Négy, már jól ismert esemény összefonódásából született meg 2022-ben elsőként a Business Fest, ami június 9-én tárt kapukkal várta a tanulás és a vállalkozásfejlesztés megszállottjait a Millenárison. Az IT Fest, a HR Fest, az Ecommerce Fest (az Ecommerce Expo szervezőitől) és az Év irodája Piknik szervezői egy olyan egy napos eseményt hoztak létre, ahol a résztvevők 10+ színpadon tanulhattak a szakma nagyjaitól.
A Business Fest az első olyan kötetlen üzleti esemény, ahol a különböző területek szabad kapcsolódásának biztosítottunk teret, mert az állandóan változó világban, új együttműködési stratégiákra van szükség. Hiszen már biztosan minden vállalkozó megtapasztalta, hogy az üzlet egy olyan társasjáték, amit nem érdemes egyedül játszani.
A résztvevők 4 különböző helyszínen, összesen 350+ előadást és kerekasztal beszélgetést hallgathattak meg, miközben építhették kapcsolati hálójukat és új szolgáltatókat ismerhettek meg.
Business Fest 2022
Ahogy Tóth Gergely, A HR Fest szervezője és a Business Fest megálmodója mondta: “Arra jöttünk rá, hogy ebben a világban, ahol minden folyamatosan változik, már nem elég, ha csak a kollégáidtól, a saját szakmád legokosabb embereitől kapsz inspirációt, hanem hatalmas hozzáadott értéke tud lenni annak is, ha egy másik terület okos embere mond neked valamit. Erre hoztuk létre a Business Festet, ahol olyan kapcsolódási pontok tudnak létrejönni, amik jelenleg máshol nem is tudnának.”
A szervezők becslései beigazolódtak a rendezvény napján, ugyanis a tervezett 4000 részvevő helyett, kicsit több mint 4100 üzlet iránt érdeklődő gyűlt össze, akiket a borongós idő sem tántorított el a fejlődéstől. Ez bebizonyította, hogy szükség van egy platformra, ahol közösen dönthetjük le az üzlet korlátait, a közös élményre, valamint az inspiráló beszélgetések adta lendületre, amelytől jobbak lehetünk!
Ecommerce Fest 2022
Az Ecommerce Fest színpadán olyan tapasztalt szakemberek és cégek képviselői szólaltak meg többek között, mint:
- Bőgel György – CEU, Ecommerce Hungary
- Káli György – Humanize
- Román Gergely – Decathlon Magyarország
- Pintér Róbert – Kürt Akadémia
- Rab Máté – Shoprenter
- Bakos-Kiss Enikő – IKEA
- Bíró Pál – Google / DKSZ
- Perényi András – Webshippy
- Sztípity Róbert – BiotechUSA Kft
- Dr. Horváth Attila – BIG FISH Payment Gateway
- Balog Gábor – Grow with Google
- Stéger Anett – DIMSZ, Magyar Posta
- Sárospataki Albert – Billingo
- Nguyen Marcell – Coca-Cola HBC
- Papp Máté – eMAG
Az érdeklődők változatos e-kereskedelmi témákról hallhattak előadásokat és kerekasztal beszélgetéseket, amelyek lefedik a webáruház készítés minden egyes feladatkörét. Ilyen például a logisztika, az ügyfélélmény, a fizetési megoldások, az árukereső oldalak, a közösségi média tartalmak, vagy a panaszkezelés.
A résztvevők óriási érdeklődését mutatta a szinte folyamatos telthát az Ecommerce Fest sátorban, valamint a fergeteges hangulat, ami még akkor sem szakadt meg, amikor a vihar hatására elment az áram a sátorban. A nézők nyitottságát és az előadók profizmusát tükrözte az is, amikor az áramszünet pár perces ideje alatt elkezdtek felfújt strandlabdákkal játszani, így valódi fesztiválhangulat alakult ki a sorok között.
“Rengeteg ember, rengeteg szuper előadás, és még több szakadó eső: izgalmasra sikerült a tegnapi IT Fest és az Ecommerce Fest. A kerekasztal beszélgetésünk közben akkora óriási vihar keletkezett, hogy a felénél az áramot és a hangosítást is eláztatta, megszüntette, így mentésnek jól jött egy rakat felfújt labdát a közönségbe dobni és játszani velük. Szuper volt a közönség, szerintem a legjobb üzleti fesztivál volt! :)”- Sárospataki Albert
Aktuális trendek az e-kereskedelemben
Az e-kereskedelem szexi! Ezzel a gondolattal indította el az egész napos előadás-sorozatot dr. Bőgel György, az Ecommerce Hungary elnöke és a CEU tanára. Egy igazán szemléletes példával mutatott rá arra, hogy mennyire dinamikusan fejlődik az online értékesítés világa. Egyszerűen csak sétáljunk végig Budapest egyik forgalmasabb utcáján és számoljuk meg hány biciklis és furgonos futárral találkozunk.
Az e-kereskedelem gyors ütemű fejlődése magába foglalja azt is, hogy egyre gyorsabban változik az iparág és egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a trendek követésére.
