A digitalizáció felgyorsulásához, az ügyféligények átalakulásához a B2B piaci szereplőknek is alkalmazkodniuk kell, ha versenyben kívánnak maradni. A LogiNet több mint 10 éves e-commerce tapasztalatára támaszkodva olyan partner-viszonteladói Logishop B2B webshopot fejlesztett ki, amelynek funkciói kifejezetten az ügyféligényekre vannak szabva. Ezt a megoldást alkalmazta sikeresen többek között a Marseus Computer, a Magic Tools, az Optimit viszonteladói webáruház fejlesztésénél. Olyan tanácsokat és tippeket mutatunk, amivel viszonteladói e-commerce platformoddal kitűnhetsz a versenytársak közül.
5 ok, amiért érdemes business-to-business webshopot indítanod
1. A B2B partnerek nagy része magánszemélyként már gyakorlott webáruház vásárló
Az egyik leggyakoribb félelem a beszállítók, a gyártók, illetve a nagykereskedők számára, hogy a vevőik nem akarnak online vásárolni, ragaszkodnak a jól bevált személyes kapcsolatokhoz. A valóság ezzel szemben az, hogy a vevők többsége – magánszemélyként – már gyakorlott webáruház vásárló, az online csatorna nyújtotta kényelemhez és gyorsasághoz már hozzászokott, és viszonteladóként egyre nagyobb összegben és egyre gyakrabban vásárol online.

Az adatok is a piac növekedését mutatják: Európában 2025-ig évente átlagosan 12%-os bővülésről szólnak az előrejelzések, amelynek a motorja az ágazatokban zajló digitális átalakulás.
2. Csökken az ügyfélszolgálat és az értékesítők leterheltsége
A B2B webshop indításával a cég
- mérsékli a költségeit
- csökkenti az ügyfélszolgálat leterheltségét
- hatékonyabbá teszi a belső folyamatait és a munkaerő felhasználását.
Az értékesítő ugyanis produktívabban tudja felhasználni az idejét. Nem az ismétlődő tevékenységek adminisztratív intézésével van elfoglalva, nem kell katalógust, termékeket ismertetni a vevőnek, hanem lehetősége van új, magasabb értékű termékek eladására, több ideje marad a fontos ügyfélkapcsolatok ápolására. Fontos a vállalat számára az is, hogy javul az ügyfélszolgálat minősége, ezáltal az ügyfélelégedettség, ami növeli a vevői lojalitást.
3. A B2B értékesítést nem lehet B2C webshop keretében megoldani
A business-to-business tág fogalom, amelybe vásárlói oldalon a viszonteladókon kívül a kiskereskedők, a különböző szervezetek (például iskolák, egészségügyi intézmények, non-profit szervezetek, kormányzati testületek) is beletartoznak. Számos cég nem észleli, hogy B2B tranzakciókat is folytat, egyszerre értékesít B2B és B2C szegmens számára is, ám egyetlen ügyfélcsoportként kezeli őket. Bár első pillantásra úgy tűnhet, hogy a B2C és a B2B webshopok között nincs jelentős különbség, hiszen mindkét esetben egy adott termék értékesítése történik online módon, azonban a két ügyfélcsoportot nem szabad egy kalap alá venni, hiszen teljesen mások az igényeik, emiatt a két webshop kialakítása is eltér.


