Ecommerce Expo Podcast #4 – A fulfillment jövője Magyarországon

Ecommerce Expo Podcast

Az Ecommerce Expo Podcast 4. epizódjában a fulfillmentről beszélgettünk Kulcsár István Róberttel, a Shoprenter vezető tanácsadójával és Perényi Andrással, a Webshippy alapítójával.

Ebben az adásban András elmesélte nekünk hogyan indult el a fulfillment Magyarországon, mit is foglal magába pontosan ez a szolgáltatás és kiknek éri meg igénybe venni.

Szó volt arról is, hogyan fogja hatékonyabbá tenni a robotika a működésüket, illetve exkluzív tartalomként András először nyilatkozott szóban a Trans-Speddel történő együttműködésükről.

Hallgasd meg a podcastet:

Ha jobban szeretsz olvasni, mint podcastet hallgatni, akkor itt megtalálod a beszélgetés tartalmát:

A tudományban nincsenek elraktározott ismeretek, hanem élő, folyton változó, alakuló, fejlődő ismeretek vannak.
Bay Zoltán

Indul az Ecommerce Expo Podcast! Stratégia, marketing, logisztika, fulfillment és minden, ami a sikeres e-kereskedelmi vállalkozásodhoz kellhet.

Mikos Ákos:

Szia! Nagy szeretettel köszöntelek, ez az Ecommerce Expo Podcast. A 2021-es Expoig az a célunk, hogy végig vezessünk Téged egy sikeres e-kereskedelmi vállalkozás megalapításának és megalapozásának lépésein, miközben szélesítjük az ismereteidet.

A mai epizódban Kulcsár István Róbert beszélget Perényi Andrással, a Webshippy alapítójával. Ez a részünk azért is különleges, mert egyfajta folytatása Robi Facebook Live adásának, ahol korábban dropshippingről beszélgettek. Ha érdekel a teljes téma nézd meg azt az anyagunkat is:

Ma a fullfilment igazi mélységeiről és jövőbe mutató innovációiról beszélgetünk, amelyek már nem is a távoli jövőt jelentik. Már itt vannak. Haladó fullfilment ismeretkről hallhastz a mai epizódunkban.

Robi, tiétek a szó!

Kulcsár Róbert:

Kezdjük leginkább azzal, hogy egy kicsit így képbe tudjuk rakni vagy be tudjuk helyezni a logisztikán belül magát a fulfilmentet. Milyen szintjei vannak? Mikor jut el oda egy cég, egy kereskedő, hogy azt mondja, hogy ő akkor a Webshippy-hez fordul?

Perényi András:

Alapvetően egy webáruház építése során ugye számtalan feladattal kell foglalkozni. Ebből ugye az egyik a logisztika, ami sokak szerint a legnehezebb terület. A legtöbb erőforrást, tőkét, energiát, időt viheti el.

Kulcsár Róbert:

Mi az, ami ebben tőkét visz el? Arra kell gondolni, hogy megveszem a salgó polcot, megveszem a címkéző rendszert, megveszem a vonalkód olvasót, megveszem a csomagoló asztalt, megveszem adott esetben a sűrített levegővel működő dobozzáró gépet.

Perényi András:

Nagyon képben vagy a logisztikai eszközökben.

Igen, alapvetően pont ezt, pont ezek. Amikor elindulsz egy webshoppal, ugye az elején még nem gond. Én is emlékszem, amikor mi webáruházakat üzemeltettünk, hogy gyakorlatilag béreltünk egy irodát, és az egyik sarok volt a polc, ahol tároltunk mindent. Aztán az egyik fal lett a polc, a rendszer, ahol tároltunk mindent. Utána az egyik szoba, majd már két szoba. Tehát gyakorlatilag ez olyan, mint egy gyerek.

Kulcsár Róbert:

Sikeresen megszületett.

Perényi András:

Hát egyébként igen. Igen, gyakorlatilag akkor jöttünk rá arra, amikor havi 4-5000 rendelésünk volt, hogy ez a logisztika, ez egy nightmare, ez rád szakad, rád zuhan és tényleg olyan, mint egy gyerek. Nem arról van szó, hogy egyszer megveszed neki a dolgokat, ha megszületik és aztán viszontlátásra. Hanem ezt egész életen át etetni kell, ruháztatni kell, táplálni kell és ráadásul ez egyre többe kerül.

Kulcsár Róbert:

És akkor ez alapján te szeretsz egy rémálomban élni nap, mint nap.

Perényi András:

Gyakorlatilag meg akartunk szabadulni egy rémálomtól és ezért átvettük magunkra, és most már egyébként általunk mindenki más megszabadulhat ettől a rémálomtól.

De a viccet félretéve alapvetően igen.

A logisztikában az a gond, hogy ahogy nő az operáció, ahogy egyre nagyobb lesz az áruház, egyre nő a termékportfólió szélesedik, egyre több lesz a rendelés. Erre gyakorlatilag egyre több pénzt kell költeni.

Nyilván, aki az elején elindul, az még ezt nem annyira érzékeli, és ezt nem látja, hogy ennek a folyamatnak, egyébként mi lesz a vége, hogy hova tart. S akkor vannak olyan szereplők, akik már több százmillió forintos befektetéseken vannak túl és még mindig úgy érzik, hogy nem azt kapják, amit szeretnének.

Gyakorlatilag ez meg is válaszolja tulajdonképpen az eredeti kérdést, hogy milyen fázisai vannak. Kétféle ügyfél van, aki még nem tudja, hogy ez mekkora szívás, vagy aki már tudja, hogy mekkora szívás és azért akar megszabadulni. 

