Az Ecommerce Expo Podcast 9. epizódjában Varga Borival, a Fonaltündér webáruház megálmodójával beszélgettünk az interneten nehezen értékesíthető termékekről.
Kulcsár István Róbert, a Shoprenter vezető tanácsadója beszélgetett Borival a következőkről:
- Miért nehéz bizonyos termékeket interneten értékesíteni?
- Milyen összetevői vannak, hogy mégis sikeresen tudjuk webáruházon keresztül eladni őket?
- Hogyan lehet jó minőségű termékfotókat készíteni házilag?
- Hogyan jelenítsük meg a terméket a fotókon?
- Miért fontos az egyedi termékleírás?
- Milyen eszközökkel lehet növelni a konverziót?
- Hogyan lehet „megküzdeni” a konkurenciával?
Hallgasd meg a beszélgetést itt:
Ha jobban szeretsz olvasni, mint podcastet hallgatni, akkor itt megtalálod a beszélgetés rövidített tartalmát:
Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe.
Babits Mihály
Indul az Ecommerce Expo Podcast! Stratégia, marketing, logisztika, fulfillment és minden, ami a sikeres e-kereskedelmi vállalkozásodhoz kellhet.
Mikos Ákos:
Szia! Nagy szeretettel köszöntelek, ez az Ecommerce Expo Podcast. A következő Expoig az a célunk, hogy végig vezessünk Téged egy sikeres e-kereskedelmi vállalkozás megalapításának és megalapozásának lépésein, miközben szélesítjük az ismereteidet. Én Mikos Ákos vagyok az Expo egyik házigazdája!
A mai epizódban egy vérbeli kereskedő, egy példaértékű e-kereskedő lesz a vendégünk. Varga Bori, a FonalTündér beszél arról, hogy mi kell egy figyelemreméltó webáruházhoz, mit tesz bele, hogy több legyen mint egy másik, hasonló shop és arról is, hogy mi hajtja előre.
Kulcsár Róbert:
Mai beszélgetőpartnerem Varga Bori, aki nem más, mint a Fonaltündér. Mesélj kicsit magadról, az üzleti elgondolásról, az ötletről. Arra szeretném a mai podcastet kihegyezni, hogy hogyan lehet egy olyan terméket az interneten keresztül eladni, amelyről az ember azt gondolná, hogy csak úgy veszik meg az emberek, ha előtte meg tudják tekinteni és megtapintani.
Ehhez viszont beszélnünk kell arról, hogy kerültél ezzel kapcsolatba, honnan jöttél, honnan jött maga az ötlet.
Varga Bori:
Én Varga Bori vagyok a Fonaltündér webáruház tulajdonosa és készítője. A webáruházunk fő termékköre a fonalak, és a hozzá kötődő eszközök, horgolótűk, minták, mintaleírások, könyvek. Az jelenti a legfőbb kihívást, hogy a fonal jellemzően egy olyan termék, amit a vásárlók szeretnek saját kezükkel megfogni, megnézni a színárnyalatát, hogyan illeszkednek egymáshoz. Éppen ezért nehéz az interneten értékesíteni őket.
Viszont vidéken kevés a fonalbolt, főleg ekkora kínálattal, amit egy webáruház nyújthat, éppen ezért vásárolnak mégis az emberek az interneten eszközöket, a hobbijukhoz. Én készítettem az egész Shoprenteres webáruházamat, a fotóknál használtam a gyártó által adott fotókat, viszont voltak olyanok, amikkel nem voltam megelégedve a minőségével, vagy nem találtam a fonalakat színazonosnak. Ott magam fotóztam újra, hogy minél jobban be tudjam mutatni, az adott terméket; nagyobb felbontásban, vagy minél közelebbről.
Kulcsár Róbert:
Engem érdekel az, hogy honnan jött az ötlet, mivel foglalkoztál előtte?
Varga Bori:
Gyerekkorom óta foglalkozom kézimunkával, amit a nagymamámtól tanultam. Utána mindenféle képzőművészeti táborokban, szakkörökben készítettem textileket, szőttem, csomóztam, horgoltam, kötöttem. Amikor középiskolás voltam két pálya állt előttem, az egyik a textiltervezés, a másik pedig az építészet, és végül az utóbbit választottam, mivel úgy gondoltam abból sokkal jobban meg lehet élni és sokkal gyakorlatiasabb.