A nagykereskedelmi webáruházak olyan speciális funkciókat nyújtanak, amelyeket a B2C webáruházakhoz alkalmazott platformok a testreszabási „bravúrok” ellenére sem képesek kínálni. A nagykereskedelmi partnerek számára bizonyos funkciók megléte elengedhetetlen, ilyen többek között:
- a komplex árlista kezelés
- az újrarendelést segítő funkcionális terméklista megjelenítése
- az eltérő felhasználói jogosultságok kezelése
- a termékárakat szolgáltató ERP-vel meglévő gördülékeny integráció.
4. Több lehetőség az egyéni ajánlatok kialakítására a viselkedés elemzése által
A B2B szegmensben a végső ár kialakítása általában egy alkudozás eredménye, amelyet egy webáruház is hatékonyan tud kezelni. Az ügyfelek különböző szempontok alapján történő csoportosításával (például földrajzi elhelyezkedés, katalógus, rendelés nagysága, újrarendelés gyakorisága), a különböző vásárlói csoportok számára kialakított árkategóriákkal, avagy egyénre szabott árajánlatokkal ezt át lehet hidalni.
A vásárlói csoportokba történő szegmentálással egyúttal lehetőség nyílik az ügyfelekre szabott weboldal, árképzés, fizetési és szállítási lehetőség, hírlevél kialakítására.
A webáruház lehetőséget ad az ügyfelek viselkedésének tanulmányozására, elemzésére is, azaz világossá válik a vállalat számára mit csinálnak a vevői az online felületen, milyen utat járnak be, mi vonzza a figyelmüket, hol és mikor távoznak az oldalról.
Milyen adatokat érdemes elemezni?
- Google Analytics: Használatából kiderül, milyen csatornákon érik el a webshopot az ügyfelek, melyik oldalt keresik fel a legtöbben, mely földrajzi régióból érkeznek a látogatók, avagy hol távoznak az oldalról
- Chatbot-ra, ügyfélszolgálatra beérkező észrevételek
- Vásárlást követő felmérés, véleménykérés
5. Az online csatornák használata a beszerzési folyamat egyre több fázisában jelenik meg
A pandémia érdemben megváltoztatta a felhasználói szokásokat, amelyek nagy valószínűséggel nem fognak visszaállni a korábbi állapotra. A beszerzők online keresnek rá a termékekre, gyűjtenek termékinformációkat, tájékozódnak, és a vásárlást is egyre nagyobb arányban bonyolítják le ezen a színtéren. Mindez azt jelenti, hogy az a hiedelem, miszerint a B2B eladások sikere a személyes kapcsolatokon alapszik, már korántsem állja meg a helyét.
A videokónferencia hívások ebben a szegmensben is teret hódítottak, a vevők pedig azt tapasztalták, online úton rövidebb idő alatt több információt képesek szerezni. Szívesebben végzik online a megrendeléseket, az újrarendeléseket, avagy követik nyomon a rendelés menetét, és ezek a folyamatok az olyan tradicionális ágazatokban is, mint a mezőgazdaság vagy az építőipar is jelen vannak.
Melyek azok a funkciók, amelyekkel rendelkeznie kell a B2B webáruháznak?
A nagykereskedelmi e-commerce piac hatalmas és kétségtelenül sokrétű, ám a partnerek igényei alapvetően hasonlóak. Ahhoz, hogy a vevők megkapják a szükséges felhasználói élményt, olyan online platformra van szükség, amelynek funkciói kifejezetten B2B ügyfelekre vannak szabva.
Íme 5 funkció, amely nem hiányozhat a nagykereskedelmi webshopból.
1. Eltérő felhasználói jogosultságok kezelése
A B2B platformokon és e-kereskedelmi weboldalakon az ügyfelek jellemzően különböző felhasználók, különböző munkakörökkel és felelősségi körökkel. Ezért fontos, hogy az admin az egyes szerepkörök és jogosultságok biztosítását gyorsan és online el tudja végezni, az egyes személyek csak a munkájuk elvégzéséhez szükséges információkhoz férjenek hozzá.
A Marseus Computer – amely a LogiNet fejlesztése – új webáruházának kialakításánál is fontos volt, hogy a viszonteladók egyszerűen tudjanak felhasználókat hozzáadni, jogosultságokat beállítani az online felületen. A funkció fontosságát mutatja, hogy az ehhez szükséges tudnivalókat a Marseus Computer a weboldaláról elérhető videós ismertető anyagban mutatja be ügyfeleinek.

2. Terméklista export/import és egyedi árazás
A B2B ügyfelek több helyen is vásárolhatnak (akár különböző személyek nevében is), ezért jellemzően bevásárlólistákat használnak a nagyobb mennyiségű, illetve ismétlődő rendeléseikhez. Ezért fontos számukra, hogy a bevásárlólistát exportálni / importálni tudják, lehetővé téve a gyors utánarendelést.
A viszonteladói partnerek számára lehetőség van az eltérő árazásra is. A mobil- és ipari hidraulika, valamint tömlők és szerelvények értékesítésével foglalkozó Optimit Hungária új, LogiNet fejlesztésében megvalósult webshopja ezt úgy oldotta meg, hogy egyes termékek esetében (jellemzően a nagyobb értékűeknél) az ügyfél nem látja az árat, hanem ajánlatot kérhet rá.

3. B2B partner információk, kinnlevőség riport
Az ügyfél számára fontos, hogy egy helyen megtalálja webshopon belül a fő pénzügyi mutatóit, azaz milyen fizetési módra jogosult, hány napos fizetési határidőt kapott, illetve mekkora a hitelkerete. Lényeges, hogy lássa a tartozásait, valamint azt, hogy ebből mennyi határidőn túli, illetve informálódhat a kedvezmény státuszáról is. A felhasználó számára alapvető az is, hogy évekre, negyedévekre lebontva össze tudja hasonlítani a forgalmát, és szűrhessen a rendeléseire.
A Marseus Computer új webshopja is kiszolgálja ezt a partnerigényt: az ügyfeleiknek a bejelentkezést követően elérhető a lejárt számla kijelző, visszakereshető a számlatörténetük, éves forgalmi adataik.