Kulcsár Róbert:

Én még azt gondolom egyébként erről, hogy a logisztikának, illetve, annak hogy saját magamnak menedzseljem ezt az egészet, annak az ilyen tárgyi eszközök megvásárlása: Tudod, bemegyek megkérdezni, hogy „Jó napot, melyik a legjobb vonalkód olvasó”. Azt mondja, „Figyelj most már van olyan, amelyik úgy néz ki, mint a pókembernek a hálólövője”. Biztos te is láttad ezt a csuklóra szerelhető, azt hiszem a zebrának van ilyenje. Odamegyek, letartom a tenyeremet és már olvassa is a vonalkódot.

De, hogy a tárgyi eszközök meglétén túl, szerintem van egy olyan nagyon erős opportunity cost-ja ennek a dolognak, hogy a folyamatokat, bármennyire is szeretném, nem biztos, hogy olyan mélységében át tudom látni, ami a sikeremnek az egyik legfontosabb letéteményese lehet.

Mondok egy egyszerű példát: az emberek nagyon gyakran bele tudnak szerintem a saját kis dobozukba szorulni, és amikor bele vagyok szorulva a dobozomba, akkor például a legelején, amikor behoztátok a csomagolóasztalt, azt mondja, „Figyelj, tegyük le ide, mert rohadt nehéz. Nem lesz itt jó helye? De tök jó helyen lesz itt.” És akkor oda vezetjük be a sűrített levegőt, oda visszük be a vezetékes internetet, oda csinálunk mindent. Csak szépen lassan ugye kinőtte azt a sarkot. A raktárkészlet már lekerült a pincébe, úgyhogy a kollégák minden egyes rendelésnél egy csigalépcsőn lemennek a pincébe, majd egy csigalépcsőn visszamennek. Csomagonként negyven másodpercet töltök el azzal, hogy csigalépcsőkön mászkálok.

És akkor jön valaki, egy külső szemlélő, ti, mondjuk adott esetben. És azt mondja, figyeljetek már, nem lehet ezt az asztalt innen levinni a pincébe? Ja, dehogynem fogjuk meg, vigyük le. És máris spóroltunk csomagonként negyven másodpercet. Ezek a másodpercek percekké, a percek órákká, az órák munkanapokká, azok meg kollégákká állnak össze és szerintem ez amúgy a legnagyobb opportunity cost-ja, ennek az egésznek, hogy ezeket a folyamatokat, egyszerűen kereskedőként mivel nem ez a dolgom, nem ezzel foglalkozom, ezért nem tudom olyan mélységben átlátni, mint ti. És ilyen formában sokkal hatékonyabbak tudtok lenni, még úgy is, hogy profitorientált cégként meg van a saját magatok haszna ebben az egészben.

Perényi András:

Pontosan, nagyon jól megfogalmaztad. Alapvetően, amikor én például, amikor elkezdtem online kereskedelemmel foglalkozni, akkor én online kereskedelemmel akartam foglalkozni. Egy webáruházat szerettem volna, ahova termékeket keresek és marketingelem őket, hogy utána azt megvegyék a vásárlóim. Én nem logisztikai céget akartam építeni.

Noha minden webáruház mellé jár egy pici logisztikai cég, mert gyakorlatilag te azt folyamatosan fejleszted. Nyilvánvaló, hogy neked ez a munkaidődnek meg az energiádnak, erőforrásaidnak csak egy kicsi részét tudod erre rászánni, mert nyilván minden mással is kell foglalkoznod, az soha nem lesz annyira jó, mint egy olyan cégnek, aki csak ezt csinálja. Mi öt évvel ezelőtt kezdtük el a Webshippy-t és azóta a nap tíz, tizenkét órájában most már lassan száz ember fokuszál arra a feladatra, hogy a legjobb logisztikai rendszert hozzuk létre és a legmodernebb, legdigitalizáltabb e-kereskedelmi logisztikai szoftvert, illetve hardver eszközöket rakjuk össze. És sikerült is.

Alapvetően, amikor én például, amikor elkezdtem online kereskedelemmel foglalkozni, akkor én online kereskedelemmel akartam foglalkozni. Egy webáruházat szerettem volna, ahova termékeket keresek és marketingelem őket, hogy utána azt megvegyék a vásárlóim.

Én nem logisztikai céget akartam építeni.

Noha minden webáruház mellé jár egy pici logisztikai cég, mert gyakorlatilag te azt folyamatosan fejleszted. Nyilvánvaló, hogy neked ez a munkaidődnek meg az energiádnak, erőforrásaidnak csak egy kicsi részét tudod erre rászánni, mert nyilván minden mással is kell foglalkoznod, az soha nem lesz annyira jó, mint egy olyan cégnek, aki csak ezt csinálja.

Mi öt évvel ezelőtt kezdtük el a Webshippy-t és azóta a nap tíz, tizenkét órájában most már lassan száz ember fokuszál arra a feladatra, hogy a legjobb logisztikai rendszert hozzuk létre és a legmodernebb, legdigitalizáltabb e-kereskedelmi logisztikai szoftvert, illetve hardver eszközöket rakjuk össze. És sikerült is.

Kulcsár Róbert:

Vannak olyanok, akik mindig akkor fektetnek be aranyba, amikor látják, hogy éppen nagyon-nagyon megy felfelé és mindig akkor szállnak be valamibe, amikor adatokkal alá van támasztva, hogy ez nagyon-nagyon megy felfelé.

