálhatod a vásárlóidat; az eMAG például cikket írt arról, hogy hogyan érdemes a vevőknek készülni a Black Friday kampányra.
  • Október: ha azt látod, hogy Instagramon jól futottak a mobilos hirdetéseid, akkor érdemes az Instagramos vásárlóidtól képes vevővéleményeket kérni és betenni egy Instagram galériát a termék oldal aljára.
  • November: Ha az előzőeket jól csináltad, akkor ekkorra már csak annyi feladatod marad, hogy előkészítsd a bannereket és beállítsd a hirdetéseket. (Majd feldolgozd a rendeléseket.)

A fentiek persze általános érvényű tanácsok, amik vagy működnek vagy nem. Azonban, ha érdekel, hogy konkrétan hogyan készült fel az eMAG a Black Friday-ra, akkor hallgasd meg Dimitris Sideridis, az eMAG üzletfejlesztési menedzserének előadását az Ecommerce Expon.

Ilyen volt az Ecommerce Expo 2025

Feltörekvő webshopok, marketplacen értékesítők, kicsinek maradni vágyók, nemzetközi piacra törő brandek, szakértők és piacképes e-kereskedelmi szolgáltatók sorakoztak fel a 9. Ecommerce Expo eseményen a Lurdy