5 hiba, ami miatt több mint havi 1.000.000 Ft-ot bukhatsz

webshop bevételnövelés

Rengeteg webáruházzal dolgozunk együtt nap mint nap, és nagyon sok tipikus hibát látunk, amit nagyon sokan elkövetnek.

Egy rossz minőségű kép, rosszul elhelyezett információ, egy rossz mozdulat a weboldaladunkon és máris tucatnyi vevőt veszítettünk. Pedig 1-2 apró módosítással kivédhetnénk ezeket a hibákat és egyből növelhetnénk bevételeinket.

Most összegyűjtöttünk 5 gyakori hibát, melyek javításával havi 1-2 millió Ft plusz profitot szerezhetünk.

Lássuk is őket!

1. Az üdvözlő e-mailedben képet használsz

Üdvözlő e-mail az, amit új feliratkozóinknak küldünk automatikusan, miután megadták az email címüket a webáruház felületén. Ezt a lépést nem szabad kihagynunk, hiszen a legtöbben számítanak rá, mivel ilyenkor még nagyon nagy az újdonság ereje és a kíváncsiság. Emiatt az üdvözlő e-mailek megnyitási rátája akár 60% is lehet. 

Ezért nagyon fontos, hogy elegendő időt és energiát fektessünk bele, ne csak gyorsan összecsapjuk.

És bár mindenki szereti a nagyon szép email sablonokat, legyünk megfontoltak, ha az üdvözlő e-mailről van szó. Egy kép beillesztésével könnyedén a spam mappába kerülhet az első levél, amit a feliratkozóinknak küldünk.

Lássunk egy példát! Mondjuk, hogy az átlagos megnyitási ráta 18% lenne. Ha már az e-mailben elhelyezett kép miatt a levelek nagy része a spam mappába kerül, a megnyitási ráta könnyen lecsökkenhet 9%-ra. 

Egy átlagos webshopnak 2.000 fős az e-mail listája, amiből gyűjthetne akár havonta 180.000 Ft bevételt az e-mail marketinggel. Na, de most jön a lényeg! Ha a megnyitási ráta a felére csökkent, így annak csak a felét keresi meg, azaz 90.000 Ft-ot.

Megéri elesni 90.000 Ft-tól csak a szebb kinézetű üdvözlő e-mail miatt?

2. Gyenge minőségű termékfotókat használsz

Ha valami mást akarunk mutatni, mint a konkurencia és szeretnénk valahogy  kitűnni a tömegből, fontos, hogy egyedi, saját készítésű termékfotókat helyezzünk el webáruházunkban. Ezt már sokan tudják, azonban gyakran látjuk, hogy belefutnak abba a hibába, hogy rossz minőségű, amatőr képek kerülnek fel, ami miatt persze sok vevőt elveszítünk.

Az ekerstat.hu szerint egy webshop átlagos kosárértéke 23.499 Ft, és az átlagos konverziós ráta pedig 1,87%. Ha az átlagos napi 200 látogatót és a 1,87%-os konverziós rátát vesszük, akkor napi 3-4 vásárlója van a webshopnak, azaz a napi bevétel 87.886 Ft körül van.

A VWO esettanulmánya szerint a jobb és nagyobb méretű termékképeknek köszönhetően 9%-kal nőtt a bevételük. A mi webáruházunk esetében ez napi 7910 Ft-ot jelent, az az egy hónapra 237.300 Ft-os bevételnövekedést.

Ma már szerencsére a legtöbb mobillal profi képeket lehet készíteni, mindössze természetes fényre (nagy ablak) és egy fehér papírra van szükségünk (a háttérhez).

További tippekért hallgasd meg az Ecommerce Expo Podcast egyik adását, ahol Varga Bori, a Fonaltündér webáruház tulajdonosa árulja el az otthoni körülmények között készített profi termékfotó titkait.

3. Kötelező a regisztráció a vásárláshoz

Azok a látogatók, akik először vásárolnak az oldalunkon nem biztos, hogy be akarnak regisztrálni. Sőt! Ezzel könnyedén el is vehetjük a kedvüket a vásárlástól. Könnyen megeshet, hogy szimplán nincs most ideje rá, és csak szeretné gyorsan leadni a rendelést.

Fontos, hogy engedélyezzük a vásárlást vendégként is. De arra is figyeljünk oda, hogy vendégként is legyen lehetősége a látogatónak elmentenie a kosarának tartalmát arra az esetre, ha később térne vissza befejezni.