Maga a Webshippy – illetve azt azért mondjuk ki és ez egyáltalán nem titok, hogy nem csak ti vagytok ezen a piacon – talán elsőként vagy az elsők között indultatok el ezzel a dologgal, de hogy azért most már többen is beszálltak ebbe a dologba. De, hogyha csak titeket nézünk, akkor ez alatt az öt év alatt honnan indultatok, azt, hogy hova jutottatok száz ember, oké, de ez nagyjából hány rendelés, meg mekkora raktár, meg mennyi terméket kell elképzelni? Tehát tegyük egy kicsit plasztikusabbá magát, ezt a növekedést.

Perényi András:

Abszolút, tehát legelőször is azt mondanám, hogy nem mi voltunk az elsők. Mi voltunk az elsők, akik szerintem jól megvalósítottuk ezt a kérdést. Ugye alapvetően mindenki más, aki ezt megpróbálja, aki ilyen szolgáltatást nyújtott vagy nyújt, az gyakorlatilag semmi mást nem csinál, csak amit te csinálnál, csak helyetted csinálja pénzért. Alapvetően a legtöbb folyamat az offline folyamat. Gyakorlatilag nagyon sok manualitást tartalmaz.

Mi abban voltunk mások, hogy mi jelentünk meg először ezen a magyar piacon egy olyan szolgáltatással, ami egy teljesen digitalizált fulfillment-et tett lehetővé. Gyakorlatilag megnéztük azt, hogy mit csinálnak a sikeres nagy amerikai fulfillment cégek, kielemeztük a rendszereiket, elmentünk a raktáraikba és azt képeztük le. Mi egy saját fejlesztő csapattal futottunk ebbe az egészbe bele és gyakorlatilag a mai napig folyamatosan fejlesztjük a rendszerünket.

A Webshippy-nek a küldetése nem az, hogy neked fulfillment szolgáltatást nyújtson. A mi küldetésünk az, hogy a legdigitalizáltabb és a legmodernebb logisztikai szolgáltatást nyújtsuk minden pillanatban. Most is, de majd három év múlva is. Amúgy ahonnan indultunk az gyakorlatilag az a 3-5 ezer csomag volt, amit a mi saját webáruházunk kiszolgálása alatt csináltunk.

Kulcsár Róbert:

Az első ügyfél.

Perényi András:

Az első ügyfél mi magunk voltunk, a második a szomszédunk. Ezt így kell elképzelni.

Nagyon hamar jöttünk rá arra, hogy ez a probléma, amire mi megoldást találtunk egy szoftveres fejlesztéssel ez nem csak a mi problémánk. Ez minden webáruháznak, illetve minden nagy cégnek is a problémája, aki elindul az e-kereskedelemben.

Pontosan azért, amiket az előbb elmondtunk, meg ezt folyamatosan fejlesztened kell. Ennek a folyamatnak sosincs vége. Szépen lassan elkezdtünk cseperedni. Ugye 2016 nyarán kezdtük el úgy az egészet, úgy igazából ’17 januárjában kezdtük el magunkat kommunikálni.

Kulcsár Róbert:

Akkor találkoztunk azt hiszem először, még valahol a Blaha Lujza tér környékén volt egy előadás. Ahol még azt magyaráztad mindenkinek, hogy egyáltalán mi is ez a fulfillment egyáltalán és hogy ez jó lesz.

Perényi András:

Igen, hát ezt én kezdtem el először használni ezt a szót Magyarországon. Most már mindenki fulfillment-nek hívja magát. Pedig a fulfillment az igazából, hát a szó szoros értelmében az a fajta fulfillment, ami egy digitalizált folyamatokat tesz lehetővé, amibe neked kettő kattintás összekötni a webshopodat, amihez bármilyen egyedi vállalatirányítási rendszert hozzá tudsz kapcsolni, ami automatikusan tud számlázni bármilyen számlázóval.

Kulcsár Róbert:

Visszatérünk még a növekedéshez egyébként, tehát nem felejtem el azt a kérdést. De most itt belém szorult és nem akarom elfelejteni.

Perényi András:

Engedd ki Robi.

Kulcsár Róbert:

Tudod, hogy hajlamos vagyok rá.

Körülbelül mennyit spórol szerinted, ha most azt nézzük, hogy egy átlagos kereskedőnél, rengeteg ilyen embernél voltatok, rengeteg olyan ügyfeletek van, akihez gondolom elmentek felmérni, hogy mi a termékköre, hogy vannak mostanában a raktár folyamataik.

Náluk mondjuk egy csomag összerakása és nálatok egy csomag összerakása között, ha csak százalékot nézünk, akkor szerinted átlagosan mennyi a különbség? Mennyivel vagytok gyorsabbak, hatékonyabbak?

Perényi András:

Á, ja, azt hittem árban, már megijedtem.

Kulcsár Róbert:

Nem, nem, nem.

Perényi András:

Mert arra nincs jó szám.

Alapvetően nincs jó mondás és erre mi is rájöttük. Ez abszolút operációfüggő.

Tudok olyan céget (fulfillment céget is) Magyarországon, aki feketén fizeti az embereket. Nahát azzal nem tudsz versenyezni, tehát hogy nyilvánvalóan ilyeneket nem lehet csinálni.

Alapvetően hatékonyságban nekünk vannak számaink, ez mindenkinél más, hogy működik ez a dolog. Nyilván, amikor valaki egész kicsi, akkor persze valaki neki áll saját maga csinálni és azt mondja, oh, hát persze, miért mi kerül ebbe költségbe? Hát a sarokban van a polc, rajta van a termék, megvettem a borítékot, berakom, leragasztom, azt egy kicsit kevesebbet nézem a Netflixet. Persze így is lehet. Nem akkor jön a gond, hanem amikor elkezdesz nőni.

