Nem meglepő a tény: az e-kereskedelem rekordokat döntött 2020-ban, amelynek egyik oka az évek óta tartó növekedés, a másik a koronavírus-járvány hatására szükségesség vált online vásárlási igény. Ha pedig a sikeres e-kereskedelemről beszélünk, az automatikusan magában hordozza a külföldi terjeszkedés lehetőségét, új piacok felfedezését, meghódítását. Mégis merre?
Ésszerű irány lehet akár Ausztria is, ahol az erős vásárlási kedv mellé magasabb átlagfizetés társul. Az osztrák helyzetet az Everigo, a magyar webshopok európai terjeszkedését megvalósító cég segítségével foglaltuk össze.
Nyugati szomszédunk, Ausztria sok esetben felmerülő lehetőség egy magyar cég számára, ha a nemzetközi piacot célozza meg. Az ok érthető: a környező országok közül az osztrák életszínvonal tűnik a legmagasabbnak, a tekintélyesebb átlagfizetéshez pedig értelemszerűen nagyobb online vásárlási kedv, nagyobb kosárérték párosulhat.
Ausztria lakossága csaknem 9 millió, amely valamivel kisebb, mint hazánké, ám ez nem számít, ha megnézzük, hogyan állnak az e-kereskedelemmel.
Vásárlás – csak részletes kutatás után
Beszédes adat, hogy Ausztriában háromból két ember rendszeresen vásárol webáruházakban, kis fejszámolással így megállapítható, hogy 6 millió olyan potenciális vevőről beszélünk, akit nem kell győzködni az e-kereskedelem előnyeiről, biztonságosságáról.
Tehát bíznak az online vásárlásban, így aztán a költési kedv, a kosárérték is nagyobb. Adnak a minőségre, ezt az az adat mutatja, miszerint 72 százalék (forrás: ecommerceDB) csak részletes kutatást követően vásárol – ebből kiindulva egyértelmű, hogy kizárólag professzionális kiszolgálás esetén lehet elérni az osztrák vevőt.
Érdemes kiemelni az e-kereskedelem esetében fontos visszatérítési lehetőségeket. Ausztriában erre általában csak hét napot adnak a szolgáltatók, ami nem elég, ezért versenyelőnyre tehetünk szert azzal, ha a 7 nap helyett, a vásárlók által preferált 14 napos elállási jogot biztosítunk a célközönségnek.
Évente 8 százalékkal nő az osztrák piac

Az osztrák e-kereskedelmi piac évente 8 százalékkal növekszik: a 2020-as 7 milliárd dolláros forgalom idén várhatóan 7,5 milliárdra emelkedik, 2024-re pedig elérheti a 9 milliárdot.
Miért ennyire bizakodó a becslés? Mert az osztrákok 85 százaléka aktív internethasználó, ami figyelemre méltó szám, 78 százalék pedig az okostelefont (forrás: ecommerceDB) is bátran használja. Utóbbi azért fontos, mert a bizalom erősödésével egyre többen hajlandók okostelefonon keresztül pénzt költeni egy webáruházban. Mivel megtehetik, szeretnek kényelmesen, az otthonukból vásárolni, különösen akkor, amikor a koronavírus-járvány miatt mindenki a biztonságra törekszik.
Ennek köszönhető, hogy egyetlen osztrák átlagosan 1700 eurót költ évente az e-kereskedelemben, ez átszámítva 600 ezer forintnál is magasabb összeg.
Célkeresztben a DACH-régió
Ha az osztrák terjeszkedésre gondolunk, jusson eszünkbe a DACH-régió. Így nevezik együtt Németországot, Ausztriát és Svájcot, amelyek nyelvi sajátosságaik miatt, rövid időn belül akár közösen is megcélozható piacot jelenthetnek. Mindhárom országban hivatalos nyelv a német, és bár vannak helyi sajátosságok, az e-kereskedelem szempontjából jól összehangolható a teljes régió. Amikor az osztrákok 9 milliós lakosságát mérlegeljük, jusson eszünkbe Németország 83 millió, illetve Svájc 8,5 millió lakója is.
Elnyerte a bizalmat az Amazon
Az első számú e-kereskedelmi szereplő Ausztriában az Amazon, annak ellenére, hogy egy amerikai vállalatóriásról beszélünk, amely az osztrák rendeléseket Németországból szolgálja ki. Ennek ellenére képesek olyan színvonalat biztosítani, amellyel népszerűvé váltak, ezért hasznos, ha egy új brand nemcsak a saját felületein, de az Amazonon is jelen van az osztrák terjeszkedés során. További népszerű online szolgáltatók:
- Zalando
- Universal
- Shop-Apotheke
- Otto
- Media Markt
- H&M
- Apple
- E-tec.at
- Cyberport
- Tchibo
- Electronic4yo