Egy kutatás szerint a látogatók körülbelül 25%-a hagyja félbe a vásárlást szimplán azért, mert nem akart regisztrálni. Ha ismét a korábbi adatokat vesszük figyelembe: napi 200 látogató mellett napi 3-4 vásárlónk volt, ami azt jelenti, hogy naponta körülbelül 1 vásárlót veszítesz el a kötelező regisztráció miatt. Ez egy hónapban akár 30 vásárlót is jelenthet, ami az átlagos kosárértékkel számolva 704.970 Ft bevétel kiesés.

4. Fontos információk nincsenek jól feltüntetve (szállítás, költségek, stb)

Tudtad, hogy a legtöbb kosárelhagyás a váratlan szállítási költségek miatt történik?

Ezért fontos, hogy időben feltüntessük az esetleges szállítási költségeket, a főoldalon és a termékoldalon egyaránt. De a szállítási díjak mellett ne feledkezz meg a szállítási és visszaküldési irányelvek feltüntetéséről se. Ezek mellett az ügyfélszolgálat elérhetősége is legyen jól látható helyen.

Ezekkel az apró kiegészítésekkel az átlagos 69,8%-os kosárelhagyást akár 10 százalékponttal is javíthatjuk.

Ha maradunk a havi 100 vásárlásnál és 69,8%-os kosárelhagyással számolunk, akkor az azt jelenti, hogy körülbelül 230 vásárlót veszítettünk el. Ha 59,8%-kal számolunk, akkor egy hónapban 32 vásárlót mentettünk meg a fontos információk feltüntetésével, amit beszorozva az átlagos kosárértékkel máris szereztünk 751.968Ft-ot!

Önmagában a kosárelhagyás okát megtalálni elég nehéz, de ha eligazodunk az olyan eszközök használatában, mint a Google Analytics, akkor sokkal jobb esélyekkel indulunk a harcba. Ha jobban el szeretnél mélyülni a webáruház analitikában akkor ajánljuk, hogy olvasd el az eCommerce Analytics: Definitive guide összefoglalót.

5. Nem reszponzív az oldalad

Bár ma már szerencsére ebbe egyre ritkábban futunk bele, de sajnos még mindig akad több olyan webáruház, amely nem mobilbarát. A mai világban, amikor a látogatók több mint fele mobilról érkezik, erre már muszáj odafigyelnünk!

Nézzünk ismét egy példát: mondjuk a látogatóinknak 37%-a mobilról érkezik. Tehát a havi 6000 látogatóból 2200 érkezik mobilról.

A nem reszponzív oldalak konverziója jó esetben eléri a 0,1%-ot, tehát havonta 2 vásárlónk van. De egy reszponzív oldallal akár 1% fölé is emelhetjük a konverziót. Így máris 22 vásárlónk van egy hónapban. Az átlagos kosárértékkel számolva a nem mobilbarát webshopnál ez 469.980 Ft-os kiesést jelent egy hónapra.

Mennyi bevétel kiesést is jelentenek ezek a hibák?

Nézzük meg összesítve, hogy mennyi pénzt is bukunk ezeknek a hibáknak az elkövetésével:

  1. Üdvözlő email képpel: 90.000 Ft
  2. Gyenge minőségű termékfotók: 237.300Ft
  3. Kötelező regisztráció: 704.970Ft
  4. Nem jól feltüntetett információk: 751.968Ft
  5. Nem reszponzív oldal: 469.980Ft

Összesen: ~2.250.000 Ft

Természetesen ezek nem egymástól független okok, így a valóságban ennél egy kisebb plusz bevételre számíthatsz az említett hibák kijavításával. Például hiába töltesz fel profi termékfotókat, ha nem reszponzív oldalon jelennek meg vagy ha a regisztráció továbbra is kötelező.

Ez csak néhány példa, ahol növelheted bevételeidet. Ha szeretnéd tovább javítani a webshopod hatékonyságát, javasoljuk, hogy gyere el az Ecommerce Expo-ra, ahol 40 előadás közül választhatod ki a számodra leghasznosabbat.

Ilyen volt az Ecommerce Expo 2025

Feltörekvő webshopok, marketplacen értékesítők, kicsinek maradni vágyók, nemzetközi piacra törő brandek, szakértők és piacképes e-kereskedelmi szolgáltatók sorakoztak fel a 9. Ecommerce Expo eseményen a Lurdy