A Műszaki Egyetemen végeztem építészmérnökként, és abban is dolgoztam több éven keresztül, egy irodában. Majd családom lett, megszülettek a gyermekeim, elköltöztem Budapestről vidékre. Másik tervet kellett találni, mivel onnan messze volt a munkahelyem, és az építészet is nehézkessé vált. Ki akartam próbálni magamat valami másban.
Először készítettem a webáruházat a családi vállalkozásnak, az apósom kávéboltjának.
Nagyon megtetszett, hogy a Shoprenterrel hogyan lehet önállóan összerakni egy komplett webáruházat.
Végigfotóztam a kávékat, a mindenféle termékkiegészítőket. Akkoriban még nem volt a fotózáshoz állványom, vagy modern felszerelésem, de mindent sikerült megoldanom.
Ebből jött az ötlet, hogy a régi hobbimhoz lehetne készíteni fonalboltot, a mintákhoz, mintaleírásokhoz és textilekhez, amiket addig már elkészítettem. Ezt követően elkészítettem a Fonaltündért.
Kulcsár Róbert:
Említetted, hogy a párod apukájának csináltál egy kávé webáruházat. A kávé ebből a szempontból egy nagyon hasonló termékkör a fonalhoz. Mind a kettőt nehéz interneten eladni. Hiszen itt nem kóstoltam meg a kávét fizikailag, vagy a fonal esetében nem fogdostam meg, nem néztem meg, hogy élőben milyen a színe.
Fontos, mivel ilyen módon az egyik érzékszervünket elveszítjük, például kávé esetében az ízérzékelés a többi érzékszervet előtérbe hozni, és segíteni az ügyfélnek. Gondolom ezért kezdted el te is a fotózást saját magad csinálni.
Adódik a kérdés, hogy ha otthoni körülmények között jó minőségű fotókat akarunk készíteni mire van szükség, mind technikailag, mind szoftverismeret oldalon? Mi az a szoftver, amit te használsz, és mik azok az eszközök, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy valaki jó minőségű termékfotókat tudjon csinálni?
Varga Bori:
A kávénál nagy kihívást jelentett, hogy lefotózhatnám a különböző kávészemeket, mert van amelyik apróbb, van amelyik nagyobb szemű. De mivel kb. 100 féle kávénk van, így az rettentően unalmas lenne, ha lenne ennyi kávészemes képem.
Az volt a koncepció, hogy a kávé mellé, az ízvilágnak megfelelő fűszereket, gyümölcsöket helyeztünk. Például egy citrusos ízvilágú afrikai kávé, amellé egy narancsot, egy mandarint odaraktam. Az első benyomás hatását szerettem volna így növelni. Ha például van egy csokis ízvilágú kávé, és mellette a képen két kocka csoki, akkor máris tud a vásárló asszociálni, a kávé ízére.
Kulcsár Róbert:
Ez nagyon működik, mert például én nem kávézom, de most elgondolkodtam, hogy de meginnék egy kávét.
Varga Bori:
Volt, amelyik mellé csészét raktunk. Mindenképp fontos a differenciálás, hogy rögtön legyen valami alapbenyomás (íz vagy hangulat), amit tud társítani egy bizonyos ízhez. Voltak például afrikai kávéink, amelyek mellé zsiráfot raktunk. Voltak kreatív ötletek, amelyek egy képszerkesztő segítségével megvalósításra kerültek.
A fényképezésnél az alapkoncepció, a fehér vagy világos háttér, bár itt is vannak kivételek, mert azok a termékek, amelyeknek színe világosszürke, vagy fehér nem lehet fehér háttér előtt fotózni.
Fontos először kiválasztani az alapot, amelyen minden terméket végigfotózok, és ez adja a webáruház megjelenésének egységét.
Kulcsár Róbert:
Lehet ezt valamilyen módon keverni, értem ezalatt, hogy a webáruházamnak van 2-3 alapszíne. Ilyenkor keresni kell, hasonló színvilágból akár komplementer színeket, vagy olyat, amiket használ a webáruház és annak valamilyen keverékét. És ebből felépíteni azt a 2-3 alapszínt, ami a hátteremet fogja jelenteni.
Varga Bori:
Ha háttérszínben gondolkozunk, akkor maximum 2, vagy nagyon maximum 3 szerintem. Van, aminek nem áll jól a fehér háttér, viszont szerencsémre az enyéimnek igen. Viszont a fehér hátteret létrehozni egy külön feladat.