4. Gyors keresés, szűrés nagyobb termékszám esetén is
Több ezres termékkatalógus esetén fontos, hogy az ügyfél gyorsan megtalálja a kívánt terméket. A keresést megkönnyíti, ha adott termékkategóriákon belül is tud keresni a vevő kulcsszavak megadásával (beágyazott automatikus keresési javaslat lehetősége), illetve olyan szűrő áll rendelkezésére, ahol több lehetőség közül tud választani.
A MagicTools korábbi B2B webshopjánál az egyik legnagyobb problémát az jelentette, hogy a mintegy 19 ezer termék között nehezen találta meg a vevő a kívánt terméket. A LogiNet Logishop B2B webshop megoldása lehetővé tette a dinamikus listázó oldalak kialakítását, szűrési és rendezési lehetőséggel.

A megfelelően kialakított termékszűrő mellett megkönnyíti a vásárlás menetét
- a termékek mozaikos vagy listás elrendezése
- a szín variációk megtekintésének módja
- a többletinformációk (részletes terméktulajdonságok, tanúsítványok, termék videók és értékelések)
- a más termékkel történő összehasonlítási lehetőség.
5. Omnichannel élmény
B2C vásárlóként többen is tapasztalhatták már a omnichannel előnyeit, az egyes értékesítési csatornák összekapcsolódásából fakadó előnyöket, mely trend a B2B szegmensben is utat tör magának.

A HIKOKI Powertools Hungary Kft. applikáció jó példa arra, hogy milyen módon használható forgalomnöveléshez egy mobil alkalmazás, ha az értékesítés csak a viszonteladói partnereken keresztül bonyolódik. A HIKOKI a lakossági ügyfelekkel leginkább garanciális ügyintézés papírmunkái, valamint ahhoz kapcsolódó javítási feladatok esetén találkozik szemtől-szemben, így B2C applikációján igyekezett ezt a találkozást ügyfélélménnyé formálni.
Az alkalmazáson belül termékvásárlásra nincs mód, azonban a katalógus kategóriáit böngészve az applikáció bármely keresett termék esetében összegyűjti azokat a partnereket, akiknél offline, illetve online módon megvásárolható a kiválasztott árucikk. Így az alkalmazás átnavigál minket a viszonteladó partner saját webshopjába, ahol befejezhetjük a rendelést, illetve az applikáció térképnézete segítségével mobilunk GPS adataira építve beazonosíthatjuk a hozzánk legközelebb eső fizikai üzletet a gyors személyes beszerzéshez.
3 fő gondolat elvitelre
- A digitális transzformáció egyre több nagykereskedelmi cégnél zajlik le, ami a B2B webshopok számának növekedését is maga után vonja.
- Ahhoz, hogy a vevők megkapják a szükséges felhasználói élményt, olyan online platformra van szükség, amelynek funkciói kifejezetten nagykereskedelmi ügyfelekre vannak szabva.
- A B2B webshopok kialakításánál az egyik legproblémásabb dolog az integráció, azaz, hogy a különböző rendszerek (ERP, számlázás, logisztika, készletezés, fizetési, stb.) közötti információáramlás lehetővé tegye a gördülékeny vásárlási folyamatot, a megrendelések leadását a különböző értékesítési csatornákon keresztül (e-commerce ökoszisztéma). A webáruház kialakításánál fontos, hogy olyan fejlesztőcéget válasszon a vállalat, amely több éves integrációs tapasztalattal rendelkezik.
A szerzőről

A LogiNet Systems Kft. magyar tulajdonban lévő, digitális fejlesztő ügynökség. Több mint tíz éve egyedi, innovatív megoldásokat kínál az e-kereskedelemben tevékenykedő vállalatok problémáira, legyen szó tervezésről, fejlesztésről, integrációról. A fejlesztést követően support tevékenységet, kiemelt ügyfélszolgálati lehetőséget kínál ügyfelei számára.
A cég saját mobilshop applikációja és B2C és B2B webshopja lehetőséget nyújt az e-commerce ökoszisztéma kialakítására. Válassz az üzleti modellednek megfelelő Logishop B2B webshop megoldást!