Innentől kezdve tudok olyan céget, tudok olyan nagyvállalatot, aki így gyakorlatilag ötször annyi idő alatt csomagol be, pedig több mint háromszázmillió forintot költöttek el raktár logisztikára, ez nyilván egy nagy versenyző. Tehát nem kis webshopról beszélek. Amikor kimondtuk a hatékonysági mutatóinkat, meg a számainkat, egyszerűen nem hitték el. Az ügyvezető ránézett a logisztikai vezetőre és kérdően a szemébe nézett.

Kulcsár Róbert:

Csomagonként, ötször annyi idő nekik egy csomagot összerakni.

Perényi András:

Nem is így fogalmaznám meg. Bocsáss meg a szavadba vágok. Mert ez ugye több folyamatból áll.

Van egy ugye picking folyamat, van egy packing folyamat, ugye van egy bevételezési folyamat, ugye több folyamatból áll.

Mi minden egyes folyamatot külön, külön is optimalizálunk, de az egész rendszert is optimalizáljuk.

Ami a nap végén, amikor elmegy a GLS a kamiont elviszi, vagy azt a konténert elviszi, akkor ugye fölírsz egy számot, vagyis nálunk a kijelzőn megjelenik egy szám. Na és amikor az ilyen tizenötezer a nap végén, és azt megkérdezi, hogy hány emberrel csináltuk meg, akkor általában, akkor szoktak elcsodálkozni ezen.

Amit a mi rendszerünk lehetővé tett, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, a legtöbb csomagot, a legkevesebb hibával tudjuk tranzaktálni. És gyakorlatilag ez az elmúlt egy évben, nagyjából egymillió csomagot küldtünk ki. Ez körülbelül olyan hárommillió terméket jelent. 3-3,5 millió terméket fogtak meg a raktárosok és tettek dobozba. Ugye a legnagyobb napunk az olyan tizenötezres nap volt nagyjából. 15.000 csomag körül volt, amiben 3-5 a tételszám csomagonként. Ez jó sok termék. Havi száz és százötvenezer körülötti volument csinálunk meg.

Kulcsár Róbert:

Ezzel egyébként válaszoltál nagyjából.

Perényi András:

Igen, igen. Vissza akartam már csavarni nyilván, mert ezek szép számok. Nyilván ezekre nagyon büszkék vagyunk. A vicc az, hogy nem is erre vagyunk büszkék, hanem arra, hogy ennek a dupláját is bírnánk. Gyakorlatilag, annyira olyan a rendszerünk, annyira skálázható a rendszerünk, főleg most ugye hamarosan egy robottechnológiát is bevezetünk…

Kulcsár Róbert:

Kiszedő robot?

Perényi András:

Igen, de nem a terméket szedi ki a polcról, hanem a polcot hozza oda. Gyakorlatilag az Amazon működéséhez hasonló rendszer.

Kulcsár Róbert:

Aha, igen, igen, igen.

Perényi András:

Beszélünk, ennek majd lesz egy nyilvános bemutatója, meg lesznek ilyen raktártúrák. Tehát, akit ez érdekel ez a téma, annak nagyon, nagyon izgalmas dolgokat tartogat az év második fele.

Kulcsár Róbert:

Ti programozzátok?

Perényi András:

Igen. Az ő rendszerét integráltuk a mi rendszerünkhöz. Gyakorlatilag itt a legnagyobb probléma az, az volt, hogy két rendszer integrációja megvalósuljon. Hogyha egy rendelés tartalmaz terméket, ami a roboton van meg tartalmaz olyat, ami mondjuk a salgó polcukon, vagy a nagy raklap polcukon, akkor azok egymásra találjanak és el lehessen őket csomagolni. Ez egy nagyon nagy hozzáadott érték, magának a rendszerünknek is. Ami azért fontos, mert egyébként ugye nyilván amellett, hogy mi kiszervezett logisztikai cégként indultunk el, ma már tudjuk, hogy a Webshippy igazából egy szoftver cég, aki gyakorlatilag ma a legmodernebb.

Kulcsár Róbert:

Ezért is kérdeztem rá egyébként, hogy ti programozzátok-e?

Perényi András:

Pontosan, pontosan. Tehát manapság kimondhatjuk azt, hogy a legmodernebb e-logisztikai megoldást tudjuk szolgáltatni és erre nagyon jó példa az egyébként, hogy vannak olyan ügyfeleink is, akinél egész egyszerűen nem működik a logisztika kiszervezés, mert önmaguk ugye huszonötezer négyzetméteren vannak vagy esetleg nagyméretűek a termékek, ami a mi üzleti modellünkbe nem illeszkedik bele.

Kulcsár Róbert:

Vagy adott esetben lehet, hogy érlelt marhatrágyát árulnak.

Perényi András:

Amit nem annyira szeretnénk igen. Ez esetben nyilván a Webshippy-t, mint szoftvert adjuk vissza összesített formában, de itt nyilván ez főleg a nagyvállalatoknak jó. A kisebb méretű webshopoknak ezt a szolgáltatást nem nyújtjuk. Itt tényleg akkor, hogyha az operáció azt igényli, akkor ugye egyben adjuk át, egyrészt a szoftvert, másrészt nyilván hozzá a know-how-t is.

Kulcsár Róbert:

Nem feltétlenül kellene erről beszélnünk, de egy podcastnek talán pont az a lényege, hogy bármiről beszélgethetünk.

Perényi András:

Kérdezz!

Kulcsár Róbert:

Úgyhogy engem a robotika az kifejezetten megfogott. Én azt látom, hogy ez most az egész világban egy új. Ugye az a hatalmas nagy előnye, hogy a jelenlegi robotok, amik vannak ugye ilyen kiszedő robotokat, amiket nézegettem én is, azok úgy működnek, hogy valamilyen eszközzel, tipikusan valami tapadókoronggal, egyébbel ugye a kisebb termékeket le tudják szépen venni, illetve arra másik iskola, aki ugye odahozza az egész polcot úgy, ahogy van.