Kulcsár Róbert:
Egy végtelenített háttérről beszélünk, ahol nem látszik, hogy hol van az asztalnak a vége. Tehát nem kompozíciókat csináltok.
Varga Bori:
Szerintem az sem baj, ha látod a horizontot, ha van egy vonal, ami meghatározza. Viszont nem jó, ha az egyiken egy sárgásfehér a másik képen pedig szürkésfehér a háttér. Maximalista vagyok, a képeken addig végzek utómunkálatokat, amíg egyformák nem lesznek. Ez az építész múltamból eredhet, hiszen mi rengeteg képet készítettünk az épületekről még akkor, amikor meg sem épültek.
Viszont összességében az utómunkába fektetett többletidő megéri, mert így lehet a kívánt minőséget elérni. Arról, hogy technikailag, hogyan építenek fel egy fehér hátteret, kezdetben Youtube videókat néztem. Akkoriban még nem voltak elterjedtek a photoboxok.
Egy jó trükk, a forgó tányérok, amivel az adott terméket körbe lehet forgatni, abban az esetben, ha mind az eleje, mind a hátulja lényeges.
Amikor a Fonaltündért készítettem vettem egy modern photoboxot, amiben beépített ledek vannak, lehet állítani a fényerőt, a szűrőt, tudom, hogy hány kelvinen van a színhőmérséklet.
Kulcsár Róbert:
Az 5500 környékit szoktad te is alkalmazni?
Varga Bori:
Igen, viszont vannak olyan kékek és türkizek, amelyekkel nehezebb dolgozni.
Valamint az is lényeges, hogy a megrendelőnek milyen készüléke van, milyen telefonja vagy laptopja. Vannak fizikai határok, az eszközök miatti kompatibilitás miatt.
A photoboxban van lámpa, így nincs szükség megvilágítólámpára. Nekem egy 60×60 cm-es van. De ha valakinek nagyobb méretű tárgyai vannak, akkor rendelkezésre áll akár 80×80-as vagy annál is nagyobb méret, ha például ruhákat akar valaki fotózni modelleken, próbababán.
Ezzel meg lehet spórolni az ipari fotóstúdió lámpákat, így megoldva házilag. Kezdetben egy köreffektes Nicon gépet használtam, viszont ezzel az volt a bonyodalom, hogy a képeket át kellett konvertálni, a laptopon egy megfelelő programmal átvinni és újra átjavítani, a fehérséget állítani.
Ezt követően vettem egy Samsung telefont, mint munkaeszközt, olyat aminek jó a kamerája. Most ezzel a telefonnal nagy felbontásban fotózok. Ennek nagy előnye, hogy ott tudom helyben állítani, akár a színhőmérsékletet is, utána Photoshop Express applikációban dolgozok rajta.
Kulcsár Róbert:
Mennyire okozott nehézséget ezeknek megtanulni a használatát?
Varga Bori:
Könnyen használható, ingyenes alkalmazások. Ma már szinte mindenki fotózgat, rakja a szűrőket, állít az élességen, így az emberek egyre inkább benne vannak ebben. Szerintem elég felhasználóbarátak ezek a szoftverek. Például lehet rá logót rakni, ha ez rajta van a telefonodon, ezt követően feltöltöm a drivera megfelelő formátumban és méretben. Ezzel sokkal több időt tudok megspórolni a hagyományos géphez képest.
A fonalaknál legtöbbször gyáriképeket használok, viszont van, hogy újrafotózom, ahogy időm engedi, vagy a nagyobb értéke miatt érdemes újrafotózni. Ott szoktam közeli képeket csinálni, így látszik a szálszerkezete.
A weboldalnál egy olyan sablont használok, hogy van egy alapkép, és ha ráviszem az egeret feljön egy másik kép. Az újabb képeknél, már hozzákapcsolom érzetekhez, mint ahogy a kávénál csináltuk. Ha például van egy fonalam aminek tengertürkiz a fantázianeve akkor hozzákapcsolom a tenger hátteret. A színek fantázianevéhez kapcsolunk egy képet, ami segít a szín áranyalatát erősíteni vagy képzeteket hozzákapcsolni, van például gleccserzöld, amihez egy gleccsert rakunk. Ezzel próbálom erősíteni a színeket. Van például csokoládébarna, mögötte csokoládéval.