A 14 előadás és kerekasztal beszélgetés közül most ki is ragadunk kettőt, hogy Te is betekintést nyerhess az előadások tartalmába, ha esetleg idén lemaradtál:
Mocskos pénzügyek – Kész-e a piac bitcoinos vásárlásra, amikor még 65% az utánvétes fizetés?
Dr. Horváth Attila, a BIG FISH Payment Gateway ügyvezetőjének előadásából megtudhattuk, hogy a bitcoin és a többi kriptodeviza egyre inkább mainstreammé válik, de elektronikus kereskedelemben való mindennapi használatra még nagyon korlátozottan alkalmasak.
Fizetések szempontjából az online és a fizikai világ egyre inkább „összecsúszik”, ahogyan már nem nagyon beszélhetünk elkülönült kereskedelemről és e-kereskedelemről, úgy lassan nem lesz értelme külön elektronikus és online fizetési módokról beszélni.
A kereskedők a ma elérhető fizetési innovációkat – amelyek már ma ott vannak a fizetési szolgáltatók kínálatában -, is nagyon korlátozottan használják, és nehézkesen vezetik be, ha egyáltalán foglalkoznak vele. Pedig ezekkel már ma nagyon sokat javíthatnának a vásárlói élményen. Ezt támasztják alá az Attila által prezentált, GKI Digital 2022-ben publikált statisztikái is, melyek szerint az egy évben leadott 68,9 millió darab online rendelés 63%-a még mindig utánvétes rendelés. Emellett még mindig eltörpül a 31%-os online fizetés és az 5%-os utalás.
Attila azt is elmondta, hogy Magyarországon a helyzet lassan változik, viszont nemsokára új elemmel fog bővülni a hazai fizetési paletta, ami nem más mint a QR fizetés. E fizetési megoldás early adopterei 2022-ben a közművek és az e-számlázók, de 2023-ra egyre inkább nőni fog az ezt alkalmazó kereskedők száma.
A QR fizetés előnyei közé tartozik:
- az olcsósága,
- az azonnali cash flow biztosítása,
- a biztonság és
- a teljes automatizálhatóság.
Ezzel szemben hátránya lehet:
- az alacsony lefedettség,
- az edukációs igény, vagy
- a számlavezető bankonként eltérő vásárló oldali felhasználói élmény.
Quick commerce – A megrendelem gombtól az ajtóig pár óra alatt – Tényleg erre vágyik a fogyasztó?
Perényi András, a Webshippy CEO-ja előadásában bemutatta, hogy a pandémiát követően átalakultak az online vásárlási szokások, a fogyasztók elkényelmesedtek.
Az ügyesebb és nagyobb webáruházak ezekre tudtak reagálni, a menő fulfillment szolgáltatók pedig szintén kihasználták az ebben rejlő lehetőségeket.
Hogyan tud versenyképes maradni az a webshop, aki szeretné kielégíteni az egyre növekvő vevői igényeket? Erre ad választ a Q, azaz a Quick commerce.
András prezentációjából megtudtuk, hogy a kosárelhagyások 85%-át a kedvezőtlen szállítási vagy fizetési módok okozzák. Míg a pandémia előtt a hagyományos, last-mile szolgáltatók használata volt a felkapott 1-2 munkanapos szállítási idővel, addig a vírushelyzet hatására előtérbe kerültek a gyors, aznapi vagy 1 órán belüli szállítási módok, a csomagautomaták és felvételi pontok.
Ezen kívül bemutatta a quick commerce mögött rejlő központosított rendszert is, ami a decentralizált megoldáshoz képest számos előnyt rejteget.
Meglepetésprogram
A szakmai előadások mellett meglepetésprogrammal is készültünk a jelenlévők számára, ami nem volt más, mint a Share, a jótékony sör által biztosított sörkóstoló. A Share által biztosított söröket a Reketye Brewing Co. és az IKKONA Manufaktúra mesterei készítik.
Tudjuk jól, hogy a vállalkozásépítés kemény munka, amiből nem árt néha kiszakadni és lazulni egy jót. Így az Ecommerce Fest résztvevői délután 4 órakor többféle kézműves sört is megkóstolhattak.
Összefoglalás
Összességében elmondhatjuk, hogy a 2022-es, egyben a legelső Business Fest és az Ecommerce Fest is nagy sikernek örvendett. Örülünk, hogy az eseményre 4110 lelkes résztvevő érkezett, akiket nem tántorított el sem az időjárás, sem az ebből fakadó technikai nehézségek. Számunkra is egy különleges tapasztalat volt a konferencia, hiszen sok új arccal találkozhattunk, és külön élmény volt együtt dolgozni az IT Fest, a HR Fest és az Év irodája piknik profi szervezői csapatával.
A Business Fest bebizonyította, hogy a vállalkozóknak szüksége van az ilyen lehetőségekre, ahol személyesen, és koncentráltan juthatnak hozzá specializált tudásanyaghoz. Reméljük, hogy jövőre is találkozhatunk veletek, akár a következő Ecommerce Expo-n, akár a Business Fest-en!