Milyen hatékonyság növekedést vártok egyébként? Gondolom elemeztétek ezt a dolgot oda-vissza. Tehát, ha tippelnem kell, akkor ez nem egy ötven forintos beruházás a cég életében, úgyhogy elemeztétek ezt oda-vissza nem egyszer nem kétszer. Milyen hatékonyságnövekedést vagy milyen megtérülést vártok ezektől?

Perényi András:

Sok mindent tudunk már most. Sok minden az elemzésekből kiderült, de nagyon sok minden fog kiderülni egyébként a konkrét gyakorlatban is, aszerint, hogy egyébként mi döntjük el, hogy milyen terméket tárolunk roboton és mi az, amit nem. Alapvetően még azért itt elég sok minden shady ebben a témában. Lesz egy nyilvános bemutató, amikor ezt egyébként konkrétan elemezve, alá fogjuk támasztani, be fogjuk mutatni.

Az látszik, hogy alapvetően, mindenképpen növekszik. Tehát jelentősen nő a picking time, gyakorlatilag az az idő, amire a termékeket kiszedik. Illetve, ami a legfontosabb, hogy ugye a mi raktárunk 7700 négyzetméteres, tehát van olyan picker kollega, aki naponta negyven-ötven kilométert sétál azért, hogy összeszedje a termékeket. Nyilván teljesen más hatékonysággal dolgozik hétfő reggel, mint péntek délután. Mi nekünk nagyon fontos az, hogy ne egy olyan munkahely legyünk, akiről az a hír járja, hogy a legrosszabb munkaadó, hanem pont ellenkezőleg.

Kulcsár Róbert:

Tehát ne egy Amazon legyetek.

Perényi András:

Nem akartam így kimondani. Alapvetően nekünk ez fontos. Mi egy család vagyunk és a raktárban is nagyon, nagyon szeretnek nálunk dolgozni az emberek, mert azt érzik, hogy figyelve van rájuk. Ha szólnak, hogy valami nehéz, akkor nem az van, hogy menjél, sétálj gyorsabban, hanem az van, hogy oké, hogyan segíthetünk? Milyen innováció kell ahhoz, hogy a te problémád mondjuk meg legyen oldva? Mi nagyon, nagyon fontosnak tartjuk ezt, de minden szinten. Tehát az irodai kollegáknál is meg a raktáros kollegáknál is abszolút.

Mikos Ákos:

Mielőtt folytatnánk a beszélgetésünket jöjjön az a rovatunk, amelyben sikeres webáruházak tulajdonosai adnak egy tippet most induló, vagy formálódó vállalkozásoknak. A kérdés szinte mindig ugyanaz: Mit tanácsolnál egy most induló webshopnak?

WaterMarkt.hu  – József: 

“Mielőtt elkezdenénk a működést, gondosan gondoljuk végig, hogyan fog

 egy termék a beszerzéstől a megrendelőhöz eljutni. Rendelkezünk-e minden eszközzel ahhoz, hogy ez zökkenőmentesen történjen. Esetleges probléma esetén hogyan fogjuk azt kezelni.

Elemezzük a piacot, hogy termékeink vagy szolgáltatásaink piacképesek-e? Gondoljuk végig, milyen csatornákat akarunk használni az értékesítéshez, és hogy ezeket tudjuk-e finanszírozni a várható árrésünkből. Ha mindez rendben van, akkor kezdjünk bele.”

Mikos Ákos:

Csatlakozzunk be újra a Perényi Andrással folytatott beszélgetésünkbe. A robotok megérkezésénél tartottunk…

Perényi András:

Visszatérve egyébként a robotokra, amúgy nyilván a raktár kapacitása is meg fog nőni ez által.

Kulcsár Róbert:

Hiszen nem kellenek folyosók adott esetben.

Perényi András:

Nem kellenek folyosók, magasabbak a polcok. Meg nyilván klikkelni nem lehet létrával úgy, hogy a hátadon viszed a létrát. Itt viszont igazából egy helyben állnak az operátorok és csak a raklapra fel tudnak lépni.

Kulcsár Róbert:

Fel tudnak lépni egyet, aha. Fú, baromi izgalmas. Még egy kérdés, szintén ehhez kapcsolódik.

Ha olyanok hallgatnak minket, akik mondjuk egy nagyobb webáruházat üzemeltetnek, akit említettél, hogy van egy több ezer négyzetméteres raktára, van több tízezer, több százezer terméke. Milyen szint fölött – gondolom erre is csináltatok valamilyen tesztet, elemzést, benchmarkot, bármit – mi az szint (mondjuk napi rendelésszám), ami fölött ez a robotizáció belátható időn belül egy megtérülő befektetésé válik?

Perényi András:

Aha, huh, hát ez nagyon nehéz erre csak egy számot mondani. Ez egy sokkal összetettebb téma. Nagyon sok mindenen múlik az, hogy egyébként mi a fontos a cégnek. Nyilván a rendelésszám is fontos, de akár fontos lehet, akár a különböző termékek különbözősége. Tehát a cikkszám mennyiség. Tényleg nagyon sok szemponttól függ, tehát erre nem lehet ilyen egzakt választ adni.

Annyit elárulok, hogy nálunk külön van egy robotikai mérnök, aki főállásban ezzel foglalkozik. Akkor érzékeltetem ennek az egész sztorinak a súlyát. Gyakorlatilag mi is nagyon sokat elemeztünk, az sem mindegy, hogy milyen típusú robotot használsz egyébként. Nagyon-nagyon sokféle robot van.