Nagy a verseny, de van igény a minőségre
A kiindulási lehetőségek tehát kiválóak, ám egy terjeszkedni kívánó cégnek számolnia kell azzal, hogy nem lesz egyedül a piacon. Ausztriában 10 ezernél is több webáruház üzemel, így minden szegmensben meg kell küzdeni a vásárlók bizalmáért, az elköltött eurókért.
Ez azonban nem szabad, hogy megijesszen egy dinamikus növekedésre vágyó magyar vállalkozást, hisz az osztrákok vásárlási kedve folyamatosan növekszik, egyetlen évtized alatt megduplázódott, ráadásul az online fizetési lehetőségek is egyre elfogadottabbak, biztonságosabbak, azaz egy minőségi szolgáltatóra mindig lesz igény.
A hiteles kommunikáció, a nívós termék jó táptalajt talál az osztrák e-kereskedelemben, ehhez azonban szükség lesz a tökéletes nyelvi feltételekre, minél magasabb vásárlási élményre, a rugalmas szállítási módokra és a választható fizetési alternatívák alkalmazására.
Tarolnak a ruházati és sportcikkek
Mi a legnépszerűbb terület a több mint 10 000 webáruház kapcsán?
Az osztrákoknál is nagyon megy a ruházati és sportcikkek kategóriája, ez világszinten kiemelkedő ágazat. Ausztriában az online vásárlók 72%-a szívesen vesz ruhát, és hasonlóan népszerű volt a turisztika az 53 %-ával, mielőtt megérkezett az életünkbe a Covid-19.
Az osztrákok szeretnek olvasni, szívesen tájékozódnak, így nem meglepetés, hogy 54% örömmel költ könyvekre, sajtótermékekre a neten, a háztartási cikkekre pedig 44% áldoz. A becslések szerint aranyévek várnak az elektronikai cikkekre is, ez tűnik a következő nagy online robbanásnak.
Online fizetési szokások – Németország vs. Ausztria

Ausztriában is a PayPal vezeti a legnépszerűbb fizetési módok rangsorát, mégsem olyan egyértelműen domináns ez az első helyezés, mint Németországban, mivel az osztrákoknál a megkérdezettek 81%-a használta „csak” a PayPal szolgáltatást a megelőző 12 hónapban. Összehasonlításként érdemes tudni, hogy az amerikai online fizetést használók körében a PayPal 89%-ot ért el.
A két ország közötti különbségek alapja valószínűleg a szolgáltatást használók általános megoszlásában rejlik. Míg Ausztriában számos olyan szolgáltatás létezik, amelyek jelentős felhasználói bázissal rendelkeznek; addig Németországban egyértelműen az ismertebb szolgáltatásoké a vezető szerep.
Segítség a külföldi piacra lépéshez
Ha már van egy jól működő webshopunk, akkor érdemes elgondolkodni a külföldi terjeszkedés lehetőségén. Nem csak növekedési lehetőségeket rejt magában, hanem versenyképesebbé is válhatunk a konkurenciákkal szemben, továbbá csökkenthetjük függőségünket a hazai piactól is. Ennek köszönhetően – például egy válsághelyzet esetén -, más országok vásárlóira is támaszkodhatunk.
Kérj segítséget a magyar webshopok európai terjeszkedésére specializálódott szakértőitől: www.everigo.eu
A szerzőről
Everigo.eu
Az Everigo.eu csapata a külföldi terjeszkedés szakértője. A nemzetközi kapcsolataiknak köszönhetően, a webáruházak valós kulturális és üzleti információkat, tapasztalatokat, és teljes körű szolgáltatást kaphatnak a külföldi piacon.