Kulcsár Róbert:
Ha valaki inspirációt szeretne, az oldalatokon ezt részletesebben meg tudja nézni.
Varga Bori:
Van olyan fonalkollekció, ami ásványokról kapta a neveit. Azok a kövek jelennek meg a fonalak mögött, amelyről a színárnyalat kapta a nevét. Előfordul, hogy ezt a vevő elsőre nem érti, viszont összhatásában mégis átmegy.
Mikos Ákos:
Most jön az a rovatunk, hogy sikeres webáruházak tulajdonosai adnak 1 tippet, most induló vagy formálódó vállalkozásoknak. Mit tanácsolnál egy most induló webshopnak?
Mentesfinom.com – Bianka:
Merjék megvalósítani az ötleteiket, legyenek kitartóak és türelmesek, hiszen egyik napról a másikra nem jön a siker. Folyamatosan foglalkoznunk kell webáruházunkkal és törekedni kell arra, hogy minél több új ismeretre tegyünk szert.
Mikos Ákos:
És most vissza a beszélgetéshez, nézzük meg milyen eszközök segíthették a Fonaltündér sikerét?
Kulcsár Róbert:
Milyen eszközök vannak még, amik segítenek a konverzió javításában, a nehezen megközelíthető terméket segít közelebb juttatni a vásárlóhoz?
Varga Bori:
Igyekeztem a kategóriaoldalakat javítani aszerint, hogy mi készíthető abból. Ha például van egy olyan fonalam, amiből egy takaró készíthető, akkor annak a képét fogom mellé rakni, vagy ezt a sapkát vagy figurát, mert akkor el tudom képzelni.
Ha a vevők készítenek valamit, akkor azt beküldhetik – erre egyébként van automatizált levél, meg a csomagban is van erre inspiráció, hogy küldjék be mit készítettek -, akkor termékkategóriánként készítek egy blogot, hogy mit lehet abból készíteni. Ez nagyon jó inspiráció, hogy egy olyan ember kézmunkáját láthatja, aki vele egy szinten van és nem egy művész, hanem egy átlag ember.

Még nem valósult meg, de szeretnék videót készíteni. Videós termékbemutatás, mert például az is nehéz, hogy megmutassuk, hogy mekkora, például gombolyagoknál.
Kulcsár Róbert:
Szoktak például ilyet csinálni, például egy ékszernél vagy gyűrűnél, ujjra felhúzva bemutatni. Van olyan lehetőség is például, hogy virtuálisan az arcodat feltöltve lehet felpróbálni egy napszemüveget.
Ha jól tudom, ti küldtök mintát is minden egyes rendeléshez?
Varga Bori:
Fiam épített legóból egy tekercselőgépet, amiben vannak falapok. Ennek segítségével édesanyám tekerget fonalakat szabadidejében nyugdíjasként, és vastagságtól függően körülbelül 1,5-3 méter fonal kerül rá. Amiből a rendeléstől függően 3-at vagy 4-et berakunk a csomagba, egy újrahasznosított papírba, valami ajándékkal, egy kis gombbal vagy kis aprósággal.
Olyan fonalakat teszünk neki, amiből ő még nem vásárolt, használva a vevőkövetést, ahol látjuk, rendelt-e már korábban abból a típusból.
És így meg tudja fogni, és tud kötni vagy horgolni egy pár sort azokkal a mintákkal, amiket ő még korábban nem használt, és meggyőződik arról, hogy habár drága, mégis szép. Tapasztalat alapján azok a vásárlók, akik kezdetben csak 1 félét használtak, elkezdtek nyitottabbak lenni más termékek felé is.
A vevők visszajelzése alapján is ez egy jó kezdeményezés. Ezáltal nagyobb lesz a bizalom is és a következő termékeket is nagyobb biztonsággal tudja megvenni.
Kulcsár Róbert:
Fontos a termék iránti bizalom, ez az első lépés. Sokszor nem bízunk benne, hogy megérkezik-e és olyan lesz-e, mint amilyet szeretnék. Viszont ha kiépül a bizalom, akkor merni fogok olyan termékeket is vásárolni, amit korábban nem használtam.