Mi egyébként alapvetően azt néztük, hogy nálunk az a nehézség, hogy a mi fulfilment centerünkben alapvetően nagyon heterogén az áruösszetétel. Nyilván holnap után bejön egy új ügyfél, annak megint más termékei vannak. Tehát nem olyan vagyok, mint mondjuk egy kontaktlencse webáruház, akinél tudom azt, hogy alapvetően ilyen 5×10 centiméteres, 1 cm magas dobozok vannak. Még mellé van kontaktlencse folyadék, ami pici más. Nekik ilyen patikarobot van.

Kulcsár Róbert:

Pont ezt akartam kérdezni, hogy patikarobot az, ami nekik alapvetően azt csinálja, hogy van egy fal és akkor ott kilökögeti azt az egy dolgot.

Perényi András:

Pontosan, az ott teljesen egyértelmű. Nálunk van olyan, hogy meg kell fogni egy szempillaspirált és utána pedig egy műfenyőt.

Kulcsár Róbert:

Vagy amit múlt héten beszéltünk: a hűtő.

Perényi András:

Mondjuk hűtők nálunk nincsenek, de alapvetően igen. Igen, ez nagyon sok mindentől függ. Az a jó, hogy ezeknek a nagyvállalatoknak, akik általában egyébként retail hálózatok szoktak lenni, akár bútoráruházak vagy, vagy ilyen home decor vagy bármi ilyen jellegű áruházakról beszélünk, alapvetően mi egy komplex megoldást tudunk már szolgáltatni, tehát, hogy mi nagyon jóba vagyunk azzal a céggel, aki ezt az egész robotika megoldást kizárólagosan forgalmazza itt Kelet-Európában. Ugye együtt integrálódtunk össze egymással.

Kulcsár Róbert:

Távol-keleti?

Perényi András:

Ázsiai igen, persze. De a cég az magyar amúgy. A disztribútor az magyar, Nyugat-Európában is van egy meg ugye Kelet-Európában is egy magyar cég lett a disztribútor. Ugye ilyen robotokat amúgy az Amazon használ meg egyébként a Decathlon mellett lett ez most bevezetve. Ami nagyon nagy előny, hogy mi azt is megoldjuk, ha nem csak a robotot akarod használni, hanem ugye egy meglévő operációt akarsz kiegészíteni a robottal. Na, akkor ott jön képbe az, hogy az egész Webshippy rendszerét tudod licenszelni és tulajdonképpen párhuzamosan tudnak egymással dolgozni a rendszerek.

Kulcsár Róbert:

Tehát akkor, ha jól értem, akkor a szoftvereteket, azt leginkább olyan cégeknek javasoljátok, akik mondjuk külföldön vannak jelen. Ha tippelnem kellene, akkor fogtok külföldre menni vagy tervbe van.

Perényi András:

Abszolút, nyilván.

Kulcsár Róbert:

Nyilván itt Magyarországon viszonylag kevés érdeklődő lenne erre a dologra.

Perényi András:

Elég sokan vannak itthon.

Kulcsár Róbert:

De mármint úgy értve viszonylag, kevés, hogy…

Perényi András:

Véges.

Kulcsár Róbert:

Ezt a szót kerestem igen, hogy véges a magyar piaccal egyetemben. Viszont azért Németországban, Franciaországban, tehát ha csak Európát nézzük és még az Egyesült Államok irányába nem is indultunk el, akkor azért nyilván érdemes oda elindulni. Tehát olyan cégek, akik mondjuk Európában hozzátok hasonló fulfillment szolgáltatás bevezetését tervezik, akár például ugye említetted, hogy nem ti voltatok az első. Eszembe is jutott, hogy hát a nagy logisztikai cégeknek, akár az MPL-nek ilyesmi, mert ugye neki régebb óta volt ilyen bértárolásként, akkor még ugye nem fulfillmentnek hívták, hanem ilyen bértárolásnak.

Perényi András:

Abszolút, igen.

Kulcsár Róbert:

Ugye betárolták a termékedet és utána ugyanúgy kiszolgálták ugye az igényeket, csak hát abból pont ez az automatizmus hiányzott. Tehát előfordulhat, hogy adott esetben mondjuk egy külföldi vagy akár egy magyarországi logisztikai cég lehet a szoftvernek az érdeklődője vagy olyan nagyobb cégek például, akik már ilyen több ezres, több tízezres,  több százezres termékkörrel és rendelésszámmal rendelkeznek és szeretnék ugye a költségeiket csökkenteni.

Perényi András:

Abszolút. Mind a kettő. Ugye gyakorlatilag megkülönböztetünk két termékünket. Van a monolicensz és a multilicensz.

A monolicensz az arra való, hogy te a saját logisztikai folyamataidat megold vele. Tehát akár egy olyan cég, mint a Bauhaus, egy Praktiker, egy Bricostore, egy Ikea, ezek a cégek egyébként simán tudnak egy ilyen rendszert használni, de ők a saját logisztikai problémájukat oldják meg ezzel.

És van a multilicensz, aminél te gyakorlatilag fulfillment tevékenységet tudsz végezni másoknak. Ebből, igazából Magyarországon egyetlen egyet adunk el, illetve adtunk el. Az a Trans-Sped, aki ugye nem rég a Webshippyben társtulajdonossá is vált.

Kulcsár Róbert:

Tényleg, erről is akartam kérdezni.

Perényi András:

Igen, gyakorlatilag a korai fázisú befektetőnket a Hiventures-t vásárolta ki. Az ő tulajdonrészét vette meg egy az egyben. És így gyakorlatilag a Webshippybe bekerült egy szakmai befektető. És amellett, hogy tulajdonostárs lett, egyébként ügyfélként is üdvözölhetjük őt. Gyakorlatilag ő az első és egyben legnagyobb jelenlegi licensztulajdonosa, illetve licenszvásárlója a Webshippy rendszerének. A Trans-Sped is elkezd fulfillment tevékenységet nyújtani Magyarországon, de teljesen más ügyfélkörnek.

Alapvetően mi a kis, közepes méretű webáruházakra fókuszálunk, illetve igazából úgy fogalmaznám meg, hogy azokra a webshopokra, akiknél a termékméret viszonylag kisebb. Tehát mondjuk ilyen négy cipősdoboznál kisebb méretű. Mondjuk egy mikrónál kisebb méretű termékekre fókuszálunk.

Kulcsár Róbert:

Mekkora cipősdoboz?

Perényi András:

Mondjuk azt, hogy egy mikrohullámú sütőnél kisebb, nagyjából az a méret. Ugye nem kell ezt ennyire szigorúan venni, de nagyjából ezek a kisebb méretű termékek és az általuk elfoglalt raktárterület az nem haladja meg az ötszáz négyzetmétert.

A Trans-Sped meg ezzel ellentétben olyan ügyfelekre fókuszál, akinél értelemszerűen ezzel szemben nagyobb a termékméret és a szükséges termékterület is ugye például nagyobb. Ennek egy nagyon jó példája a Fressnapf, aki ugye ügyfelünké vált tavasszal. Ugye itt a pandémia eluralkodásakor indult el az online piacon a Fressnapf és elképesztő számokat produkáltak. De hát most már jelen pillanatban több mint 2-3 ezer négyzetméter az, amit elfoglalnak a Webshippy raktárából.

Kulcsár Róbert:

Ami nektek ilyen formában kockázat.

Perényi András:

Hát, kockázat, illetve nem a legjobb üzleti modell. Tehát mi nem erre álltunk rá abszolút.

Kulcsár Róbert:

Pont azért, hogyha ő egyszer azt mondja, hogy kimegy, akkor ott találátok hirtelen háromezer négyzetmétert, amit be kellene tölteni maximum ötszáz négyzetméter ügyfelekkel.

Perényi András:

Igen, így van. Bár csodálkoznék, ha kimenne, mert gyakorlatilag egy hónap leforgása alatt oldottuk meg neki azt, hogy a webáruház indításával a pandémia idején gyakorlatilag elképesztő volumeneket tudott lekezelni. Ő előtte nem árult online. Gyakorlatilag ez volt az első olyan dolog, hogy meg kellett ezt oldania. Nagyon gyorsan kellett megoldania és csodálkoznék, ha bárki mással ezt ilyen hamar meg tudta volna lépni.

Na, ő például egy tipikusan Trans-Spednek jó termék. Tehát egyébként őt át is transzferáljuk most a Trans-Sped raktáraiba. A Trans-Spednél meg teljesen más a felállás. Tehát ők azt is le tudják kezelni, ha neked nem csak az e-ker fulfillment…

Kulcsár Róbert:

Hanem például a marhatrágya.

Perényi András:

Na, ugye? Tényleg, érlelt marhatrágya. Ők azt is le tudják kezelni, hogyha nem csak a webshop fulfillmentet kell csinálni, hanem mondjuk a teljes B2B, retail hálózatot tölteni. Több százezer négyzetméter raktár kapacitással, több száz kamionnal dolgoznak. Tehát, hogy teljesen más.

Így a két cég együtt gyakorlatilag most már kimondhatjuk azt, hogy a legnagyobb fulfillment szolgáltatóvá váltunk így a közös kis szinenergiánkban. Tulajdonképpen nincs olyan igény ma Magyarországon, amit ne tudnánk lefedni. És ez érvényes nyilván magyar ügyfelekre is, de nyilván a nemzetköziekre is, akik egyébként Magyarországra jönnek, hogy innen érjék el a Kelet, Közép, Kelet-Európai piacot.

Kulcsár Róbert:

Akkor ez a befektetési kör, amit olvastam róla igazából nem is volt egy külön befektetési kör. Ugye akkor ennek ez volt az igazából vett értelmem, hogy a korábbi befektető helyett egy szakmai befektető csatlakozott be, akivel sokkal erősebb a szinergia. Tehát ez egy igazi smart money, ami csatlakozott hozzátok.

Perényi András:

Abszolút. Hát nyilvánvalóan egy kockázati tőkebefektető tulajdonképpen csak pénzt ad és alapvetően a szakmai befektetővel meg megy a közös gondolkodás. Egy nagyon jó vezetés van a Trans-Spedben.

Én azt gondolom, hogy nekünk nagyon fontos volt az is, hogy olyan céggel álljunk össze, aki alapvetően hasonló értékrendekkel bír és hasonló gyorsan pörög az agyuk is meg az egész operáció hasonló gyorsaságú, mint ahogy mi dolgozunk. És alapvetően a Trans-Spedben pontosan egy ilyen céget ismertünk meg. Ugye ez egy családi tulajdonban lévő cég, ahol az ifjabb generáció vette át a vezetést egy gyakorlatilag velünk egykorú ügyvezetővel, ahol tényleg nagyon-nagyon hamar megtaláltuk a közös hangot. Nagyon dinamikusak a megbeszélések, nagyon gyors a döntéshozatal és pont azt érezzük, hogy emberileg is pontosan meg van az a szinenergia, amit üzletileg megteremtettünk.

Kulcsár Róbert:

Ezt nem nagyon olvastam még máshol. Akkor mondhatjuk, hogy ez egy Ecommerce Expo exkluzív tartalom volt, amit most megosztottál velünk. Én legalább is nem olvastam máshol ezt az információt.