Varga Bori:
Mivel vannak bizonytalan vevők, így biztatom őket, hogy bármi kérdés felmerül, akkor rendelkezésükre állok telefonon és írásban. Vannak, akik képet küldenek arról, mit szeretnének megcsinálni és én segítek neki összeállítani a színeket. Vagy ha valamelyik termék éppen hiánycikk, mivel lehetne helyettesíteni. Ha több szín, akkor egy képen lefotózom a vevőnek és így együttesen látja és el tudja dönteni jó-e, vagy 2 féléből ki tudja választani melyiket akarja.
Még ha ez munkaigényes is, akkor is pozitívan jön ki az ember, mert így bátrabban mer akár következőre is vásárolni. Venni kell a fáradtságot és ezeket a vevői igényeket – persze korlátok között -, teljesíteni kell és akkor egy elégedett vevő lesz a végén.
Vevőként érdemes kérdezni és igyekszünk segíteni, sőt valaki igényli is a személyes kapcsolatot, annak ellenére, hogy végignézte az összes terméket. Ez különösen fontos az olyan termékeknél, amik nem megfoghatók.
Kulcsár Róbert:
A nevetekre, hogy Fonaltündér rászolgáltatok, hozzátok hasonló személyiségű kereskedőt keveset találni. Ebben a modellben, ahol élesedik a verseny a szereplők között, ott egyre fontosabb a szolgáltatás és ebben ti sokat tudtok nyújtani.
Varga Bori:
Fonalat árulja más is, viszont ha úgy állnék hozzá, mint a többiek, hogy csak beledobom a dobozba és elpostázom, akkor a vásárlónak nem lenne oka, amiért tőlem vegyen következő alkalommal is, hiszen nem tudok alacsonyabb árat adni, mert nekem is meg kell élni valamiből és fejlesztenem kell az üzletet.
Ha nem azt a stratégiát követem, hogy én adom a legolcsóbban, akkor kell valami más, ami miatt következőkben is engem választanak.
Mert segítettek nekem, a csomag megfelelően volt összerakva, ha gondom volt és kérdésem, akkor rendelkezésre állnak.
Legyen a webáruház megjelenése is egyedi és legyen egy sokkal jobb Shoprenteres boltod, mint ami a versenytársaknak is van. Emellett legyen a szolgáltatás érzete is sokkal jobb. Például én a mintatermékeket úgy is értékelem, hogy ez is egy reklámköltség, ugyanúgy mintha hirdetek a neten. Csak szerintem sokkal hatékonyabb, ha egy meglévő vásárlónak „hirdetek” a csomagjába helyezett termékmintával.
A termékek egyedi megjelenítése is fontos. Hiszen én is gyakran találkozok azzal, hogy ugyanazzal a gyártótól kapott termékleírással mutatnak be termékeket különböző webáruházakban. Ezt a Google sem szereti, ha szóról-szóra ugyanúgy van bemutatva egy termék. Ezért a termékleírást is érdemes specifikálni, egyedi mondatokkal kiegészíteni és több információt nyújtani, így a vevő is elgondolkozik, mert megbízhatóbbnak tarthatja a kereskedőt.
Ezért gondolom, hogy a minőségi termékfotók mellett, az egyedi termékleírások is sokat jelentenek.
Kulcsár Róbert:
Ez az attitűd tökéletes minta lehet mindenki számára, akik küzdenek a konkurenciával olyan termékek esetében, amit nehéz bemutatni, mert meg kell fogni, meg kell szagolni, stb.
Köszönjük, hogy megosztottad velünk ezeket a hasznos információkat. Szerintem mindenkinek sikerül hasznos gondolatokat kiszedni belőle. Van-e még bármilyen záró gondolatod?
Varga Bori:
Fontos az önképzés! Tessék könyveket venni termékfotózásról, tessék videót nézni arról, mit hogyan lehet jól megjeleníteni. Menni kell az új lehetőségek felé és folyamatosan fejlődni.
Mikos Ákos:
Varga Borinak a FonálTündér megálmodójának és megvalósítójának köszönjük a válaszokat és a lelkesedést, Kulcsár Robinak pedig a kérdéseket. Neked pedig azt, hogy figyeltél erre a beszélgetésre. Keresd a további részeinket is, vagy olvasd az Ecommerce Expo blogját és fejlődj velünk együtt a még sikeresebb e-commerce vállalkozásod felé haladva. A következő epizódban találkozunk.
Addig is minden jót kívánunk!