Perényi András:

Mondhatjuk így nagyon friss ez a dolog. Én ma reggel olvastam, de egyelőre igazad van itt hangzott el először.

Kulcsár Róbert:

Igen, igen. Élőszóban itt hangzott el először. Jó, visszakanyarodunk még egy kicsit a fulfillmentre.

Ha saját magatokat nézitek és most nem a szoftvert vagy a logisztikai részt, akkor itt is megkérdezem azt, mint amit anno a dropshippingnél megkérdeztem, ugye a live adásban, hogy ki a tipikus ügyfeletek, ki az aki, hogy ha most megjelenik az ajtótokba, akkor szélesre tárod a karodat és ki az, akit mondjunk élből, zsigerből egy Robinson listára küldesz?

Perényi András:

Hát ilyet azért nem jelent ki az ember. Alapvetően ugye azt szoktuk mondani, hogy a kis, kezdő webshopoktól kezdve a nagy működő webáruházakig gyakorlatilag nyitva állnak az ajtóink. Alapvetően mindenkinek más célból.

Kulcsár Róbert:

Most már kapuk.

Perényi András:

Kapuk, kapuink. Mindenkit más célból várunk szeretettel. Ugye nyilván, ha kicsi vagy és már tudod, hogy te ezzel nem akarsz foglalkozni, akkor már neked jó.

Azért azt szoktuk mondani, hogyha alapvetően fulfillmentre szeretnél bejönni, egy picit csináld te magad. És nem azért, mert nem szeretjük a kicsiket vagy, mert nehéz lenne csatlakozni hozzánk, hanem azért, mert érezned kell te magad, hogy ez fáj.

Kulcsár Róbert:

Jobban megérti az árazást ez az ember.

Perényi András:

Sokkal! Nem csak az árazást, hanem az egész folyamatot. Látni fogja, hogy mitől szabadul meg és egyébként egy nagyon-nagyon fontos dolog.

Kulcsár Róbert:

Úgy érted meg az árazást, hogyha tudod, mekkora terhet vesz le a válladról.

Perényi András:

Pontosan.

Kulcsár Róbert:

Ugye egészen addig, ha egyáltalán nem látsz bele, akkor csak mi kerül ebbe ennyibe? Ugye berakom az izébe, a borítékba, aztán meg se kell nyálazni, most már csak lehúzom róla az izét leragasztom, azt kész van. Mi kerül ebbe ennyibe?

Perényi András:

Igen, abszolút. Úgyhogy ezt szoktuk mondani. Ugye alapvetően, akinek saját terméke van, annak a fulfillment egy tök jó megoldás.

De egyébként pont azáltal, ugye a tavalyi évben elindult a nagykereskedelmi piacterünk is, amivel gyakorlatilag egy dropshipping szolgáltatást tudsz megvalósítani. Ezért most már az is az ügyfelünk, aki amúgy nem akarja kiszervezni a logisztikát, hanem gyakorlatilag csak a saját meglévő termékportfólióját szeretné kiegészíteni más nagykerek termékeivel, amiket egyébként dropshipping modellben szeretne eljuttatni a vásárlóknak. Egyre több ilyen példa van egyébként.

Kulcsár Róbert:

Vagy csak nagykereskedőként behozza hozzátok azért, hogy utána más webáruházak tudják árulni.

Perényi András:

Pontosan.

Kulcsár Róbert:

És ezáltal ugye a pizza és a pizza szeletek esete jön ugye elő. Hogy én magam kereskedőként x emberhez tudnék eljutni, de hogyha nagykerként ugye az én termékeimet még beveszi ötven, hatvan másik webáruház a saját portfóliójába, akkor már ugye igaz kisebb árréssel, valamivel kisebb árréssel, de mégis sokkal nagyobb részét tudom annak az adott pizzának felfalni.

Perényi András:

Abszolút. Úgyhogy szélesedett az ügyfélkör ezáltal.

Kulcsár Róbert:

Aha, szuper. És akkor még egyszer a számokat. Mennyien vannak most jelen pillanatban?

Perényi András:

1200 körüli értékesítő van, ebből nagyjából 300-400 olyan, akinek saját terméke is van a raktárunkban. Ez gyakorlatilag azt hiszem, hogy olyan 60-70 ezer féle terméket jelent, ha jól emlékszem. Ugye a dashboardunkon ezek az adatok nagyon jól látszanak. 7700 négyzetméter, amin vagyunk. És hát nagyjából ez a havi 100-150 ezer csomag, amit kiküldünk nyilván az egész világra,

Kulcsár Róbert:

És mindezt öt év alatt.

Perényi András:

És mindezt öt év alatt, igen.

Mikos Ákos:
Köszönjük szépen! Perényi András, a Webshippy alapítója volt az Ecommerce Expo Podcast mai vendége. Kulcsár István Róbert beszélgetett vele. Keresd a további részeinket is, vagy olvasd az Ecommerce Expo blogját és fejlődj velünk együtt a még sikeresebb ecommerce vállalkozásod felé haladva. A következő epizódban találkozunk.

Addig is minden jót kívánunk!

Ez volt az Ecommerce Expo Podcast. Ha te is tele vagy kérdésekkel, a következő részig olvasd el a blogunkat a ecomexpo.hu/blog oldalon vagy iratkozz fel az Expo hírlevélre.

Addig is jó növekedést és sikeres kereskedést kívánunk!

Ilyen volt az Ecommerce Expo 2025

Feltörekvő webshopok, marketplacen értékesítők, kicsinek maradni vágyók, nemzetközi piacra törő brandek, szakértők és piacképes e-kereskedelmi szolgáltatók sorakoztak fel a 9. Ecommerce Expo eseményen a Lurdy